Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İzmir'de 30 Ekim Cuma günü meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki can kaybının 107 olduğunu, 144 kişinin tedavisinin sürdüğünü açıkladı.

"SAKOM’dan alınan bilgilere göre 107 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Yaralanan 1.027 vatandaşımızdan 883’ü taburcu edilmiş olup 144 vatandaşımızın tedavisi devam etmektedir" denildi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "30.10.2020 Cuma günü, saat 14.51’de Ege Denizi Seferihisar açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında, büyüklüğü 4’ün üzerinde 44 artçı olmak üzere, toplam 1.528 artçı sarsıntı yaşanmıştır.

SAKOM’dan alınan bilgilere göre 107 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Yaralanan 1.027 vatandaşımızdan 883’ü taburcu edilmiş olup 144 vatandaşımızın tedavisi devam etmektedir.İzmir’de arama ve kurtarma çalışmaları yürütülen 17 binadan 13’ünde çalışmalar tamamlanmış olup 3 noktada 4 binada çalışmalara devam edilmektedir."

Bölgede devam eden müdahale ve iyileştirme çalışmaları AFAD, JAK, STK’lar ve belediyelerden toplamda 7 bin 967 personel, 25 arama kurtarma köpeği ve 1071 araç ile yapılıyor.

ELİF TÜM TÜRKİYEYİ SEVİNDİRDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca merkezi İzmir Seferihisar açıklarındaki depremde enkaz altından 65 saat sonra kurtarılan 3 yaşındaki Elif Perinçek ve 58 saat sonra kurtarılan 14 yaşındaki İdil Şirin'in sağlık durumlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Her iki depremzedenin de sağlık durumlarının iyi olduğu bilgisini veren Koca, enkaz altında uzun süre kaldıkları için yoğun bakımda takip edildiklerini söyledi. Hastanede çekilen ilk görüntülerde de 3 yaşındaki Elif'in kameralara el salladığı görüldü.

Ege Denizi'nde, Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen depremde Doğanlar Apartmanı yıkılmıştı. Depremde Ege Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Seher Dereli Perinçek ile çocukları ikizler Elzem ve Ezel, Umut ve Elif Perinçek de enkaz altında kaldı. Seher Dereli Perinçek ile 16 saat sonra irtibat kuruldu. Ekiplerin yoğun çabası sonucu depremden yaklaşık 23 saat sonra, Seher Dereli Perinçek ile ikizleri Elzem ve Elif Perinçek yaralı olarak kurtarıldı. Umut Perinçek'in ise cansız bedenine ulaşıldı.

Öte yandan AFAD, acil barınma ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla bölgeye Türk Kızılay'ı ile birlikte 3 bin 569 çadır, 57 genel maksat çadırı, 24 bin 382 battaniye, 13 bin 280 yatak, 5 bin 500 uyku seti, 2 bin 657 mutfak seti ve 4 duş-WC konteyner sevk edildiğini duyurdu.

Aşık Veysel Rekreasyonu Alanı’na 791, Ege Üniversitesi kampüs alanına 120, Bornova Eskişehir Stadı’na 217, Buca Hipodromu’na 194, Buca Stadında 158, Seferihisar ilçesi Sığacık bölgesine 90 ve ihtiyaç duyulan muhtelif noktalara 248 adet olmak üzere, İzmir genelinde bin 864 adet çadır kurulumunun tamamlandığı, 2 bin 38 çadırın kurulum aşamasında olduğu bildirildi.

EKAZDA KALAN VE ULAŞILAMAYAN  KİŞİLERDEN BİR KISMINI YAYINLIYORUZ

6 Askerimiz Daha Şehit Oldu 6 Askerimiz Daha Şehit Oldu

Sismik Enerjisi Yüksek Olan Fay Hatları...

1- İstanbul (KAF)
2- İzmir (İzmir) (Tuzla) (Gülbahçe)
3- Bursa (İznik)
4- Muğla (Ula-Ören) (Gökova)
5- Hatay (DAF)
6- Kahramanmaraş (DAF)
7- Bingöl (Yedisu)
8- Balıkesir (Gökçeyazı)
9- Manisa (Manisa) (Killik)
10- Eskişehir (Eskişehir)

Kocaeli Üniversitesi Araştırma Görevlisi Hamdullah Livaoğlu,  Kuşadası istasyonunda deprem anında kaydedilen ürkütücü sinyal sesini işitilebilir hale dönüştürdü. 

Bayraklı ilçesindeki Barış Sitesi'nde 3 bina, Cumhuriyet Sitesinde ise 2 bina depremin şiddetine dayanamayarak yan yattı. Arama kurtarma çalışmalarının halen devam ettiği binalara, çökme tehlikesine karşı iş makinaları destek olurken, deprem faciasının yaşandığı o binalar havadan görüntülendi. Taşıyıcı kolonlardaki kırılmalar nedeniyle yan yatan binaların görüntüsü, deprem gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi.

EĞİTİME BİR HAFTA ARA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İzmir genelinde eğitime bir hafta ara verme kararı aldıklarını bildirdi. Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, İzmir'de meydana gelen deprem sonrası yaraların hep birlikte sarılacağını belirten Selçuk, şunları kaydetti:"İl genelinde eğitime bir hafta süreyle ara verme kararı aldık. Eğitim ailesi olarak öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz ve velilerimizle birbirimize çok daha sıkı kenetlenerek güçlükleri birlikte aşacağız. "ifadelerini kullandı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deprem Mühendisliği Araştırma Merkezince, merkez üssü İzmir'in Seferihisar ilçesi olan depremde hasarın Bayraklı'da yoğunlaştığı, yıkılan binaların çok katlı betonarme yapılar olduğu, bölgedeki yerel yumuşak zemin koşullarının ve yapısal yetersizliklerin hasar üzerinde etkili olduğunun anlaşıldığı belirtildi.

Merkezden yapılan yazılı açıklamada, ilk çözümlemelere göre, depremin Ege Denizi'nde Sisam Adası'nın kuzeyinde yer alan doğu-batı doğrultusunda uzanan normal mekanizmalı bir fay üzerinde meydana geldiğinin anlaşıldığı belirtildi.

Açıklamada, AFAD verilerine göre, dış merkez mesafesi 120 kilometre içerisinde yer alan ve İzmir-Seferihisar depremi ana şokunu kaydeden 33 kuvvetli yer hareketi kayıt istasyonu bulunduğu ifade edildi.

İzmir ili ve çevresinde bulunan ve depremin merkezine 43 kilometre mesafede yer alan "0905" kodlu Kuşadası istasyonunda kuzey-güney bileşeni 0.18 g (yer çekimi ivmesi) büyüklüğünde olan maksimum yer ivmesi ölçüldüğü aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu değerin, mevcut deprem tehlike haritasına göre, verilen tasarım depremi maksimum yer ivmesi değerinin yarısından düşük olduğu anlaşılmaktadır. Bina hasarlarının en fazla yoğunlaştığı İzmir Bayraklı'da bulunan iki AFAD istasyonunda ölçülen maksimum yer ivmesi değerleri '3513' numaralı istasyonda (alüvyon) 0.11 g ve 3514 numaralı istasyonda (kaya) 0.04 g civarındadır. Bu değerler de tasarım yer ivmesi değerlerinden oldukça düşüktür. Elde edilen bilgilere göre, hasarın deprem merkez üssüne 70 kilometre mesafede bulunan Bayraklı ilçesinde yoğunlaştığı, yıkılan binaların çok katlı betonarme yapılar olduğu, bölgedeki yerel yumuşak zemin koşullarının ve yapısal yetersizliklerin gözlemlenen hasar üzerinde etkili olduğu anlaşılmaktadır."
Açıklamada ayrıca, deniz tabanında meydana gelen çökmeye bağlı oluşan tsunaminin 15-20 dakika içerisinde kıyıya ulaştığı ve Akarca ile Sığacık arasındaki bölgede kıyılarda hasara neden olduğu ifade edildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Dalga, bu bölgede kıyıdan içeriye doğru 820 metre kadar ilerlemiş ve deniz suyu sakin seviyesine göre 1,9 metre kadar yükselmiştir. ODTÜ olarak, geçmişte de olduğu gibi deprem afetlerinde bilgi birikimimiz ve deneyimimizle bölgede deprem kaynağı ve mekanizmasının açıklanması, yapısal hasarın dağılımının ve nedenlerinin araştırılması, zemin koşullarının yapı hasarına etkisi ve bölgedeki diğer yapı türlerinin performansının araştırılması yönünde çalışmalarımız başlamıştır."

AFAD, Depreme İlişkin Ön Değerlendirme Raporunu Yayınladı.

AFAD İzmir'de yaşanan 6,6 büyüklüğündeki depreme ilişkin ön değerlendirme raporu yayınladı. Raporda, "Ana şoktan sonra 31 Ekim saat 09.23'e kadar geçen zamanda, büyüklükleri 1,5 ile 5,1 arasında değişen 484 artçı deprem kaydedild. Bölgede 1900 yılından günümüze kadar en büyüğü 6,8 olmak üzere 695 deprem meydana gelmiştir. Ayrıca bahsi geçen bölgeye ait 1900 yılı öncesi için 332 tarihsel dönem depremi kaydı mevcuttur" ifadeleri yer aldı.

RAPORU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

AFAD Deprem'in Twitter hesabından yapılan paylaşımda, 30 Ekim tarihinde Seferihisar açıklarında meydana gelen depreme ait ön değerlendirme raporuna yer verildi. Raporda, 30 Ekim'de Türkiye saati ile 14.51'de merkez üssü Ege Denizi'nin 17,26 kilometre Seferihisar açıklarında 6,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği ve yerin 16,54 kilometre derinde olduğu aktarıldı. Depremin en yakın yerleşim birimi olan İzmir'in Seferihisar ilçesine bağlı Doğanbey Payamlı köyüne uzaklığının 23,38 kilometre olduğu aktarılan raporda, ana şoktan sonra 31 Ekim'de saat 09.23'e kadar geçen zamanda, büyüklükleri 1,5 ile 5,1 arasında değişen 484 artçı deprem kaydedildiği belirtildi. Depremin belirgin süresinin ise ilk hesaplamalara göre 15,68 saniye olarak belirlendiği aktarılan raporda, depremin merkez üssüne en yakın Türkiye'deki yerleşim yerleri ve il merkezlerinin bilgisine de yer verildi. Raporda, depremin hangi faydan kaynaklandığının yapılacak ayrıntılı sismolojik ve saha çalışmaları ile belirleneceği bildirildi. 129 ivmeölçer ile yapılan ön değerlendirme sonuçlarına göre en büyük ivmenin "0905 kodlu" ivmeölçer istasyonunun Kuzey-Güney bileşeninde 180.7935 gal olarak ölçüldüğü kaydedildi. 

( ENGLİSH NEWS: Earthquake Hits Greece And Turkey, Bringing Deaths And Floods: " 

A strong earthquake struck Friday in the Aegean Sea between the Turkish coast and the Greek island of Samos, collapsing buildings in the city of Izmir in western Turkey, and officials said at least six people were killed and scores were injured.

Search and rescue efforts were continuing in at least 12 buildings, AFAD said.

Turkish media showed wreckage of a multiple-story building, with people climbing it to start rescue efforts. Smoke rose from several spots.

Videos on Twitter showed flooding in the Seferhisar district, and Turkish officials and broadcasters called on people to stay off the streets after reports of traffic congestion.Health Minister Fahrettin Koca tweeted that 38 ambulances, two ambulance helicopters and 35 medical rescue teams were working in the city of Izmir.
Turkey’s Disaster and Emergency Management Presidency said the earthquake was centered in the Aegean at a depth of 16.5 kilometers (10.3 miles) and registered at a 6.6 magnitude.
The European-Mediterranean Seismological Centre said the quake had a preliminary magnitude of 6.9, with an epicenter 13 kilometers (8 miles) north northeast of the Greek island of Samos. The U.S. Geological Survey put the magnitude at 7.0. It is common for preliminary magnitudes to differ in the early hours and days after a quake.

The environment and urban planning minister, Murat Kurum, said people were trapped under the wreckage and rescue efforts were underway.

Greek seismologist Akis Tselentis told Greek state broadcaster ERT that the quake was believed to be the main earthquake, but that due to the shallow depth of its epicenter – roughly 10 kilometers – potentially powerful aftershocks could be expected for several weeks, or even a month, to come.

People work on a building reduced to rubble in Izmir, Turkey, Oct. 30, 2020, after a strong earthquake in the Aegean Sea shook Turkey and Greece.
He said residents of affected areas must be careful not to enter buildings that might have been damaged in the initial quake, as they could collapse in a strong aftershock.

The earthquake was felt across the eastern Greek islands and as far as the Greek capital, Athens, and in Bulgaria. In Turkey, it was also felt across the regions of Aegean and Marmara, including Istanbul. Istanbul’s governor said there were no reports of damage in the city, Turkey’s largest.

People stand outside their homes in Izmir, Turkey, Oct. 30, 2020, after a strong earthquake in the Aegean Sea has shaken Turkey and Greece.
On the Greek island of Samos, damage was reported in buildings and the road network, while a tsunami warning was issued, with residents told to stay away from the coast. Water rose above the dock in the main harbor of Samos and flooded the street.

Residents have also been told to stay away from buildings, as aftershocks continued to rattle the area.

The Greek minister responsible for civil protection and crisis management, Nikos Hardalias, was heading to Samos, as were a search and rescue team, paramedics, and engineers.