İsveç’in NATO’ya Katılım Protokolü TBMM'de!

İsveç’in NATO’ya Katılım Protokolü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak Meclis'e gönderildi.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı, "İsveç’in NATO’ya Katılım Protokolü, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 23 Ekim 2023 tarihinde imzalanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sevk edilmiştir." Türkiye, Finlandiya'nın NATO Üyeliğine onay verdikten sonra İsveç'in üyelik onayını bekletiyordu. 

İsveç'in üyelik onayı ABD ile yürütülen F-16 savaş uçağı alımlarında gündeme gelmişti. ABD'nin F-16 satışı için İsveç'in üyelik onayını beklediği kaydedilmişti.

TÜRKİYE'NİN KAZANCI (!) NE OLDU?

Ankara daha önce Finlandiya ve İsveç'in üyeliklerini onaylamayacağını, bu iki ülke terör konusunda gerekli adımları atmadıkları ve istenilen isimleri iade etmedikleri sürece NATO'ya üye olamayacaklarını söylemişti. Özellikle İsveç'te yapılan Kur'an yakma eylemleri Ankara tarafından sert tepkiyle karşılandı.  

Ne var ki, önce Finlandiya ardından da İsveç'in NATO üyeliklerine dair vetolar arka arkaya kaldırıldı. Her iki ülke de NATO üyelik sürecinde terör yasalarında yeni düzenlemeler yaptı ancak Türkiye'ye herhangi bir terör suçlusunun iadesini gerçekleştirmiş değil.

Ancak Türkiye'nin vetoları kaldırarak ABD ile olan 20 milyar dolarlık uçak satışları konusunda ilerleme kaydedebileceği düşünülüyor.

İSVEÇ BAŞBAKANI KRISTERSSON DAN İLK AÇIKLAMA!

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson X hesabından yaptığı açıklamada vetonun kaldırılmasından memnuniyet duyduğunu dile getirdi ve "Şimdi konu Türk parlamentosunun gündeminde" dedi. 
İsveç'in NATO üyeliğinin onaylanması için kesinleşmiş bir takvim bulunmuyor. Onay süreci için önce Meclis'in Dışişleri Komisyonu'ndan geçmesi gerekiyor. Bu olduktan sonra da genel oturumda oylanacak. 

Finlandiya ve İsveç Ukrayna'nın Rusya tarafından işgali sonrası askeri tarafsızlık pozisyonlarını değiştirme kararı almış ve NATO'ya başvurmuşlardı. Finlandiya'nın üyeliği nisan ayında kesinleşirken İsveç'in üyeliğinin önünde hala Macaristan vetosu bulunuyor.

STOLTENBERG,İSVEÇ'İN NATO ÜYELİĞİ İÇİN TARİH VERDİ!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü'nü  dün imzalamasının ardından İttifak üyesi ülkelere bir yazı gönderdi. Alman haber ajansı dpa'nın diplomatik çevrelerden edindiği bilgilere göre, Stoltenberg, İsveç'in resmen üyeliğe kabulü için, Brüksel'de NATO dışişleri bakanlarının toplanacağı 28-29 Kasım tarihlerine işaret etti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü'nü imzaladığını duyurmuştu. İletişim Başkanlığı'nın X hesabından yapılan paylaşımda, "İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 23 Ekim 2023 tarihinde imzalanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sevk edilmiştir" ifadeleri yer almıştı. İsveç'in üyeliği için NATO üyelerinden sadece Türkiye ve Macaristan'da  meclis süreci henüz tamamlanmadı.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, dün X hesabından yaptığı açıklamada şimdi konuyu ele alma sırasının meclise geldiğini belirterek NATO'ya üye olmayı 'sabırsızlıkla beklediklerini' ifade etti. Stoltenberg de İsveç'in 'hızlı bir şekilde' NATO üyesi olmasını beklediklerini açıkladı.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü'nün ne zaman TBMM'nin gündemine geleceği henüz bilinmiyor. Protokolün TBMM Genel Kurulu'nda oylamaya sunulmasından önce, TBMM'nin Dışişleri Komisyonu'ndan da geçmesi gerekiyor. TBMM Başkanlığı'nın protokolü önce Dışişleri Komisyonu'na göndermesi, komisyonun onayının ardından protokolün TBMM Genel Kurulu'na gönderilmesi bekleniyor. TBMM Genel Kurulu'nda yapılacak oylamanın ardından İsveç'in NATO'ya üye olması için gereken onay süreci tamamlanmış oluyor. Uzmanlar protokolün TBMM'den geçmesine kesin gözüyle bakıyor.

İsveç ve Finlandiya, Rusya- Ukrayna savaşının başlamasıyla askeri tarafsızlık ilkesinden vazgeçerek 2022'nin mayıs ayında NATO'ya üye olabilmek için resmi başvuruda bulunmuştu. Finlandiya 4 Nisan 2023'te NATO'nun 31'inci üyesi olarak İttifak'a katılırken, İsveç ise Türkiye'nin itirazı nedeniyle NATO'ya katılma hedefini gerçekleştirememişti.

Türkiye, 'PKK gibi terör örgütleri ile yeterince mücadele etmediği' gerekçesiyle İsveç'in üyeliğini uzun süre bloke etmişti. İsveç, Türkiye'nin talepleri üzerine terörle mücadele yasalarını sertleştiren değişiklikleri yürürlüğe sokmuştu. İsveç'in Türkiye'nin taleplerini karşılamaya yönelik adımları neticesinde Türkiye temmuz ayında Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta yapılan zirvede İsveç'in üyeliğine yönelik itirazını kaldırmıştı.Türkiye'nin ve Macaristan'ın onay süreçlerini tamamlamasının ardından İsveç'in 32'inci üye olarak NATO'ya katılması bekleniyor. (DW Türkçe)

(ENGLISH NEWS TEXT)

Turkish President Recep Tayyip Erdogan on Monday signed Sweden's NATO accession protocol and submitted it to parliament, according to Türkiye's Communications Directorate. 

The Swedish Prime Ministry welcomed Türkiye's announcement. 

"Parliamentary procedures will now commence. We look forward to becoming a member of NATO," the ministry said on X.

Finland and Sweden applied for NATO membership soon after Russia launched a war in Ukraine in February 2022.

Türkiye previously approved Finland's membership to NATO but had said it was waiting for Sweden to abide by a trilateral memorandum signed in June 2022 in Madrid to address Ankara's security concerns.

Turkish leaders, including Erdogan, have repeatedly stressed that Sweden's possible NATO accession is at the discretion of the Turkish parliament.

All members of NATO – including Türkiye, a member of over 70 years standing – must approve any new members of the alliance.

SÜREÇLE İLGİLİ BAZI LİNK VE BELGELER

 İsveç Krallığı'nın Katılımına İlişkin Kuzey Atlantik Antlaşması Protokolü. Brüksel, 5 Temmuz 2022

Link: https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1093373/MS_7.2022_Prot_NATO_Sweden.pdf

Çeşitli Seri No. 7 (2022) İsveç Krallığı'nın Katılımına İlişkin Kuzey Atlantik Antlaşması Protokolü. Brüksel, 5 Temmuz 2022

Link: CDOC-117tdoc3.pdf (congress.gov)

Link: https://www.gov.uk/government/publications/protocol-to-the-north-atlantic-treaty-on-the-accession-of-the-kingdom-of-sweden-ms-no72022

NATO – İsveç Katılım Protokolü – İmza Bildirimi, 5 Temmuz 2022

Link: https://itra.esteri.it/Search/Allegati/52835

Link: https://www.state.gov/nato-sweden-accession-july-5-2022

Link: https://www.state.gov/wp-content/uploads/2022/07/NATO-Sweden-Accession-Protocol-Notification-of-Signature-July-5-2022.pdf

NATO Sweden Accession Protocol Notification Of Deposit Of Instrument;  Finland, April 4, 2023 - United States Department of State

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol