Alparslan Türkeş 104 Yaşında

MHP'nin Kurucu Genel Başkanı, ülkücü hareketin lideri Alparslan Türkeş'in bugün doğum günü. Bugün 104'üncü doğum gününde anılan Türkeş, geçirdiği kalp krizi sonucunda 1997 yılında hayatını kaybetti.

 Merhum Başbuğ Alparslan Türkeş'i sosyal medyada paylaştığı mesajlarla anıyor. 

MÜCADELEYLE GEÇEN BİR ÖMÜR
Alparslan Türkeş, 25 Kasım 1917 tarihinde Lefkoşa’da dünyaya geldi. Hüseyin Sırrı Bellioğlu’nun tavsiyesiyle Kuleli Askeri Lisesi’ne kaydolan Türkeş, 1936 senesinde buradan mezun oldu. 1938 senesinde Harp Okulu’nu bitirdi.1939’da piyade asteğmeni olarak atış okuluna girerek buradan teğmen rütbesiyle mezun oldu.

1944 senesinde üsteğmen rütbesindeyken Nihal Atsız ve Nejdet Sançar’la birlikte Irkçılık-Turancılık davasından yargılandı ve 9 ay 10 gün mahpus kaldı. 1947 senesinde beraat etti. 27 Mayıs 1960’dan kısa süre önce Elâzığ’daki birliğinden Ankara’ya atandı. Milli Birlik Komitesi’nin ülke yönetimine el koyduğunu açıklayan bildiriyi radyodan okudu. Kurmay Albay Alparslan Türkeş ihtilâl hükümetinde Başbakanlık Müsteşarlığı görevini üstlendi. Bu vazifesi esnasında Devlet Planlama Teşkilatı, Devlet istatistik Enstitüsü ve Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü gibi kurum ve kuruluşları kurdu.

Milli Birlik Komitesi arasında ortaya çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle, 13 Kasım 1960’ta Kurmay Albay Alparslan Türkeş ve “ondörtler” olarak bilinen arkadaşları Komite’nin diğer üyelerince emekliye sevk edilerek tasfiye edildiler ve zorla evlerinden alınıp yurtdışında görevlendirilmek suretiyle sürgün edildiler. Türkeş, 19 Kasım’da Türkiye’nin Hindistan Büyükelçiliği müşavirliği göreviyle yurt dışına gönderildi.

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ’NİN KURULUŞ SÜRECİ
Türkeş, milliyetçi çevreleri bir araya getirmek için 2 Mayıs 1963’te Türkiye Huzur ve Yükselme Derneği’ni kurdu. 1965’te Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nin başkanı oldu ve bu dönemde kendisini sevenler tarafından Başbuğ ilan edildi. 1969 ve 1973 yıllarında Adana milletvekili olarak parlamentoya seçildi. 1975 senesinden sonra “Milliyetçi Cephe” adı verilen koalisyon hükümetlerinde başbakan yardımcılığı görevinde bulundu. Bu dönemde sağ ve sol çatışması arttı.

12 Eylül darbesi sırasında Millî Güvenlik Konseyi başkanı, diğer üç parti başkanlarının teslim olduğunu, Alparslan Türkeş’in de teslim olmasını, aksi takdirde suçlu durumda olacağını belirten bir bildiri yayınladı. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra 9 Nisan 1985’e kadar 4,5 yıl tutuklu kaldı. 12 Eylül döneminde idam cezasıyla yargılanan Türkeş, bu davadan beraat etti.

1987’de siyaset yasağının kalkmasıyla birlikte Milliyetçi Çalışma Partisi’ne girdi ve aynı yıl yapılan olağanüstü kongrede genel başkanlığa seçildi. 1991 Genel Seçimleri’nde Refah Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi ile seçim ittifakı yapan MÇP lideri Türkeş, Yozgat milletvekili olarak yeniden parlamentoya girdi. Bu sırada 1992’de 12 Eylül darbesi ile kapatılmış olan partilerin eski adlarını alması hakkında Siyasi Partiler Kanunu’nda yapılan değişiklikle MÇP’nin ismi de 1993 yılında MHP olarak değiştirildi.

1995 genel seçimlerinde parlamento dışı kalan Türkeş, bu dönemde uzlaşmacı bir lider olarak ülke siyaseti üzerinde en etkili siyasetçilerden biri olmuştur.  Alparslan Türkeş, 4 Nisan 1997’de geçirdiği kalp krizi sonucu Ankara’da yaşama veda etti. Kabri, Ankara Beştepe’de bulunmaktadır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol