Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı koordinesinde Diyarbakır ve Konya İl Emniyet Müdürlüğünce yapılan ortak çalışmalarda Konya Tem Şube Müdürlüğü Ekiplerince pkk/kckterör örgütü mensubu 1 kadın terörist eylem hazırlığı içerisindeyken kaldığı hücre evinde yakalandı. 

Hakkında pkk/kck terör örgütü içerisinde İran'da -sözde- Özel Kuvvet olarak faaliyet gösteren ve 2022 yılında Türkiye'ye gelerek sansosyonel eylem yapma hazırlığında bulunan "xweza lilaw" kod adlı Gülden Bebek isimli örgüt mensubunun Konya'nın merkez Meram ilçesinde bir hücre evinde kaldığı ve eylem yapmak için üst düzey örgüt yöneticilerinden talimat beklediği anlaşıldı.

Konya Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü Ekiplerince 23 Şubat günü akşam saatlerinde örgüt mensubu Gülda Bebek Meram ilçesinde  kaldığı belirlenen hücre evine yapılan operasyonda yakalandı.


TANINMAMAK İCİN SAHTE İSİMLER KULLANDI
Tem Şube Müdürlüğü Ekiplerince yapılan operasyon sonucu Gülda Bebek isimli kadın teröristin 6 ay önce Konya'ya geldiği ve bu süreçte M.B.O (33) isimli şahısla tanıştığı, kendisinin ailesinden kaçtığı ve bu sebeple farklı isimler kullandığı yalanını söyleyerek yardım aldığı, M.B.O' nunda birçok suçtan  17 buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldığı ve cezaevi firarisi olduğu; uyuşturucu, kasten yaralama gibi 7 farklı suçtan da arandığı belirlendi. 

Bombalı eylem gerçekleştirmek üzere son hazırlıklarını yaptığı anlaşılan örgüt mensubunun geçtiğimiz aylarda İstanbul Taksim'de yaşanan eyleme benzer bir eylem gerçekleştirmeyi planladığı öğrenildi. 

Gülda Bebek isimli PKK'lı kadın teröristin hücre evinde yapılan detaylı aramada kombi içerisine gizlenmiş bomba düzeneği yanında 1 adet Amerikan üretimi olan 9 mm çapında tabanca ve 2 adet şarjör ile onlarca fişek, 1 adet bomba yapımında kullanılan lehim makinesi, 2 adet elektronik devre, 1 adet Avometre (devre ölçüm aleti) , 2 adet bomba düzeneğinde kullanılan küçük ampül ele geçirildi.
Operasyon sonucu Gülda Bebek isimli kadın terörist ve M.B.O ile irtibatlı olduğu anlaşılan M.H yakalanarak gözatına alındı,Şahısların sorgusu Konya İl Emniyet Müdürlüğü,ilgili birimlerinde devam ediyor.

TAKSİM SALDIRISININ PLANLAYICISI HALİL MENCİ MİT OPERASYONUYLA ÖLÜRÜLDÜ

AA’nın haberine göre, İstanbul-Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022’de altı kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaralandığı bombalı saldırının planlanmasında ve uygulanmasında kilit rol oynanan PKK/YPG’li Halil Menci, MİT’in Suriye’de yaptığı operasyonla öldürüldü.

Güvenlik kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Beyoğlu’ndaki saldırının failleri Ahlam Albashir ile Bilal Hassan’ı yönlendiren ve Bilal Hassan’ın yurtdışına kaçmasını sağlayan Menci’nin, PYD/YPG kontrolündeki Kamışlı’da bulunduğu tespit edildi.Menci, MİT’in özel operasyon ekibince takibe alındı. 22 Şubat’ta Suriye’nin kuzeyindeki Kamışlı’da yapılan operasyonla öldürüldü.

Hatay'da 4.1 Büyüklüğünde Deprem Hatay'da 4.1 Büyüklüğünde Deprem

Bir 1 kişi, araba ve açık hava görseli olabilir