Korkak Firavun  İnfazlara Başladı
Mısır'da alınan idam karalarından sonra idamlar gerçekleşmeye başladı...Dün sabah idam edildiği belirtilen 6 darbe karşıtının öğrenci olduğu öğrenildi.

Öğrencilerden Biri Henüz Liseye Gidiyordu.

Bu sabah Mısır’da Arap - Çerkes davasında idam cezasın çarptırılan altı gencin cezası infaz edildi. Askeri Mahkeme tarafından idama çarptırılanların, medyada Arap Çerkes Çetesi olarak bilinen davanın sanıkları olduğu belirtiliyor. Söz konusu grubun Ensar Beyt el Makdis’e bağlı olduğu iddia ediliyordu. İdam edilenlerin isimleri Abdurrahman Seyyid, Hani Amir, İslam Seyyid, Halid Forc, Muhammed Ali ve Muhammed Bekri olarak açıklandı. İdam edilenlerden beşinin üniversete birinin de lise öğrencisi olduğu belirtiliyor. Darbeci cunta daha önce de bir kişiyi idam etmişti.
Askeri savcılık 13 Mart 2014 tarihinde Kahire’nin doğusunda yer alan Emiriye bölgesinde askerleri taşıyan bir otobüse düzenlenen saldırıyı gerçekleştirmekle suçlamıştı. Saldırıda bir subay hayatını kaybetmişti. İki gün sonra ise bir polis konvoyuna Kahire’nin güneyinde yer alan Mastarat bölgesinde bir saldırı gerçekleşmiş, altı askerin hayatını kaybettiği ikinci saldırıdan da yine aynı grubun sorumlu olduğu duyurulmuştu.
Gençlerin ailelerine yakın kaynaklar ise, idam edilen altı gençten en az üçünün, saldırıların gerçekleştiği tarihlerde tutuklu olduğunu iddia ediyorlar.
Mısır’ın farklı yerlerinde saldırılar düzenleyen Beyt el Makdis, Mansura Emniyet Müdürlüğü saldırısı gibi büyük saldırıların tamamını üstlenmişti. Beyt el Makdis, IŞİD’a katıldığını da daha önce açıkladı. İdam edilenlerin naaşları, ailelerine teslim edilmek üzere Zinhum Morgu’na kaldırıldı. Söz konusu grup, saldırılarından birini Arap Çerkes bölgesinde gerçekleştirdiği için grubu bu isimle anılmaktaydı.
Mursi’nin zorbaca devreden çıkarıldığı 3 Temmuz 2013 tarihinden bu yana yüzlerce kişi idama mahkum edilmiş durumda. Bu zamana kadar Müslüman Kardeşlerden sadece bir kişiye, kendilerine silahla saldıran baltacı grubundan birini çatıdan aşağı attığı gerekçesiyle verilen idam cezası, infaz edildi.
Buna benzer bir toplu idam 1989 yılında Mübarek döneminde yaşanmıştı. Sekiz kişi hakkında idam cezası verilmiş ve sanıklardan 6’sı infaz edilmişti.
Mursi ile birlikte 107 kişinin idam cezasına rağmen Mısır’da ciddi bir tepki gözlenmiyor. Müslüman Kardeşler, bazı cemaatler tarafından son derece pasif olmak ve bu tür kararlara rağmen tepki vermemekle eleştiriliyor.
İdam talebiyle dosyaları Müftülüğe gönderilen bin 480 kişiden 479'u temyiz ve itiraz yolu açık olmak üzere ölüm cezasına çarptırılırken, geri kalanlardan bazılarının hapsine bazılarının ise beraatine karar verildi. Verilen ölüm cezaları kapsamında 122 kişi hakkında ise Müftülükten görüş bekleniyor.
Cumartesi günü, Kahire Ceza Mahkemesi'nde toplam 166 sanığın kamuoyunda "casusluk" ve "hapishaneler baskını" adıyla bilinen davalarda yargılanan 122 kişinin dosyası idam talebiyle Müftülüğe gönderilmişti.
Dosyası Müftülüğe gönderilen sanıklar arasında, hayatını kaybetmiş 5 Filistinli ile 19 yıldır İsrail cezaevinde bulunan müebbet hapse mahkum bir Filistinli de yer alıyor. Filistinli sanıklardan 3'ünün, Mısır'daki devrim sürecinden önce hayatını kaybettiği belirtiliyor.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol