Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'ni açıkladı. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

"Demokrasimizin gücüne güç katan bir seçim sürecini tamamlamış bulunuyoruz. Ülkemiz tarihinde pek çok ilke sahne olan seçimlerin hayırlı olmasını diliyorum.

Türkiye 14 Mayıs ve 28 Mayıs'ta sadece seçim yapmamış, gelecek asrının nasıl olacağına karar vermiştir. Milletimiz iradesiyle istiklal ve istikbaline sahip çıkmıştır. Türkiye Cumhuriyeti 2200 yılı aşan devlet, bin yılı aşan millet şuuruyla kendi mecrasında akmaya devam edeceğini göstermiştir.

Türkiye bugün dünden daha güçlüdür, demokrasimiz daha kuvvetlidir. Yarınlarımız daha aydınlıktır. 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinde düşüncesini sandığa yansıtan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Şahsımı bir kez daha Cumhurbaşkanlığına layık gören vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Cumhur İttifakı'nda ortaklarımıza teşekkürlerimi iletiyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine'yi açıkladı

Umudunu Türkiye'nin yükselişine, ülkemizin güçlenmesine bağlamış hiçbir kardeşimizi mahçup etmeyeceğiz. Sandıktan iki kez güvenoyu almanın bahtiyarlığı içindeyiz. 85 milyon vatandaşımızla birlikte yüz milyonların umudunu taşıdığımızın farkındayız. Göreve başlama törenimizde ifade ettiğim ilkeler temelinde 85 milyonun birliği, dirliği, refahı ve esenliği için yılmadan çalışacağız.

Türkiye Cumhurbaşkanı olarak tüm Türkiye'ye hizmet edeceğiz. Eski kabine üyelerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Yeni mesai arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.

İŞTE  CUMHURBAŞKANLIĞI YENİ KABİNE ÜYELERİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı - Cevdet Yılmaz

Adalet Bakanlığı - Yılmaz Tunç

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı - Mahinur Özdemir Göktaş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı - Vedat Işıkhan

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı - Mehmet Özhaseki

Dışişleri Bakanlığı - Hakan Fidan

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı - Alparslan Bayraktar

Gençlik ve Spor Bakanlığı - Osman Aşkın Bak

Hazine ve Maliye Bakanlığı - Mehmet Şimşek

İçişleri Bakanlığı - Ali Yerlikaya

Kültür ve Turizm Bakanlığı - Mehmet Nuri Ersoy

Milli Eğitim Bakanlığı - Yusuf Tekin

Milli Savunma Bakanlığı - Yaşar Güler

Sağlık Bakanlığı - Fahrettin Koca

Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı - Mehmet Fatih Kacır

Tarım ve Orman Bakanlığı - İbrahim Yumaklı

Ticaret Bakanlığı - Ömer Bolat

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı - Abdülkadir Uraloğlu

Bu isimlerden oluşan kabinemiz ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Yeni kabine üyelerimizin her birine başarılar diliyorum."

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Cumhurbaşkanı atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI SAYISI DA BAKAN SAYISI DA DEĞİŞMEDİ

OKTAY MECLİS’E, YILMAZ KABİNE’YE

14 Mayıs seçimlerinde Ankara milletvekili seçilen Fuat Oktay’ın yerine 27. Dönem Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz getirildi. Yılmaz, daha önceki AK Parti hükümetlerinde Kalkınma Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı. Yılmaz, en son Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı yapıyordu.

ÜÇ BAKAN YENİDEN GÖREVİNE DEVAM EDİYOR

AK Parti’nin Yerel Yönetimlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Mehmet Özhaseki ise 5 yılın ardından yeniden Çevre Bakanlığı’nda. Özhaseki, 1994-2015 tarihleri arasında belediye başkanlığı yaptıktan sonra Haziran seçimleriyle Meclis’e girerek milletvekili olmuştu.

Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrasında ekonominin başına gelip gelmeyeceği merak edilen Mehmet Şimşek... Maliye Bakanı ve Başbakan yardımcısı olarak görev yaptı. Yeni sistemle adı değiştirilen Hazine ve Maliye Bakanlığı artık ona emanet olacak.

65. Hükümette Gençlik ve Spor Bakanlığı yapan Osman Aşkın Bak da yeniden aynı koltukta olacak.

MİLLETVEKİLİ OLMADILAR, AMA YENİDEN BAKAN OLDULAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy 14 Mayıs seçimlerinde milletvekili olmayan iki isimdi. Koca ve Ersoy eski kabineden yeni kabinede yer alan iki isim oldu.

GELENEK YİNE BOZULMADI

Osmaniye’den milletvekili seçilen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yerine yine bir kadın bakan geldi. Mahinur Özdemir Göktaş daha önce Brüksel milletvekili olarak görev yapmıştı. Göktaş, halen Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi olarak görev yapıyordu.

DIŞİŞLERİ  EHLİ “SIR KÜPÜ”NE EMANET

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Benim sır küpüm, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sır küpü” dediği Hakan Fidan da yeni kabinede yer aldı. Fidan, 2010-2015 yılları arasında MİT Müsteşarlığı yaptı. Hükümet Sistemi’ne geçilmesi ile birlikte Başbakanlık’tan ayrılan MİT Cumhurbaşkanlığı’na bağlandı ve müsteşarlık kaldırıldı. Fidan, o tarihten bu yana MİT Başkanı olarak görev yapıyordu.

ÜÇ BAKAN YARDIMCISI ARTIK BAKAN

3 Bakan yardımcısı bakan oldu. 7 Nisan 2022’den bu yana bakan yardımcısı olan İbrahim Yumak Tarım ve Orman Bakanı oldu. Yine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda bakan yardımcılığı yapan Alparslan Bayraktar da artık bakanlık koltuğunda olacak. Bir başka bakan yardımcısı Mehmet Fatih Kacır da Sanayi ve Teknoloji Bakanı oldu.

MİLLÎ SAVUNMA BAKANI YİNE GENELKURMAY’DAN

"Sakarya'nın yararına atılacak her adımın arkasındayız" "Sakarya'nın yararına atılacak her adımın arkasındayız"

İlk Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde Milli Savunma Bakanlığı’ndan bakanlık koltuğuna gelmesi ile dikkat çeken Hulusi Akar’ın Kayseri’den milletvekili seçilmesi nedeni ile yeni ismin kim olacağı merak ediliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan o geleneği bozmadı 2018 yılından bu yana, yani Akar’ın bakan olmasından sonra bu görevi yürüten Org.Yaşar Güler Milli Savunma Bakanı oldu.