CHARLIE HEBDO Dergisine Anladığı Dilden Cevap

Fransız Charlie Hebdo dergisi, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin sosyal medyada  zincirleme ve nitelikli nefret ve ayrımcılık suçu teşkil eden paylaşımda bulunarak büyük tepki çekti.

Daha önce Müslümanların inançlarına hakaret eden karikatürler yayınlayan Fransız Charlie Hebdo dergisi, binlerce insanın hayatını kaybettiği Türkiye'nin 10 ilini yıkan depremlerle alay etti. Derginin yayınladığı karikatürde yıkık binalar çizildi ve üzerine "Tank yollamaya bile gerek yok" yazıldı. Söz konusu paylaşım ise sosyal medyada büyük tepki çekti. Kullanıcılar "İnsanlığınız nerede?" şeklinde yorumlar yaptı.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler Türkiye'nin 10 şehrinde ve Suriye'de binlerce insanın ölümüne neden oldu. Türkiye tüm kurumları ve halk desteği ile deprem için seferber olurken tüm dünyadan da destek mesajları yağdı.

"TANK GÖNDERMEYE BİLE GEREK YOK"
Daha önce Müslümanların inançlarına hakaret eden karikatürler yayınlayan Fransız Charlie Hebdo dergisi ise depremle alay ederek provokatif bir karikatürü 'Günün çizimi' olarak yayınladı. İnsanlıktan ve vicdandan uzak çizimde, yıkık binalar resmedilerek 'Türkiye depremi' ibaresine yer verildi ve yorum olarak " Tank göndermeye bile gerek yok" yazıldı. Küstah karikatür derginin Twitter hesabından da yayınlandı.

Charlie Hebdo daha önce de İtalya'daki depremi hedef almıştı. İtalya’da 2016'da 294 kişinin yaşamına mal olan depreme ilişkin çizdiği karikatürle tepkilere hedef olmuştu.

Feliz imzası taşıyan “İtalya depremi” başlıklı karikatürde resmedilen yaralılar, İtalyan makarnalarına benzetilirken, yıkılan binaların, molozların altında kalanların yine İtalyanların ünlü yemeği, kat kat hamurdan yapılan lazanyaya benzetilmesi büyük tepkiye yol açmıştı.

Charlie Hebdo'nun skandal deprem karikatürüne tepki yağdı

O dönem Forza Italia Partisi milletvekillerinden Barbara Saltamartini de Twitter hesabından, “Charlie Hebdo’nun karikatürü, depremde kaybettiklerimize yönelik aşağılık ve incitici. Bu dergi bir hiciv değil ama bir çöp.” yorumunu yapmıştı.

Charlie Hebdo dergisi daha önce yayınladığı “Göçmenler” karikatürüyle Bodrum’da geçen yıl minik cesedi kıyıya vuran Aylan Kurdi’yi büyüdüğünde tacizci olacakmış gibi göstermesi tepki toplamıştı.

Charlie Hebdo'nun skandal deprem karikatürüne tepki yağdı

İnançları hedef alması dolayısıyla Fransız hiciv dergisini, Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus da eleştirmişti. 

İran, Fransız dergisi Charlie Hebdo'da, ülkenin en üst dini ve siyasi otoritesi Ayetullah Ali Hamaney'e yönelik "hakaret" içerikli karikatürler yayımlanması nedeniyle Fransa'ya diplomatik nota vermişti.

Fransız yayın organı, daha öncesinde de "Hazreti Muhammed'e, Kur'an-ı Kerim'e ve İslam dinine yönelik saldırganlık içeren içerikler yayınladı.

Grafik tasarımcı Abrar Sabbah, Fransa'da yayımlanan haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Türkiye'nin yaşadığı deprem felaketine ilişkin yayınladığı iğrenç karikatüre tepki gösterdi. Karikatürü yeniden çizdi.

TÜRKİYE'DE CHARLIE HEBDO DERGİSİNİN KADİM DOSTU KİM DİYE SORARSANIZ AŞAĞIDAKİ RESME BAKMANIZ YETERLİ.

HDP Fransa'daki saldırıyı kınadı - YENİ ASYA

CHARLIE HEBDO VE ONUN GİBİ DERGİLERE BAKIŞIMIZ AŞAĞIDAKİ KARİKATÜR İLE  ÖZETLENNMİŞTİR.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol