Yeni Başbakan Ahmet Davutoğlu
Başbakan Erdoğan AK Parti Genel Merkezi'ne Ahmet Davutoğlu'yla beraber geldi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN Kardeşim Diyerek İlan Etti
Çok değerli basın mensupları, değerli yol arkadaşlarım, ekranları başında bizi izleyen aziz milletim öncelikle hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Birazdan sizler aracılığıyla aziz milletimize ve tüm dünyaya duyuracağımız MYK kararlarımızın ülkemiz milletimiz ve insanlık için hayırlara vesile olmasını rabbimden niyaz ediyorum.

AK Parti'nin ilgili kurullarında yapılan değerlendirmeler ve alınan kararlar Türkiye'nin en büyük siyasi hareketi ve hükümeti olduğu için sadece bir partiyi ilgilendirmiyor. Türk siyasetinin ve ülke yönetiminin de geleceğini ilgilendiriyor. Hatta AK Parti'de yaşanan gelişmeler tüm bölge ülkeleri ve dünya kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor.

Bizi şu anda dinleyen milletime de aktarmak istiyorum. Değerli dostlarım aldığımız her önemli kararda aldığımız gibi her kademede istişare yaptık. Birçok isim öne çıktı. Bütün istişare kurullarında yazılan isimlerin hepsi çok değerli. Kim var denildiğinde ben varım diyecek birçok arkadaşımız olduğunu biliyorum.

Çok şeyler yazıldı, çizildi ama bunları duymamaya gayret ettik. Meydanlarda bir şeyi ısrarla söyledik. Bir olacağız, diri olacağız hep birlikte Türkiye olacağız.

Ellerini ovuşturanlar oldu. Medyada kirli tezgahlar kuruldu. Bunların hepsini biliyorum. Partimiz bu operasyonların hiçbirine yüz vermedi. Bu partiyi kardeşlik hukukuyla bu sürece getirdik.

Asıl süreç hükümet kurulduktan sonra başlayacak. Bu teşkilat ve bu ülke Başbakanına sahip çıkacaktır. Partimiz içinde nifak, ayrılık bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacaklardır.

İstişare süreçlerinde o kadar isim arasından elbette birini seçmek gerekiyordu.

Futbol oynadığım zamanlarda hocamız şunu söylerdi "Kadro 18 kişi. Yedek kulübesinde 7 kişi olacak"

Siyasette de belli kriterler var. Siyasette de bazı kurallar var. Biz de 3 dönem kuralı var. Hamdolsun bu bozulmadı bundan sonra da bozulmayacak.

Bundan diğer partiler bundan nasibini alamadı. MHP, CHP'nin hali ortada. Millet diyor ki, "Başarısız oldun mu git" Şimdi bizim söylediklerimizi CHP muhalefeti söylüyor.

CHP iktidar olmak için değil muhalefet olmak için seçimlere giriyor.

Bu seçimlerde 3 dönem kuralına takılanlar olacak. Güçlü bir Genel Başkan ve güçlü bir Başbakan bu ülkeye lazım. Bunu asla bölemeyiz. Partimiz iktidara geldiğinde genel başkan ayrı Başbakan ayrıydı. Bunun zorluğunu yaşadık.

Yeni süreçte genel başkan ve Başbakan olmasını önemli bir kriter olarak belirledik.

Adayımız çok yoğun istişareler sonucunda belirlenmiştir. Adayımız liyakat ehliyeti olarak belirlenmiştir. Partimizde kırgınlık oluşmamıştır.

Partimizde sürecin herkes içinde olmuştur. AK Parti büyük bir ailedir. 9 milyonu aşkın üyesiyle 1 numaralı parti AK Parti'dir.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 1 milyon 600 bini kişi aşkın kişi bağışta bulunmuştur. Bu aidiyet duygusudur.

Partimize bağlı olan bu sayı daha da artacaktır. AK Parti'de bunu daha da artıracağız.

Değerli kardeşlerim, aziz milletim AK Parti'nin olağanüstü kongresine girecek kişi Dişişleri Bakanımız Konya milletvekili Ahmet Davutoğlu kardeşimdir.

Kongre üyelerimiz kendisini seçtiği takdirde 62. Hükümetin de Başbakanı olacaktır.

Allah hayırlı etsin. Yolu, yolumuz açık olsun. Allah utandırmasın.

Yeni Başbakanımızdan beklentimiz yeni Türkiye idealini gerçekleştirmektir.

Ahmet Davutoğlu'nun bu göreve aday olmasındaki en büyük etken Paralel Yapı'yla mücadelesidir.

Cuhmurbaşkanı olmak Paralel Yapı'yla mücadeleyi bırakmak anlamına gelmiyor. Bunlar bizim güvenliğimize saldırdılar.

Bu mücadeleyi Davutoğlu kardeşimin de devam ettireceğini biliyorum.

Mit Tır'larının durdurulması, Dışişleri Bakanlığı'nın dinlenmesi. Paralel Yapı'nın yaptıkları kendisini de hedefe koydu.

Paralel Yapı'yla mücadelede, çözüm sürecinde ben de kendisinin yanındayım.

Terchihimizle bölgemizde ne kadar barışı istediğimizin de bir göstergesidir.

Hasımlarımızı sevindirmeyeceğiz. Bir olarak kardeş olarak kongreye gideceğiz.

AK Parti'nin isimler üzerinde değil dava üzerinden giden bir parti olduğunu göstereceğiz.

Karşı taraf görevini yapacak biz de görevimizi yapacağız. Kongreyle ilgili tüm hazırlıklar tamam.

AHMET DAVUTOĞLU KİMDİR?
Ahmet Davutoğlu (d. 26 Şubat 1959, Konya), 1 Mayıs 2009'da, Dışişleri Bakanı olarak TBMM dışından atandı. 58., 59. ve 60. hükümetler döneminde başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ve hem bakanlık hem de cumhurbaşkanlığı görevlerinde Abdullah Gül'e dış politika başdanışmanlığı yaptı. 24. Dönem Konya Milletvekili olarak TBMM'ye giren Ahmet Davutoğlu, evli ve dört çocuk babası olup; İngilizce, Almanca ve Arapça bilmektedir. 1959 yılında Konya'nın Taşkent ilçesinde doğan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Erkek Lisesi'ni bitirdikten sonra, 1983–84 eğitim öğretim yılında Boğaziçi Üniversitesi'nin Ekonomi ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümlerini çift ana dal programıyla(ÇAP) bitirdi. Aynı üniversitenin "Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler" bölümünde doktora yaptı.
90'lı yılllar
1990 yılında, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi'nde yardımcı doçent olarak çalışmaya başladı. Üniversitenin Siyaset Bilimi bölümünü kurdu ve 1993 yılına kadar bu bölümün başkanlığını yürüttü. 1993 yılında doçent oldu ve 1995–1999 yılları arasında Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde çalıştı. 1995 - 1999 yılları arasında Yeni Şafak Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Davutoğlu bu sürede Yeni Şafak'ta 200'den fazla yazı kaleme aldı. 1998–2002 yıllarında, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Harp Akademilerinde misafir öğretim üyesi olarak ders verdi 1999–2004 yılları arasında profesör oldu ve Beykent Üniversitesi'nde, üniversite yönetim kurulu üyeliği, senato üyeliği ve Uluslararası İlişkiler Bölümü başkanlığı, Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde de misafir öğretim üyeliği yaptı.
Adalet ve Kalkınma Partisi
Ahmet Davutoğlu, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve dönemin Başbakanı Abdullah Gül'ün 17 Ocak 2003'te birlikte aldıkları ve 18 Ocak 2003'te Resmî Gazete'de yayımlanan kararla[2] büyükelçi ünvanı verildi Davutoğlu, Gazze Savaşı'na çözüm getirmek için Türk Hükümeti'nin uyguladığı mekik diplomasisinin önde gelen aktörlerindendi. 1 Mayıs 2009'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Dışişleri Bakanlığı'na atandı. Halen Dışişleri Bakanıdır.
Dış Politika
30 Haziran 2010 tarihinde dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu ile İsrail Ticaret Bakanı Ben Eliezer, Brüksel'de gizli bir toplantı yapmış, TBMM'de gizli görüşmeyi ayrıntılandıran Davutoğlu, toplantının gizli olmasını İsrail'lilerin istediğini belirterek, “İsraillilere temel taleplerimizi yüzlerine doğrudan ve net şekilde söylemek için bu görüşmeyi yaptık” demiştir.
Ailesi
Kızı Sefure, Yıldız Holding'in kurucusu Sabri Ülker'in 3. torunu Ahmet Özokur ile evlidir.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.