Snowden İtiraf Etti: 'Yetkililer 11 Eylül'ü Biliyordu'
ABD'li eski istihbarat uzmanı Edward Snowden, NBC Televizyonu sunucusu Brian Williams’a Amerikan istihbarat sistemi, 11 Eylül ve Boston Maratonu hakkında konuştu. Snowden, 11 Eylül saldırıları ile ilgili, olaylar öncesinde istihbarat kurumlarının ellerinde yeterince bilgi bulunduğunu iddia etti.

4 saat süren röportajı kısaltarak yayınlayan NBC, röportajın daha sonraki analizinde Snowden’den daha önce duyulmamış açıklamalara yer verdi.
Snowden, “İstihbarat programlarımız ile ilgili en büyük sorun, bizim anlamadığımız bir saman yığınının üstüne biraz daha saman ekliyor olmamız. Burada söz konusu olan saman yığını, Amerika ’da yaşayan vatandaşların hayatı.” dedi ve “Bu tür programlar eğer bizim güvenliğimize katkıda bulunmuyor ve bilgi sahibi olduğumuz konular hakkındaki bir takım bağlantıları gözden kaçırmamıza sebep oluyorsa, ülkemizi koruma şeklimiz doğru mu?" şeklinde sordu.

11 Eylül öncesinde istihbaratın elinde yeterince bilgi vardı
11 Eylül günü New York ve Washington’da gerçekleşen terör saldırıları ile ilgili Snowden, olaylar öncesinde istihbarat kurumlarının ellerinde yeterince bilgi bulunduğunu iddia etti.
Boston Maratonu’nda yaşanan patlama ile ilgili, saldırıyı düzenleyenlerin isimlerinin Rus istihbaratı tarafından daha önce bildirildiğini ancak saldırının yine de önlenmediğini savundu.
NBC’nin röportajından kesilen bir bölümde ise Snowden, Anayasa ile korunan hak ve özgürlüklerin ülkenin güvenliğini sağlamakta yetersiz kalan istihbarat programları için feda edildiğini ve devletin bu programları savunmak için halkın yaşadığı travmatik olayları sömürmesini samimiyetsiz bulduğunu açıkladı.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol