Devamı da Var mı Sayın BÜYÜKELÇİ!

Hatay’ın Payas ilçesinde jandarma uygulama noktasına PKK'lı teröristler silahlı saldırı düzenledi. Uygulama noktasında görevli askerlerin karşılık vermesi ile yaşanan sıcak çatışmada 1 astsubay yaralandı. Yaralanan asker hastaneye kaldırılırken, saldırıyı gerçekleştiren teröristler, İskenderun ilçesine doğru kaçtı.

Terör örgütü pkk/kck'nın faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik yapılan çalışmalarını sürdüren güvenlik güçleri, Hatay'ın Payas ilçesi Kozludere Mahallesi'nde güvenlik noktasında bir pikabı durdurmak istedi. Araçta bulunan iki teröristin ateş açması sonucu kısa süreli çatışma yaşandı. Daha sonra kaçan teröristler, pikap ile kaza yapınca yolda durdurdukları bir vatandaşın aracını gasp edip İskenderun ilçesine doğru kaçışlarını sürdürdü.

Güvenlik güçlerinin takip ettiği araçtaki terörislerle İskenderun ilçesi Fener Caddesi'nde yeniden çatışma çıktı. Çatışma sırasında teröristlerden biri etkisiz hale getirilirken; şiddetli bir patlama meydana geldi. Kentin birçok noktasında duyulan patlama, çevresindeki ev ve işyerlerinde hasara neden oldu. İlk belirlemelere göre patlamada sivil kayıp ya da güvenlik güçlerinden hayatını kaybeden kimsenin olmadığı bildirildi.
Güvenlik güçlerinin ısrarla devam eden takibi sonrası kaçan PKK'lı teröristler, İskenderun ilçesi Fener caddesinde köşeye sıkıştırıldı. Çıkan çatışma neticesinde patlama meydana geldi.Dacia markaçalıntı Jip'te bulunan 2 terörist ile polis ekipleri arasında çatışma çıktı. Çatışma sırasında patlama meydana gelirken, olayda İskenderun İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı ve 2 vatandaş yaralandı.

Teröristlerden biri etkisiz hale getirilirken, diğeri ise kaçtı. İskenderun ilçesindeki bir meslek lisesinde sıkıştırılan terörist, emniyet ekipleri tarafından etkisiz hale getirildi.

İkinci teröristin de yakalanmasının ardından ilçede büyük sevinç yaşanırken, vatandaşlar teröre lanet eden sloganlar attı.

HATAY VALİSİ: BİR TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Hatay Valisi Rahmi Doğan, yaptığı ilk açıklamada güvenlik birimlerinin Payas kontrol noktasında şüphelendiği 2 teröristten birinin takip sonucunda İskenderun’da etkisiz hale getirildiğini ve bu esnada bir patlamanın meydana geldiğini duyurdu.

Vali Doğan, “Herhangi bir can kaybı bulunmamaktadır. Operasyon devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

BAKAN SÜLEYMAN SOYLU’DAN AÇIKLAMA

Hatay’da meydana gelen patlamayla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan da açıklama geldi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Soylu, “Aferin kahramanlarımıza. İkisi de elde. Hikayesini anlatacağız” dedi.

VALİ DOĞAN SALDIRININ DETAYLARINI ANLATTI

Hatay Valisi Rahmi Doğan, basın mensuplarına yaptığı son açıklamada olayın detaylarını paylaştı. Teröristlerin paramotor ile Suriye’nin Münbiç şehrinden Amanoslar’a sızdığını ifade eden Vali Doğan, şunları söyledi:

* Amanoslar PKK örgütünün uzun yıllar yerleştiği bir lokasyon. 22 Ağustos’ta 3 terörist etkisiz hale getirilmişti.

* 18 Ekim’de yapılan operasyonda da 4 terörist etkisiz hale getirildi. 19 Ekim tarihinde 1 teröristi sağ 1 teröristi ölü olarak yakalamıştık.

* Gri listede aranan, Hatay’da güvenlik korucularının Amanoslar'daki keşif ve gözetleme görevi sırasında teröristlerle çıkan çatışmada sağ olarak ele geçirilen eski HDP Muş Milletvekili Demir Çelik'in oğlu (Savaş Kod) Yoldaş Selim Çelik, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

* İstihbarat birimlerimizin yapmış olduğu çalışma neticesinde 4 kişilik bir grubun 2 parti halinde 28 Eylül diğeri 10 Ekim tarihinde paramotor diye tabir edilen uçan aletle Münbiç’ten kalkarak Amanoslar’a indiğini tespit ettik.

* Bu tespit neticesinde 19 Ekim’de 1 teröristi etkisiz hale getirdik, diğerini de canlı olarak yakaladık. Bugün de diğer 2’sini tespit ettik.

* Hava kuvvetleri unsurunca sabah 11.00 sularında teröristlerin bulunduğu noktalar vuruldu. Bölgede operasyonlar devam etti.

* Bugün İskenderun’a inen 2 terörist Amanos’larda sıkıştırdığımız teröristlerdir. İlk etapta Payas’daki kontrol noktasında kısa bir temas yaşandı. Peşinde İskenderun çevre yolunda güvenlik görevlilerimiz sıkıştırdılar.

“AMANOSLAR’DA PKK İMHA EDİLMİŞTİR”

* Gelmiş oldukları araçtan inerek kaçarken 1 terörist imha edildi. Kendisini o sırada patlattı.

* İkinci terörist de biraz önce etkisiz hale getirildi. Amanoslar’da PKK terör örgütü imha edilmiştir. Herhangi bir terör örgütü kalmamıştır.

* Güvenlik birimlerimizi tebrik ediyorum. Herhangi bir can kaybı olmadan operasyonu sevk ve idare ettiler. Neticeyi aldılar. Birkaç hafif yaralımız var. Hayati tehlikeleri bulunmamakta.

EGM’DEN OLAYLA İLGİLİ İLK AÇIKLAMA

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), patlamayla ilgili açıklama yaptı. EGM’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda şöyle denildi:

* Vatanımızı parçalamak, milletimizi bölmek isteyen hainlere izin vermedik, vermeyeceğiz..İnançlı ve kararlı mücadelemiz son terörist yok edilene kadar devam edecek.

BAŞKAN LÜTFÜ SAVAŞ: HEDEFLERİNE ULAŞAMAYACAKLAR

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, sosyal medya üzerinden İskenderun'daki terör saldırısına dair açıklama yaptı. Savaş, şu ifadeleri kullandı;

“İskenderun ilçemizde bir terörist güvenlik güçlerimizce etkisiz hale getirilmiştir. Bu sırada yaşanan patlama sonrasında çok şükür ki herhangi bir can kaybımız olmamıştır. Tüm hemşehrilerime geçmiş olsun dileklerimi sunarım. Teröristler asla hedeflerine ulaşamayacaktır.”

DEVAMI DA VARMI SAYIN BÜYÜKELÇİ!!!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD),'nin Türkiye Büyükelçiliği, geçtiğimiz günlerde ABD vatandaşlarına İstanbul’da bir terör saldırısı olabileceğine dair güvenlik uyarısı yapmıştı. Uyarıda, Türkiye'deki ABD vatandaşlarından dikkatli olmaları istenirken, Ankara, İstanbul, Adana ve İzmir’deki ABD Elçilik görevlerinin geçici olarak askıya alındığı belirtilmişti.

SALDIRI, ABD'NİN TERÖR EYLEMİ OLABİLİR GEREKÇESİNDEN 3 GÜN SONRA MEYDANA GELDİ
Bugün ise akşam saatlerinde Hatay'da 2 terörist tarafından gerçekleştirilen saldırı, akıllara ABD'nin yaptığı 'terör eylemi gerçekleşebilir' uyarısını getirdi. ABD'nin elçiliklerini kapatma kararının ardından, yalnızca 3 gün sonra gerçekleşen bu saldırı sonrası sosyal medyada birçok vatandaş 'zamanlama manidar' yorumları yapmaya başladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol