Rektör ve Dekan'ın Cezaları Kesinleşti

Ege Üniversitesi'nde, 20 Şubat 2015 de ülkücü öğrencilerle savcılık iddianamesinde 'pkk/kck gençlik örgütlenmesi ydg-h (yurtsever devrimci gençlik-hareketi) üyeleri' diye söz edilen diğer stajer terörist öğrenci grubu arasında kavga çıktı.

Kavgada bıçaklanan Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Ege Üniversitesi sorumlusu Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu, vefat etti.. Olayla ilgili yürütülen yargılama sürecinde sanık Nurullah Semo, 'kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, 'terör örgütü üyeliği' suçundan da 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İzmir'de, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Ege Üniversitesi sorumlusu Tarih bölümü öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun (24) kavgada bıçaklanıp öldürülmesiyle ilgili eski rektör Candeğer Yılmaz ve Edebiyat Fakültesi'nin eski dekanı Ersin Doğer'e 'görevi ihmal' suçundan verilen 20’şer bin lira adli para cezası, istinaf mahkemesinde onandı. Ceza Dairesi, sanıklar hakkındaki 8 ay 10 günlük kamu görevi hak ve yetkisinin kullanmalarının yasaklanmasına ilişkin kararı ise temel cezanın belirleniş şeklini dikkate alarak takdiren 150 güne düşürdü.

Karar, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozularak 'devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrildi.

SAYIN MAHKEME'NİN KARARINI PAYLAŞALIM 

Resim

Resim 

( Aᴠ. Hᴀᴋᴀɴ Dᴏɢ̆ʀᴜ) BEYEFENDİYE TEŞEKKÜR EDERİZ.

Merhum Çakıroğlu'nun öldürülmesiyle ilgili yargılama tamamlanırken, olayda kusuru bulunduğu iddiasıyla eski Ege Üniversitesi Rektörü Candeğer Yılmaz, eski rektör yardımcısı Atilla Silkü, eski genel sekreter Mehmet Bülent Özkan, eski Edebiyat Fakültesi Dekanı Sanık Ersin Doğer hakkında da İzmir 41. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı.

Sanık avukatları kararı istinaf mahkemesine taşırken, dosyayı inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 10'uncu Ceza Dairesi, eski rektör Candeğer Yılmaz ve Edebiyat Fakültesi'nin eski dekanı Ersin Doğer'e 'görevi ihmal' suçundan verilen  20'şer bin lira adli para cezasını onadı. Ceza Dairesi, kararına gerekçe olarak delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmamasını gösterdi. Kararda, suçun ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda uygun görülen suç tipine uygun olduğu da vurgulandı. Ceza Dairesi, sanıklar hakkındaki 8 ay 10 günlük kamu görevi hak ve yetkisini kullanmalarının yasaklanmasına ilişkin kararı ise temel cezanın belirleniş şeklini dikkate alarak takdiren 150 güne düşürdü.

EGE ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA EPEY GENİŞ BİR ARŞİVİMİZ VAR BUYRUN  KÜÇÜK BİR KISMINA BAKIN

Unibilgi.net on Twitter: "6- "Kampüs cadıları" adında bir grup da "teşhir  ediyoruz." pankartıyla Fırat Çakıroğlu'nu hedef gösterdi.  https://t.co/yHVzVlIQM2" / Twitter

SAVCILIK MÜTALASINDAN ; 

"İzmir 41. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın son duruşmasına Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun annesi Özlem Erdem ve babası Fuat Mahir Çakıroğlu ile taraf avukatları katıldı.

Mahkemede tanık olarak dinlenen ve olay tarihinde Ege Üniversitesi kampüsünün bulunduğu Bornova'da emniyet müdürü olarak görev yaptığını söyleyen M.Z.S., “Olay günü saat 16.30-17.00 civarında üniversitenin güvenlik amiri beni aradı. Üniversitenin içerisinde kalabalık bir grup olduğunu bir sorun çıkabileceğini söyledi. Ben il güvenlik şube müdürünü, çevik kuvvet şube müdürünü ve terör şube müdürünü aradım. Yanımda araştırma büro amiri vardı. Onunla gittik. Üniversiteye geçiş yaptık. Olaya gittik. Müdahale ettik. Çevik kuvvet geldi. Yeterli kuvvet geldi. Biz gittiğimizde zaten olay olmuştu. Orada her hangi bir tedbir yoktu. Olaydan önce istenen her hangi bir tedbir de yoktu. Olay olmuştu” dedi.

“PKK/KCK, DHKP-C sempatizanı öğrenciler üniversite yönetiminden cesaret almış”

Eski Ege Üniversitesi Rektörü Candeğer Yılmaz, eski rektör yardımcısı Atilla Silkü, eski genel sekreter Mehmet Bülent Özkan, eski Edebiyat Fakültesi Dekanı Sanık Ersin Doğer'in üniversitenin o dönem en üst düzey denilebilecek yetkilileriyken bir takım eylemleri sonucu görevlerini kötüye kullandıkları kanaatine varıldığını ifade eden duruşma savcısı, esasa ilişkin mütalaasında olayların terör örgütü yanlısı Nurullah Semo tarafından Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun öldürülmesiyle sonuçlandığı söyledi.

Ege Üniversitesi karıştı! Ölü ve yaralılar var! - Internet Haber

Kampüs içerisindeki olayların PKK/KCK ve DHKP-C yanlısı öğrenciler tarafından çıkarıldığına dikkat çeken savcı, “Eğitim ve öğretimi engelleyici, aksatıcı, terör örgütleri lehine slogan atma ve çadır kurma, her türlü şiddeti teşvik edici veya övücü görsel, fiziksel, sesli eylem ve aktiviteler fiilleriyle ilgili disiplin soruşturmalarını, ceza soruşturması ve yargılamasının gerekçe gösterilerek beklettikleri, söz konusu suç sayılı fiilleri ve faaliyetleri nedeniyle ceza verilmediği gibi, yazılı ikaz dahi yapılmayan PKK/KCK, DHKP-C sempatizanı öğrencilerin üniversite yönetiminin bu tutumundan cesaret aldığı, bu cesaretle eylemlerin sıklığını ve eylemlerdeki şiddetin dozunun arttırıldığı anlaşılmaktadır” dedi.

Unibilgi.net on Twitter: "6- "Kampüs cadıları" adında bir grup da "teşhir  ediyoruz." pankartıyla Fırat Çakıroğlu'nu hedef gösterdi.  https://t.co/yHVzVlIQM2" / Twitter

Sanıkların, PKK/KCK, YPG-H, DHKP-C terör örgütleri yanlısı ve sempatizanı öğrencilerin 2547 sayılı Kanun ve Yönetmelik hükümlerine aykırı yasadışı eylem ve faaliyetlerinden haberdar olduğunu belirten iddia makamı, “Buna karşılık Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun hayatını kaybettiği tarihe kadar disiplin mevzuatı gereği suç teşkil eden bu eylem ve faaliyetlerle ilgili disiplin soruşturmalarını gereği gibi yaptırmadıkları, yaptırdıkları disiplin soruşturmalarında ise PKK/KCK sempatizanı öğrencilere ceza verilmemesi yönünde tutum, davranış ve yönetim tarzı benimsedikleri, Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun yasadışı PKK/KCK örgütü, ‘Kampüs Cadıları' adlı grup tarafından hedef gösterildiği, yine derslere ve sınavlara girmesinin engellendiği, yasadışı örgüte mensup öğrenci ve öğrenci olmayan kişilerce Edebiyat Fakültesi ve Yabancı Diller Hazırlık Okulu'nun işgal edilmesi suretiyle öğrencilerin eğitim hakkının engellendiği, Fırat Yılmaz Çakıroğlu ve arkadaşları başta olmak üzere üniversitenin tüm öğrencilerinin eğitim hakkının engellenmesine karşılık gerekli tedbirleri almadıkları, alınmasını sağlamadıkları anlaşılmıştır” diye konuştu.

تويتر \ Unibilgi.net على تويتر: "2- Aşağıdaki görseller 2014 yılı öncesine  ait. Derslere alınmayan, yemekhanede kafasında sürahi kırılan, kampüs  içinde herkesin gözü önünde darp edilen öğrenciler de var. O kadar  rahatlardı ki

Terör yandaşlarının elektriği Edebiyat Fakültesinden

Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun hayatını kaybetmesinin ardından Ege Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 1 Mart 2015 tarihinden sonra merkez kampüs giriş ve çıkışlarına turnike konulduğunu, kamera sayısının arttırıldığını ve kampüs çevresinin tel örgüyle çevrildiğini belirten savcı, “Tedbirlerin alındığı, ancak yeterli olmadığı, söz konusu tedbirlerin Ege Üniversitesi yetkilileri tarafından Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun hayatını kaybetmesinden önce de alınabileceği anlaşılmıştır. Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun derslere girmekte zorlandığı, can güvenliği kaygısı taşıdığı, buna ilişkin olarak üniversite yönetimi ile görüşüldüğü, hatta 2014 yılında bir basın açıklaması da yapıldığı, bu basın açıklamasının üzerine ‘Kampüs Cadıları' adlı üniversitedeki yasa dışı terör örgütlerinin sempatizanlarından oluşan grup tarafından maktulün hedef olarak gösterildiği ve üniversitenin çeşitli yerlerine fotoğraflarının asıldığı, Edebiyat Fakültesi Ege Kafe civarında eski bir teröristin isminin verildiği ‘Hozan Serhat' isimli alanda terör örgütü yanlısı ve sempatizanı, öğrenci ve öğrenci olmayan kişilerin terör örgütüne ilişkin propaganda mahiyetinde sayılabilecek çeşitli faaliyetlerde bulundukları, terör örgütü liderinin fotoğrafını bu alanda paylaştıkları, hatta bu alanda sık sık elektrik kullanımına ihtiyaçları olduğunda da bu ihtiyaçlarını Edebiyat Fakültesinden uzatılan elektrik kablosu vasıtasıyla giderdikleri belirlenmiştir. Ege Üniversitesinde kampüs içerisinde tüm bu olaylar yaşanırken bundan haberleri de olmasına rağmen üniversitenin en üst düzey yetkilileri konumundaki sanıkların her hangi bir girişimde bulunmadıkları ve olayların 20 Şubat 2015 tarihinde Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun terör yanlısı bir kişi tarafından öldürülmesiyle sonuçlandığı, bu şekilde gerçekleşen olayda sanıkların görevlerini kötüye kullandıkları anlaşılmıştır” diyerek, sanıkların ‘görevi kötüye kullanma' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar ayrı ayrı cezalandırılmalarını istemişti.

Fırat Çakıroğlu'nu Hedef Gösteren 'Kampüs Cadıları' Gazeteci Batuhan  Çolak'ı da Hedef Gösterdi - Haberler - TamgaTürk

ONGUNHABER EKİBİ ADLİ VE İSTİHBARİ KURUMLARA 121 DOSYA TESLİM ETTİ

Ege Üniversitesi Rektörü olarak görev yapan, 2002'de CHP'den 2007'de ise AK PARTİ'den Edirne milletvekili seçilmiş, Prof.Dr. Necdet BUDAK,Başkan Recep Tayyip ERDOĞAN'ın vetosuna rağmen YÖK tarafından 18.10.2017 de Ege Üniversitesi rektörlüğüne Atanmıştı.

 pkk’lı teröristler tarafından katledilen Ülkücü Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğluna ceza yağdıranları kolladığı iddia edilen Sayın Rektör'ün dosyaları yeniden incelemede.

 

 

İzmir Yerel Basınında hakkında bir çok iddia bulunan ve savcılık incelemesine tabi tutulan Rektör hakkında Özellikle İzmir Yarımada gaztetesinin aşağıda belirttiğimiz haber linklerinin üzerine tıklayarak detaylı inceleme yapılabilir.

http://www.yarimadagazetesi.com.tr/haber/necdet-budak/)

  (http://www.yarimadagazetesi.com.tr/ege-universitesi-feto-culerin-donusune-zemin-mi-hazirliyor/6037/ )

http://www.yarimadagazetesi.com.tr/firat-cakiroglu-nu-pkk-ya-hedef-yapan-bu-sahislarin-odullendirilmesini-kabul-etmiyoruz/5814 )

MEZUN OLMADAN NASIL ÖĞRETİM GÖREVLİSİ OLUNABİLİYOR EY EGE ÜNİVERSİTESİ !?

Fotoğraf açıklaması yok.

Fırat Çakıroğlu için 5 bin kişilik lokma hayrı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol