Duru Bulgur'a 4.407.979.26 TL Ceza

Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, söz konusu iddia üzerine firmanın Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik yürütülen soruşturma tamamlandı.

Rekabet Kurulu, Duru Bulgur Gıda San. ve Tic. AŞ'ye, Konya ve Karaman bölgelerindeki perakende zincirlerine yönelik satışlarında yeniden satış fiyatını belirlediği gerekçesiyle idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Soruşturmayla ilgili düzenlenen rapora ve ek görüşe, toplanan delillere, yazılı savunmalara, sözlü savunma toplantısında yapılan açıklamalara ve incelenen dosya kapsamına göre, Duru Bulgur San. ve Tic. AŞ'nin perakende seviyesinde faaliyet gösteren teşebbüslerin yeniden satış fiyatlarını belirlemek suretiyle Kanun'un 4. maddesini ihlal ettiği, söz konusu eylemin Kanun'un 5. maddesi kapsamında muafiyetten yararlanamayacağı kararlaştırıldı.

CEZA KARARI OYBİRLİĞİYLE VERİLDİ

4054 sayılı Kanun'un 4. Maddesi Şöyle:

"Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır."

DURU BULGUR'DAN AÇIKLAMA: DAVA AÇACAĞIZ

Duru Bulgur'dan karara ilişkin yapılan açıklamada, tüketicilere kaliteli ve sağlıklı ürünleri en uygun fiyatla ulaştırmanın şirketin temel ilkesi olduğu belirtilerek, "Bu çalışmaları yürütürken ülkemizin tarım politikalarına katkı yapmayı ve yerli çiftçimizi desteklemeyi kendimize misyon edindik. Tüketicilerimize ürünlerimizi sunarken, piyasanın rekabet koşullarına her zaman saygı gösteren prensiple çalıştık" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, 2018 yılında, Rekabet Kurumu tarafından firmada gerçekleştirilen "ön araştırma" sonucunda herhangi bir ihlale rastlanmadığı ve soruşturmaya gerek olmadığının bildirildiği kaydedilirken, söz konusu ön araştırma sonucunun tam tersi yönde karar verildiğine işaret edildi.

Kararın hukuki güvenlik ilkesini zedelediğine ve haksız bulunduğu aktarılan açıklamada, "Gerekçeli kararın tebliğini takiben, yasal haklarımızı kullanacağız ve bu haksız kararın iptali için dava açacağız. Duru Bulgur olarak her zaman faaliyetlerimizi dürüstlük ve güvenilirlik ilkelerine bağlı olarak, kanunlara ve yasal düzenlemelere uygun şekilde sürdürdük" denildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol