Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Havai Fişek Fabrikası'ndaki patlama ve Taşkısığı'ndaki ikinci patlama ile ilgili CHP Sakarya İl Binasında bir basın açıklaması düzenledi.

Sakarya’da CHP il binasında basın toplantısı düzenleyen Özkoç, “İnsan hayatının bu kadar yok sayılması, insanın değerinin hiç sayılması, gencecik çocuklarımızın kadınlarımızın iş cinayetlerinde katlediliyor olması beni derinden yaralıyor. Uyuyamıyorum, kimseyle sağlıklı bir konuşma yapamıyorum. Dünyanın en güzel kentlerinden Türkiye’nin Sakarya’sında yemyeşil pırıl pırıl havasının olduğu bir yerde insanlar mutlu bir şekilde yaşayacakken benim kardeşlerim iş cinayetlerine kurban gittiler” diye konuştu.

Ayrıca, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un Sakarya Hendek'te meydana gelen patlamaya ilişkin Meclis'e verdiği araştırma önergesi TBMM'de reddedildi.

İŞTE ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, İçişleri Bakanı’nın açıklamasına göre, fabrikanın 3 ay önce denetlendiğini hatırlatarak, İçişleri Bakanı’na “Denetim yapanları tutuklayın” çağrısı yaptı. 

FABRİKA SAHİBİ CİNAYET İŞLEMİŞTİR
Özkoç'un açıklamalarından satırbaşları:
"İki patlama sonucunda çok üzgünüz. Fabrika sahibi ihmal zincirlerinin sonucunda birden çok kez resmen cinayet işlemiştir. İçişleri Bakanımız fabrikada denetimlerin yaklaşık üç ay önce yapıldığını söyledi. Denetimler yapıldıysa bu patlama neden oldu. İnsanı, insan canını kim düşünmediyse işçileri düşünmediyse bakanından fabrika sahibi kim sorumluysa Allah belasını versin."

3 VATAN EVLADI ŞEHİT OLDU, YAZIK DEĞİL Mİ?
Araştırma önergemi reddettiler. Ne oldu ret verdilerde ertesi gün pırıl pırıl üç vatan evladı daha hayatını kaybetti. Yazık değil mi? Patlayıcı madde taşıma usulü madde madde bellidir. Bu tedbirlere göre mi taşındı bu parlatıcılar? Hayır belediye kamyonuyla insanlar içinden gezdirilerek götürüldü. Bu taşıma emrini veren kişi son taşımada şunu söyledi, ‘Bu seferde çok patlayıcı yok fitiller var bunu direk kasayı devirin de patlatın’ bu nasıl bir akıl. Patlayıcı devrilerek indirilir mi? Aklın yok mu senin. Ne oldu kasayı açtılar devrilme başladığı anda patlama gerçekleşti ve üç vatan evladı feci şekilde can verdi.

ŞEHİT ASKERLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Patlamada şehit olan askerlerin Tekirdağlı Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Halil Tuna Akgöz, Manisalı Jandarma Uzman Çavuş Mesut Yazar ve Afyonkarahisarlı Jandarma Uzman Onbaşı Fatih Manga olduğu açıklandı. Şehitlerin cenazelerinin otopsi işlemlerinin ardından memleketlerinde toprağa verildi. Yaralılar ise Sakarya’daki çeşitli hastanelerde tedaviye alındı. Yaralılardan 3’ünün durumunun ciddi olduğu, diğerlerinin taburcu edilecekleri belirtildi.

Soldan sağa: Şehit Halil Tuna Akgöz, Şehit Mesut Yazar  ve  Şehit Fatih Manga 

RAPOR ŞOK ETTİ
‘Sonuç olarak Coşkun’lar Havai Fişek Fabrikasında meydana gelen patlamada arta kalan patlatıcıların taşınması durumunda meydana gelen patlamanın; usulüne uygun bir araçla taşınmadığı bilir kişiler tarafından taşınmadığı ve gerekli önlemlerin eksik alındığı görülmüştür’ mühendisler tarafından hazırlanan rapor budur.

RAPOR ÖZETİ

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Bedri Tekin, Sakarya’da meydana gelen ikinci havai fişek faciasıyla ilgili “Soğutmalı araçla sarsıntı olmadan taşınması gerekiyordu. Belki de bazı malzemelerin birlikte bulundurulmaması gerekiyordu. Bunlar statik elektriğe karşı önlem alınmadı. Kişilerin giysi ve ayakkabıların buna uygun olup olmadığı şüpheli” dedi.

İş Güvenliği Uzmanı Bedri Tekin, geçtiğimiz hafta Sakarya’da meydana gelen havai fişek fabrikasında 7 kişinin hayatını kaybettiği patlamanın ardından dün patlamamış atık malzemeleri imha etmek üzere taşıyan kamyonun patlaması sonucu 3 askerin hayatını kaybetmesi üzerine açıklamalarda bulundu.

Sakarya’daki havai fişek facialarını ‘ihmalaler zinciri’ olduğunu söyleyen Tekin, “Öncelikle bir risk değerlendirilmesi yapılması gerektiğini vurgulayan Tekin, “Acaba bu malzemeler iş yerinde küçük partiler halinde patlatılabilir miydi? Onun düşünülmesi gerekirdi. Bunun bir yolu yöntemi vardır ama denenmemiştir” dedi.

Bu tür malzemelerin taşınırken aracın önemli olduğunun altını çizen Tekin, “Soğutmalı araçla sarsıntı olmadan taşınması gerekiyordu. Belki de bazı malzemelerin birlikte bulundurulmaması gerekiyordu. Statik elektriğe karşı önlem alınmadı. Kişilerin giysi ve ayakkabıların buna uygun olup olmadığı şüpheli” diye konuştu.

Başkan Pekyatırmacı vatandaşla buluştu Başkan Pekyatırmacı vatandaşla buluştu

Patlamanın ve 3 askerin hayatını kaybetmesinin nedeni olarak değerlendirme yapılmaması olduğuna dikkat çeken Tekin, “Aracın ve personelin statik elektriğe karşı alınmış önlemlerin ve kişisel koruyucu donanımların uygun elbiselerin olmaması nedeniyle 3 kişi daha hayatını kaybetmiştir. Ancak ailelere sadece başsağlığı dilemek ve acılarını paylaşmak bu acıları gidermiyor. Bu bir ders olmalı. 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu çıkmasına rağmen kazalar ve ölümler artıyor” diyerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na TMMOB ve sendikalar ile görüşerek yeni düzenlemeler yapılması konusunda çağrıda bulundu.

Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan havai fişek fabrikasında yaşanan patlamada 7 işçi hayatını kaybederken 127 kişi de yaralanmıştı. Fabrikada bulunan patlamamış atık malzemeler dün imha edilmek üzere götürüldüğü alanda patlaması sonucu 3 asker şehit olurken 11 kişi de yaralanmıştı.

BAKAN SOYLU DERHAL İSTİFA ETMELİ
Bu fabrikalarda meydan gelen cinayetlerin sonucu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu değil midir? Hala o koltuğunda oturmaya niyeti var mıdır soruyorum. Derhal istifa etmeli. Ya bu ülkeyi düzgün yönetirsiniz ya da çekip gidersiniz. En yakın zamanda TBMM’ye bir önerge daha getireceğim eğer o önergede de Milletvekillerinin de elleri ret için kalkarsa bu cinayetlerden onlar da sorumludur."Engin Özkoç Milletvekilliği görevini yerine getirmiyor diyen olursa bu görevde 1 dakika durursam şerefsizim" diyerek sözlerine son verdi.