AF'ın Ucu Göründü!

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, parti genel merkezinde Pazartesi günü Meclis'e sunacakları af konusuna ilişkin açıklama yaptı. Cezaevlerinde dün itibariyle 194 bin 404 hükümlü, 59 bin 131 tutuklu olmak üzere toplam 253 bin 535 kişi bulunmakta olduğunu belirten Yıldız,  “Cezaevi şartlarında insanların sağlığı bozulduğu gibi insan onur ve haysiyetinde yaşamak zorlaşmıştır. Fiziki yetersizlikler sosyal barışı tehdit edecek nitelikte olup provokasyonlara açık haldedir” ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, "19 Mayıs 2018'e kadar ki suçlarda cezadan 5 yıl şartlı indirim... Devlete karşı işlenen suçlar ve terör suçları kapsam dışı bırakılmıştır. Cinayet, cinsel, kadın-çocuklara yönelik suçlar da kapsam dışı... Teklif pazartesi günü meclis başkanlığına sunulacak. Düzenleme yasalaşırsa 162 bin hükümlü, tutuklu aftan faydalanacak" dedi.

“19 MAYIS 2018 TARİHİNDEN SONRA İŞLENEN SUÇLAR KAPSAM DIŞI BIRAKILMIŞTIR”

Yasama organının ceza hukuku ile tamamlayıcısı olan infaz hukuku alanında bazı fiillerin suç olarak tanınması veya suç olmaktan çıkarılması, cezaların belirlenmesi konularında kamu yararı gözeterek düzenleme yapma, takdir hak ve yetkisi bulunmakta olduğunu anımsatan MHP’li Yıldız, ”Kullanılan bu yetkilerin Anayasa, evrensel hukuk kuralları ve ülkemizin taraf olduğu sözleşmelerle uyumlu olma esası şarttır. Cezaevleri ve infaz hukuku ile ilgili yeni bir düzenleme yapma, af çıkarma, bu sorunu çözme adına oluşan fikir ve söylemler 2018 yılının Mayıs ayı ortalarında toplumun tamamı tarafından ifade edilmiştir. Bu itibarla Cumhuriyetimizin kurucu Gazi Mustafa Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ve milli hareketi başlatma tarihi olan 19 Mayıs günü esas alınmıştır. 19 Mayıs 2018 tarihinden sonra işlenen suçlar kapsam dışı bırakılmıştır” diye konuştu.

“TEKLİFİMİZ YASALAŞIRSA 162 BİN KİŞİ YARARLANACAK”

Bu düzenlemenin Anayasanın başlangıç maddesinde yazılı olduğu gibi “Hiçbir faaliyet Türk milli menfaatlerinin, Türk varlığının, devleti ve ülkesi ile bölünmez esasının Türklüğün tarihi ve manevi değerlerinin karşısında koruma göremez düsturunu” esas aldığını belirten Yıldız, “Adalet sistemimiz içinde oluşan haksızlık ve mağduriyetlerin kısmen olarak giderilmesiyle hükümlü ve tutukluların topluma yeniden kazandırılması, toplumsal barış ve uzlaşmayı sağlamak amacıyla ve Anayasanın 10’uncu maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesi gereği hukuksal durumları aynı olan kişilerin yasalar karşısında aynı işleme bağlı olması gözetilerek belli suçlara ilişkin olarak tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekilmesi gereken cezalardan indirim yapılması uygun görülmüştür. Teklifimiz yasalaşırsa bu düzenlemeden faydalanacak tutuklu hükümlü sayısı 162 bin 989 kişidir. Bu düzenleme ile bu kadar kişinin hukuksal durumunda önemli bir değişikli olacaktır” açıklamasında bulundu.

“KANUN KAPSAMINDAKİ SUÇLARDAN DOLAYI HÜKÜMLÜ VEYA TUTUKLU OLANLARIN KESİNLEŞMİŞ HÜKÜMLERDE 5 YIL İNDİRİLİR”

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldız’ın konuşması şu cümlelerle devam etti:

“Bu kanunun amacı 19 Mayıs 2018 tarihi dahil olmak üzere bu tarihten önce işlenen kanunda ayrık tutulanlar hariç 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ve 765 Sayılı eski Türk Ceza Kanunu ile özel kanunlardaki suçlar bakımından tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekilmesi gereken toplam ceza sürelerinden şartlı indirim yapılması ve bunun sonucu olarak infazı gereken cezası kalmayan hükümlü ve tutukluların salıverilmesidir. İkinci madde olarak kapsam maddemizde, kanun kapsamındaki suçlardan dolayı hükümlü veya tutuklu olanların kesinleşmiş hükümlerde hüküm olunan cezaların toplamından, tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekilmesi gereken cezadan 1 defaya mahsus olmak üzere 5 yıl indirilir. İndirim yapıldıktan sonra infazı gereken ceza kalmaması durumunda hükümlü salıverilir.”

CİNSEL TACİZ, SİLAHLI ÖRGÜT, ÇOCUKLARIN CİNSEL İSTİSMARI DÜZENLEME DIŞINDA

Bu düzenlemede bazı suçları kanun kapsamının dışında tuttuklarını belirten Yıldız, kanun dışında olan suçları şu şekilde sıraladı:

 “Soykırım, insanlığa karşı suçlar, örgüt, kasten öldürme, kasten öldürmenin nitelikli halleri, insan üzerinde deney, organ ve doku ticareti, işkence, neticesi sebebiyle ağırlaşmış işkence, eziyet, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, eşit olmayanla cinsel ilişki, cinsel taciz, devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozma fiili, düşmanla işbirliği yapmak, devlete karşı savaşa tahrik, temel milli yararlara karşı faaliyette bulunma ve bunu için yarar sağlama, yabancı devlet aleyhine asker toplama, askeri tesisleri tahrip, düşman devletle maddi ve mali yardım, anayasayı ihlal, Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı, yasama organına karşı suç, hükümete karşı suç, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyan, silahlı örgüt, silah sağlama, suç için anlaşma, askeri komutanlıkların gaspı, halkı askerlikten soğutma, askerleri itaatsizliğe teşvik, yabancı hizmetine asker yazma ve yazdırma, savaş zamanında emirlere uymama, savaş zamanında hükümlülükleri yerine getirme, savaşta yalan haber yapma, seferberlikle ilgili görev ihmali, düşmanla unvan ve benzeri payeleri paylaşma.”

AF TASARISI İTTİFAK PLANINI ETKİLEMEYECEK

MHP'nin af önerisiyle ilgili Bahçeli, bu konuda AK Parti ile anlaşamamaları durumunda ittifakın zarar görmeyeceğini söyledi.

Bahçeli, "Onlar ayrı şeyler. İttifak bunların varlığı üzerine kurulmuş değil ki ayrışma olsun." dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.