Sakarya'da faaliyet gösteren bir havai fişek fabrikasında art arda şiddetli patlamalar gerçekleşti. Patlamalar kent genelinden duyuldu. Fabrika alevlere teslim olurken, bölgeye itfaiye ve ambulans ekipleri gönderildi.

AFAD da bölgede 713 personel, 182 araç, 2 arama köpeği, 2 ambulans helikopter, 2 söndürme helikopteri ve 1 söndürme uçağının görevlendirildiğini bildirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olay yerinde yaptığı açıklamada 1'i ağır olmak üzere 97 yaralı olduğunu kaydetti. Koca, can kaybının dört olduğunu belirtti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama meydana gelen bölgeye Ulaştılar.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Sakarya Hendek’te, şehrin uzağındaki havai fişek fabrikasında bir patlama oldu. Sn. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla süreci yakından takip etmek için birazdan olay yerinde olacağız. 85 ambulans, 2 helikopter ambulans, 11 UMKE ekibimiz olay yerinde. 2 can kaybımız, 73 yaralımız var" bilgisini verdi.

Sağlık Bakanı Koca, "Sakarya'da patlamaya yakın yerlerde en az 12 saat dışarı çıkmayın" dedi. Koca sosyal medya hesabından şu uyarıda bulundu:

"SAKARYA HENDEK’TE, havai fişek fabrikasındaki patlamaya yakın bölgelerde, havaya karışan ZEHİRLİ GAZLARA KARŞI tedbirli olmalıyız. En az 12 saat dolana kadar dışarı çıkılmamasını, kapı ve pencerelerin kapalı tutulmasını, klimaların çalıştırılmamasını öneriyoruz."

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, patlamayla ilgili yaptığı açıklamada "Sakarya'daki havai fişek patlamasında, 2 ölü biri ağır  74 yaralımız var. 2 helikopter ve bir yangın uçağı olaya müdahale ediyor" dedi.

SAKARYA VALİSİN'DEN İLK  AÇIKLAMA

Sakarya Valisi Kaldırım, Havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin, “Fabrika sahibinden aldığımız bilgiye göre içeride yaklaşık 150-200 insan var” dedi. Vali Kaldırım, 10 yaralının hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

Vali Çetin Oktay Kaldırım yaptığı açıklamada 56 yaralı olduğunu kaydetti: 

"Hendek ilçemizde bir fabrikada meydana gelen patlama ile ilgili bütün ekiplerimizin arama, kurtarma ve olaya müdahale çalışmaları yoğun şekilde devam etmektedir. Şu ana kadar intikal eden herhangi bir can kaybı yoktur. 56 yaralımız hastanelere sevkedilmiştir."

FABRİKA'NIN DEPOSUNDA 110 TON PATLAYICI VARMIYDI?

Olay yerinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, şunları söyledi:

"Yangın kısmen kontrol altına alındı. Havadan müdahale istedik. 1 yangın söndürme uçağı ve 2 helikopter bölgeye sevk edildi, havadan da müdahale yapılacak. AFAD, UMKE, sağlık, itfaiye, büyükşehir belediyesi, bütün ekipler buradalar. Havai fişek fabrikası olduğu için gaz sızıntısı tehlikesi var, gerekli tedbirleri aldık, koruma bandını oluşturduk ama vatandaşlarımızın da uzak durmalarında, yaklaşmamalarında fayda var. Depoda 110 ton (patlayıcı) olduğunu söylediler. Tam fotoğrafı arkadaşlar net bir şekilde çekmiş olacaklar inşallah."

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, "150-200 civarında çalışanı olduğu söyleniyor. Ambulans ve itfaiye dışında kimseyi almıyorlar. Net bir bilgim yok. 3-4 yıl önce de patlama yaşandı. Aynı fabrikada oldu. Ölen olmamıştı. Patlamalar hala sürüyor. Olay yerine 300 metre mesafedeyim. İlk baştaki kadar güçlü olmasa da patlamalar sürüyor. Tüm ekipler şu an burada. Hendek ilçesine 16 kilometre mesafede bir tesis" dedi.

AFAD: HERHANGİ BİR RADYASYON KAYNAĞI BULUNMAMAKTADIR

AFAD'ın Hendek bölgesindeki deprem kayıt cihazlarına göre, ilk patlama 11:05'te olmak üzere saat 11:15 ve 11:18'de 3 güçlü patlama kaydedildi. 

AFAD'dan yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi:

"Sakarya Hendek'te bulunan havai fişek fabrikasında 11.15 sularında meydana gelen kaza endüstriyel bir kaza olup, yetkililerden alınan bilgiye göre söz konusu fabrikada herhangi bir radyasyon kaynağı bulunmamaktadır. Ekiplerimiz tarafından ölçümler sürekli yapılmakta ve konu takip edilmektedir." ifadeleri kullanıldı.

KIZILAY'DAN PATLAMAYLA İLGİLİ KİMYASAL GAZ UYARISI YAPILDI

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamanın ardından kimyasal gaz uyarısında bulundu.

Kınık, "Patlamanın yaşandığı bölgeye yakın yerleşim yerlerindeki insanların evlerine girip, kapı ve pencerelerini kapatarak dumanı solumaması gerekiyor. Yoğun duman varsa kapı eşiklerine ıslak havlu koyulabilir. Kimyasal olarak sağlığı olumsuz etkileyebilecek bir gaz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sakarya-Hendek'te meydana gelen havai fişek fabrikasında yaşanan patlamanın ardından bölgeye 1 uçak, 2 helikopter ve 15 arazöz gönderdiklerini duyurdu.

MHP'NİN TÜM BÖLGE MİLLETVEKİLLERİ OLAY YERİNDELER, CHP HEYETİ HIZLA BÖLGEYE GİDİYOR

CHP heyeti, sabah saatlerinde Sakarya’daki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamanın olduğu bölgeye gidiyor.

CHP Grup Başkanvekili Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Genel Başkan Yardımcısı, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’dan oluşan bir heyet, Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamayla ilgili incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gidiyor. Heyete, TBMM Başkanvekili, Kocaeli Milletvekili Haydar Akar da eşlik ediyor.

Engin Özkoç yaptığı ilk değerlendirmede, duyduğu büyük üzüntüyü dile getirdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve bölgedeki yetkililerden bilgi aldıklarını, tablonun daha da ağırlaşmamasını ümit ettiğini belirten Özkoç, “Memleketim için, hemşehrilerim için çok üzgünüm. Yaralılarımıza acil şifa diliyorum. Olay yerine ulaşmaya çalışıyoruz. Genel Başkanımızın talimatıyla bir heyet oluşturduk. Kaygımız, acımız büyük ve taze. İlk önceliğimiz müdahalenin en etkin, en doğru biçimde yapılmasının sağlanması. Bölgede yurttaşlarımıza elimizden gelen katkıyı ve desteği vereceğiz. Ancak, olayın meydana gelmesindeki ihmal, eksiklik, hata ne varsa peşini bırakmayacağımızın da bilinmesini istiyorum” dedi.

Hendek’te havai fişek patlamasının meydana geldiği fabrika İşadamı Yaşar Coşkun ve 2 ortağına ait olduğu belirlendi.

Sakarya'da 1996 yılında kurulan Büyük Coşkunlar Proteknik Kimya Sanayi Havai Fişek Tic. Ltd. Şirketinin üç ortağı bulunuyor. Yaşar Coşkun, Ali Rıza Ergenç ve Nazim Zeren şirketin ortakları arasında yer alıyor.

Patlamanın olduğu fabrika 15 bin metrekare bir alan üzerine kurulu 6 binadan oluşuyor. Şirket patlamanın meydana geldiği yeni binasına 2007 yılında taşındı. Patlama da bu binaların olduğu Sakarya'nın Hendek ilçesine bağlı Yukarı Çalıcatepe mevkisinde oldu. Fabrikanın bulunduğu arazi ise 300 dönüm büyüklüğünde.

AYNI FABRİKALARDA GEÇMİŞTE DE PATLAMALAR OLDU

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) de yaptığı patlamayla ilgili açıklama yaptı. Fabrikada önceki yıllarda da 5 işçinin yaşamını yitirdiği ve 100'e yakın işçinin yaralandığı çeşitli patlamalar yaşandığını hatırlattı.

İSİG, Twitter adresinden yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı:

"Bu fabrikada geçtiğimiz yıllar meydana gelen ölümlerin olduğu patlamalarda 6 işçi hayatını kaybetmiş ve 100'e yakın işçi yaralanmıştı... 19 Şubat 2011'de bir işçinin öldüğü patlama sonrası demeç veren fabrika müdürü: 'Patlayıcı maddelerin yaratacağı iş kazalarının %98'i önlenemez... Ölen işçinin de -doktorun dediğine göre- korkudan ödü patlamış' diye açıklama yapmıştı...

-17 Ağustos 2009: Çoşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda Ramazan topları için patlayıcı üretilen laboratuar bölümünde patlama meydana geldi. Üretim tesisindeki binaları yerle bir eden patlamada 1 işçi hayatını kaybetti, 33 işçi yaralandı.

-29 Eylül 2009: Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda meydana gelen patlamada 1 işçi öldü, 1 işçi yaralandı. Yangına maytap fitillerinin kurumadan kesilmesi sebep oldu.

-11 Şubat 2011'deki patlamada bir çocuk annesi 33 yaşındaki işçi Hediye Hallaç hayatını kaybetmiş ve 10 işçi yaralanmıştı.

-14 Aralık 2014'te fabrikada gerçekleşen patlamada 38 yaşındaki işçi Yılmaz Şapoğlu hayatını kaybetmişti.

-27 Ocak 2018'de Niğde'deki fabrikada gerçekleşen patlamada 32 yaşındaki işçiler Muharrem Alkan ve İlyas Ünlü hayatlarını kaybetmişlerdi..."

ŞİRKET HER PATLAMA SONRASI İSİM DEĞİŞTİRDİ

İSİG fabrikanın her patlama sonrasında isim değiştirdiğine dikkat çekti. "Devlet bugüne kadar neden önlem almadı" diye soran İSİG, "Fabrikanın adı patlamalar sonrası sürekli değişiyor: Coşkunlar, Büyük Coşkunlar, Venüs Coşkunlar... En son fabrika Niğde ve Sivas'a taşınmış ve adı Yertaş Patlayıcı Maddeler olmuştu... Soruyoruz: Bu fabrika da yaşanan patlamalar, ölümler ve yaralanmalar belli. Fabrikanın süreç içinde adı ve mekanı değiştiriliyor ama sahibi aynı aile. Devlet bugüne kadar neden önlem almadı?" ifadelerini kullandı.

PATLAMADAN KARELER

Sakarya'da havai fişek fabrikasındaki patlamadan fotoğraflar - 7

Sakarya'da havai fişek fabrikasındaki patlamadan fotoğraflar - 8

Sakarya'da havai fişek fabrikasındaki patlamadan fotoğraflar - 9

Terör'ün Finasmanına DARBE Terör'ün Finasmanına DARBE

Sakarya'da havai fişek fabrikasındaki patlamadan fotoğraflar - 10

Sakarya'da havai fişek fabrikasındaki patlamadan fotoğraflar - 11

Sakarya'da havai fişek fabrikasındaki patlamadan fotoğraflar - 12

Sakarya'da havai fişek fabrikasındaki patlamadan fotoğraflar - 13

Sakarya'da havai fişek fabrikasındaki patlamadan fotoğraflar - 14

Sakarya'da havai fişek fabrikasındaki patlamadan fotoğraflar - 15

Sakarya'da havai fişek fabrikasındaki patlamadan fotoğraflar - 16

Sakarya'da havai fişek fabrikasındaki patlamadan fotoğraflar - 17

Sakarya'da havai fişek fabrikasındaki patlamadan fotoğraflar - 18

Sakarya'da havai fişek fabrikasındaki patlamadan fotoğraflar - 19