CHP'nin Yeni MYK'sı Belli Oldu!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerden sonra istifalarını sunan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerinin yerine yeni isimleri atadı. MYK’da kendisiyle birlikte 18 olan üye sayısını 15’e düşüren Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener gibi parti örgütlerini kendisine bağladı.

MYK yaklaşık yarım saat sürdü. CHP’nin yeni A Takımı belli oldu. Kurultay sürecini ve takvimini yeni MYK yürütecek. Parti Sözcüsü Faik Öztrak ile birlikte 5 isim yeni MYK’da da yer alırken, Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı liste dışı kaldı.

BBC Türkçe'ye göre; Kılıçdaroğlu’nun örgütleri kendine bağlama kararı, kongre süreçlerinde etkin olacağı ve bu süreçte partisinin başında kalacağı anlamına geliyor.

CHP MYK Listesinin Şifresi: Ebedi Şef  Akıllara Geldi, (Kılıçdaroğlu Gitmiyor.)

ODA TV 'nin siyaset muhabirlerinin analizine göre; CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yeni MYK listesinde Bülent Kuşoğlu'nu İdari ve Mali işler'in başında tutarak, Faik Öztrak'ı Parti Sözcülüğünde tutarak gitmeyeceğinin sinyallerini vermiş oldu. 

Kılıçdaroğlu, aynı zamanda yerel seçimlerde adayları kendisinin belirleyeceğini, kararlarına itiraz edilmesini istemediğini, bu iki 'kurmay'ına yeniden görev vererek vurgulamış oldu. 

Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra düzenlenen ilk MYK toplantısında tüm üyeler Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na istifasını sunmuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti örgütlerini kendine bağladı. Parti örgütü ve örgüt yönetiminden sorumlu genel başkan yardımcılığı kaldırıldı. Oğuz Kaan Salıcı MYK’da yer almadı.

İstifaları kabul edilen MYK üyelerinden Ali Öztunç, Bülent Tezcan, Fethi Açıkel, Gamze Akkuş İlgezdi, Gökçe Gökçen, Gülizar Biçer Karaca, Oğuz Kaan Salıcı, Selin Sayek Böke, Muharrem Erkek, Veli Ağbaba, Seyit Torun ve Yüksel Taşkın yeni MYK’da görev almadı. MYK üyesi sayısı 17’den 14’e düştü.

CHP yeni MYK şu şekilde;

1- GENEL BAŞKAN
KEMAL KILIÇDAROĞLU

2- AHMET AKIN
YEREL YÖNETİMLER

3. AYLİN YAMAN
SOSYAL POLİTİKALAR

4. AYSU BANKOĞLU
TANITIM VE HALKLA İLİŞKİLER

5. BÜLENT KUŞOĞLU
İDARİ VE MALİ İŞLER

6. DEVRİM BARIŞ ÇELİK
BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ

7. EREN ERDEM
SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

8. FAİK ÖZTRAK
EKONOMİ POLİTİKALARI -PARTİ SÖZCÜSÜ

9. HASAN EFE UYAR
İŞÇİ SENDİKALARI, STK VE MESLEK KURULUŞLARI

10.LALE KARABIYIK
İŞVEREN ÖRGÜTLERİ

11. NESLİHAN HANCIOĞLU
GENEL SEKRETER

12. SEMRA DİNÇER
DOĞA HAKLARI

13. TAHSİN TARHAN
YURTDIŞI ÖRGÜTLENME

14. YUNUS EMRE
BİLİM- YÖNETİM VE KÜLTÜR PLATFORMU

15. ZEYNEL EMRE
HUKUK VE SEÇİM İŞLERİ

MYK’DA YER ALMAYAN İSİMLER

Seçimlerden sonra CHP’de yaşanan değişimde bir önceki MYK’da yer alan genel başkan yardımcıları Ali Öztunç, Bülent Tezcan, Fethi Açıkel, Gamze Akkuş İlgezdi, Gökçe Gökçen, Gülizar Biçer Karaca, Muharrem Erkek, Oğuz Kaan Salıcı, Selin Sayek Böke, Seyit Torun, Veli Ağbaba ve Yüksel Taşkın yeni MYK’da yer almadı. 17 kişilik MYK’dan 12 isim yeni A Takımı’nda yer almadı.

İLK KEZ GÖREV ALANLAR

CHP’nin yeni MYK’sında 9 yeni isim yer aldı. Partinin Genel Sekreteri olarak Neslihan Hancıoğlu görev alırken Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aylin Yaman, Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aysu Bankoğlu, Sosyal Medya Yönetiminden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem, İşçi Sendikaları STK ve Melek Kuruluşları Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Efe Uyar, Doğa Hakları’ndan Sorumlu Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer, Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Tarhan, Bilim Yönetim ve Kültür Platformu’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre ve Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zeynel Emre yeni isimler arasında yer aldı.

MYK’DA DEVAM EDENLER

CHP MYK’da Lale Karabıyık, Bülent Kuşoğlu, Faik Öztrak, Ahmet Akın ve Devrim Barış Çelik MYK’da yeniden yer alan isimler oldu.

EREN ERDEM KİMDİR

Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde CHP milletvekili olarak meclise giren Eren Erdem, üniversite eğitimini yarıda bırakmıştır. 2018 Haziran'ında, Karşı gazetesinin baş editörü ve 2015- 2018 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ana muhalefet meclis yardımcısı rolüyle ilgili meselelerle suçlandı.

İstanbul'da bir mahkeme 7 Ocak 2019'da onu serbest bıraktı, ancak hemen yeniden tutuklandı. 1 Şubat 2019 itibarıyla açlık grevi yaptığı bildirildi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesinin verdiği kararla 31 Ekim 2019 tarihinde tahliye oldu.

Seçim sürecindeki reklam ve tanıtım süreci konusunda eleştirilen CHP'nin İdari ve Mali İşlerden sorumlu kurmayı Bülent Kuşoğlu'nun, mevcut pozisyonun koruduğu görüldü.

BÜLENT KUŞOĞLU KİMDİR

Bülent Kuşoğlu, Maliye Bakanlığında hesap uzmanlığı ve baş hesap uzmanlığı görevlerinde bulundu. Brüksel'de AB Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünde çalıştı. Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. Dünya Bankası gözetiminde, Türk Sosyal Güvenlik ve Sağlık Sisteminin Reformu projelerinde Değerlendirme Kurulu ve Yürütme Komisyonu Üyesi olarak görev aldı. City Hospital Sağlık Yatırım ve Hizmetleri AŞ'nin ortağı, Genel Müdürü, Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Kurumsal Vizyon Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik AŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Kuşoğlu, Aralık 2010 itibarıyla CHP Parti Meclisi üyesi ve ayrıca 24, 25, 26 ve 27. dönem Ankara milletvekiliydi.

Kuşoğlu'nun parti içindeki görevinin detaylarını, Odatv yazarı Hürrem Elmasçı kaleme almış ve şunları yazmıştı:

"Benim meraklı çocuklarım…

Sizler, CHP medyasında “kim kimdir” sorusunun yanıtını merak ediyorsanız gerçekleri öğreneceğiniz iki kişi var:

Biri Tuncay Özkan…

Diğeri de Bülent Kuşoğlu…

Paranın başında bu iki isim var! Yakında hangi medyaya ne paralar verdiler ortaya çıkacak, hiç merak etmeyin. İnanır mısınız hiç okunmayan, seyredilmeyen yerlere bile ne paralar verdiler. Ki bu kadar paranın ortaya çıkması çok baş ağrıtacaktır."

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN: CHP MEDYASINDA NELER OLUYOR

YEREL YÖNETİMLER BALIKESİR ESKİ BELEDİYE BAŞKANI AHMET AKIN'DA

Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri'nde Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir milletvekili olarak meclise giren Akın, Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde tekrar CHP Balıkesir milletvekili olarak seçildi ve 26. dönemde TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu ve Dışişleri Komisyonu'nda üye olarak yer aldı. 2016 yılında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı oldu.

2018 Türkiye genel seçimleri öncesinde 14 CHP'li milletvekili ile birlikte mecliste grup kurabilmesi için İYİ Parti'ye geçti. 10 Mayıs 2018 tarihinde 15 milletvekilinin Cumhuriyet Halk Partisi'ne geri döndüğü duyuruldu. 2018 genel seçimlerinde Balıkesir 1. sıradan aday gösterildi ve tekrar milletvekili seçildi.

2019 yerel seçimleri öncesinde CHP Parti Meclisi tarafından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına aday gösterildi. CHP ile İYİ Parti arasındaki ittifak kararı sonrasında, İYİ Parti adayı İsmail Ok lehine adaylıktan çekildi. 37. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı'nda parti meclisi üyesi seçildi, kurultay sonrası CHP MYK'sında enerji ve altyapı projelerinden sorumlu genel başkan yardımcısı olarak görevlendirildi.

LİSTENİN EN GENÇ İSMİ: HASAN EFE UYAR

1991 doğumlu Hasan Efe Uyar 2010 yılında CHP Erbaa Gençlik Kolları Başkanı olarak, 12 Eylül Anayasa referandumunda HAYIR kampanyası yürüttü. Aynı yıl başladığı İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2014 yılında mezun oldu. Üniversite eğitimi  süresince, İstanbul Kültür Üniversitesi Öğrenci Konsey Başkanlığı, Üniversite Senato ve Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. 2015 yılından itibaren kendine ait hukuk bürosunda mesleki faaliyetlerini sürdürmekte olup, İstanbul Kültür Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku alanında Yüksek Lisans Eğitimini devam ettiriyor.

CHP’nin 27. Dönem Tokat 2. Sıra Mv. Adayı oldu. Halkevleri üyesi olan Uyar, açıklanan listede İşçi sendikaları, STK ve Meslek Kuruluşları'ndan sorumlu MYK üyesi oldu. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol