The Economist dergisi, her yıl kasım ayında çıkardığı ve sonraki yılara dair projeksiyonlar içeren "Önümüzdeki Dünya" özel sayısının 2024 edisyonunu çıkardı. Artık gelenekselleştiği üzere kapakta birçok şifreli mesaj bulunuyor. 

Dergi'nin yılda bir kez çıkardığı özel sayının kapağının merkezinde bu kez bir oy sandığı ve üzerinde de bir kum saati bulunuyor. 2024'ün kasın ayında çekişmeli geçmesi beklenen ABD Başkanlık Seçimleri düzenlenecek. Kapağın sol üst kısmında da 2024 seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olması beklenen eski ABD Başkanı Donald Trump'ın silueti ve üzerine manidar ve büyükçe bir soru işareti konulmuş,Trump belkide seçimlere giremden vefat edebilir. 

Kapakta yüzleri açıkça verilmiş de 4 lider bulunuyor. Üst tarafta savaş halindeki Ukrayna ile Rusya'nın liderleri Volodomir Zelenski ve Vladimir Putin var. Kum saatinin bir tarafında barışı temsil eden zeytin dalı taşıyan güvercin, diğer tarafında da bombalar bulunuyor. Trump'ın siluetinin Putin'in üzerine yerleştirilmesi, Cumhuriyetçi aday adayının seçimleri kazanması durumunda Ukrayna'ya desteği azaltarak Rusya'ya avantaj sağlayabileceği iddialarına bir gönderme olarak yorumlandı. 

Kapağın alt tarafında ise birbirleriyle ters taraflara bakan ABD Başkanı Joe Biden ve Şi Cinping yer alıyor. Çin ile ABD arasındaki rekabet, The Economist'in uzun yıllardır detaylı olarak analiz ettiği bir başlık. İki liderin arasında Dünya'nın Asya'nın ve Kuzey Amerika'nın göründüğü yüzü çizilmiş. Bu da çift kutuplu dünya tartışmalarına bir gönderme olabilir. 

Şi Cinping'in yanında elektrikli araba ve hemen onun altında da batarya yer alıyor. Avrupa'da bir süredir elektrik arabaların batarya sorunları gündeme geliyordu. Çin, son yıllarda Batı ile rekabet için birçok elektrikli araba üretti.

YENİLENEBİLRİ ENERJİ VE İNSAN BEYNİNE İMPLANT

Kapakta dikkat çeken diğer bir nokta ise yenilenebilir enerjiden üretilen elektrik ve insan beynine bağlanan implantlar oldu. Ancak bu imgede yer verilen çizimin ortasında yer alan göz ise 'gözetim toplumu' mesajı olarak yorumlandı.

DÜNYANIN EN GÜÇLÜ PARALARINDA DÜŞÜŞ (CRY_PTO_ECONOMY)

Ekonomik tarafta 2024 yılı için emtialara bolca yer verilen kapakta Euro, Dolar, Yen ve Sterlin için düşüş öngörüsü çizilmiş.2024 belkide Kripro Para esaretinin baaşlangıcı ve en hızlı ilerleyen günlerini oluşturabilir.

Kapağın sol tarafında beyinlere takılmış kablolar görülüyor. Bu kablonun ucu üzerinde göz olan bir sisteme bağlanıyor. Bu hem dev şirketlerin veri toplayarak biz "gözlemlemesine" hem de yapay zekaya bir gönderme olabilir. Bir diğer yorun ise bunun Elon Musk'ın şirketi tarafından hazırlanan NeuraLink beyin çipine bir gönderme olduğu. 

DERGİNİN 2012 KAPAĞINI HATIRLATMAKTA FAYDA VAR

ŞOK DETAY!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tokayev'le görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tokayev'le görüştü

DERGİ: The Economist BAŞLIK: CEHENNEME SIKI/KABA BİR REHBER!

The Economist Hamas'lı silahlı planörleri 2012'de kapağına taşımış!

Dikkatlice bakın! Cehennem suyunda batanlar: Putin, Esad, Kaddafi (zaten öldürülmüştü) Ahmedinecad. Yani Rusya Suriye Libya ve İran.

DİKKAT! Şeytanın yanında bir kumanda mekanizması var Üzerinde: İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ yazıyor.

Yani oyunu daha da heyecanlı, karmaşık hale getirmek için ŞEYTAN iklim değişikliği gazına basmaya hazır. Şeytanlar aynı zamanda nükleer merkezlere de sızmış ve bilgisayar başında resmedilmiş.

Resim