İşte DBP-HDP'nin Kur'an Kursu Hazımsızlığı
Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde DBP'li belediyenin, cami, taziye yeri ve Kur'an kursu olarak inşa edilen yapının bir bölümünün duvarlarını yıkması tepki çekti.
Diyarbakır'da Çınar İlçe Müftülüğü tarafından açılmak istenen Kur'an kursuna DBP'li ilçe belediyesi tarafından izin verilmezken, yapılan duvar belediye ekipleri tarafından yıkıldı.
Belediyenin, Cumhuriyet Mahallesi'nde yer alan ve yaklaşık 8 ay önce ibadete açılan Hastaneler Camii'nde Kur'an kursu açılmasına çeşitli mazeretler öne sürerek engel olduğu belirtildi.
Belediye ekiplerinin, söz konusu caminin Kur'an kursu için inşa edilen duvarlarını yıktıkları görüldü.
Etnik Siyaset Yapan Kürtçülerin İslâm'a Bakışı Bumudur,Hani Özgürlük Nerde?
Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan İlçe Müftülüğü, müftülüğe bağlı Hastaneler Camii'nin projesinde cami, erkekler için taziye yeri ve Kur'an kursu olduğunu belirtti.
Söz konusu kursta bir yıldan beridir Kur'an-ı Kerim eğitiminin verildiğinin kaydedildiği açıklamada, "2014 yılı içerisinde mahalle sakinleri, cami yapılması için dilekçeleri ile ilçe müftülüğüne müracaat etmişlerdi. Mimari projesinde cami, erkeler için taziye yeri ile birlikte Kur'an kursunun olması durumunda Diyanet İşleri Başkanlığından inşaat için ödenek talebinde bulunulacağı ifade edilmişti. Ancak inşaat yapım işlerinin tüzel bir kişiliğe sahip Çınar Camii ve Kuran Kursunu Yaptırma ve Yaşatma Derneğinin öncülüğünde yapılmasının uygun olacağı konusunda anlaşmaya varılmıştı. Zikri geçen derneğe ait arsanın cami inşaatı için yetersiz olduğu anlaşıldığında belediyeye müracaat edilmiş ve yeşil alanın bir bölümü cami inşaatı için tahsis edilmişti." denildi.


Müslüman Kürt Bunu Yapmaz (Bir Dine,İnanç Disiplinine Sahip Olan Hiç Bir Kürt Bu Durumu Onaylamaz)
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: "İnşaata başlamadan önce dernek adına cami inşaatıyla ilgilenen kişi ile proje taslağı üzerinde çalışmalar yapılmış ve belediye, müftülük, mühendis arasında uzun gidiş gelişlerden sonra en alt katı Kur'an kursu, orta katı erkekler için taziye yeri ve son katı cami olacak şekilde mutabık kalınmış ve Kur'an kursunun maliyeti hayırsever bir vatandaşımıza ait olacak şekilde inşaata başlanmıştır. Hastaneler Camii ve Kur'an Kursu inşaatı temel atma töreninde İlçe Müftülüğü adına yapılan konuşmalarda özellikle cami ve Kur'an kursu ifadelerine dikkat edilmesini istirham ediyoruz. Çınar Belediyesinin yer tahsisi ve taziye yerinin teşrifatı dışında bir kuruşluk herhangi bir yardım ve destekleri olmamıştır."
İnsan Haklarından Sık Sık Bahsedenler En Temel İnsan Hakkını Hiçe mi Sayıyor?
Kur'an kursu olarak kullanılan bölümün bir gecede oldubittiye getirilerek, kadın taziye yerine dönüştürüldüğünün bildirildiği açıklamada, "İki yıldan beri devam eden yapım işleri tamamlanmış ve 2016 yılında taziye yerinin açılışı için dernek adına İlçe Müftülüğüne müracaat eden kişiye, ancak cami ve Kur'an kursunun kapsamı içinde olacak bir açılışa katılacağımız ifade edilmiş ve açılış birkaç ay ertelenmişti. Projede belirtilen ve Kur'an kursu olarak bilinen bölümün bir akşam oldubittiye getirilerek, bayanlar için taziye yerine dönüştürüldüğü ve belediye tabelasının asıldığını duyduğumuzda İlçe Müftülüğü olarak gerekli girişimlerde bulunulmuş ve bu durumun asla kabul edilmeyeceği, Hastaneler Camii'nin en alt katının müftülüğümüze bağlı D grubu Kur'an kursu olarak bir yıldan beri Kur'an eğitimi verildiği, Diyanet İşleri Başkanlığına gönderilen resmi yazılarda burasının Kur'an kursu olarak tescil edildiği, bu yanlış uygulamadan bir an önce vazgeçilmesi gerektiği şifahen defalarca söylenmiş, eğer bu durum devam ederse il müftüsü ve kaymakamımızın da davet edildiği açılış törenine katılmayacağımızı bildirmiştik." şeklinde belirtildi.
Camiyi ibadete açma töreninden önce söz konusu yapının projedeki gibi olması noktasında mutabık kalındığının bilgisinin verildiği açıklamada, "Hastaneler Camii açılış töreninde Kur'an kursunu yaptıran şahıs il müftüsü, ilçe kaymakamı ve belediye başkanımızın bulunduğu bir ortamda bizzat kendi hayır parası ile yaptırdığını ama burasının amacının dışında dönüştürülmeye çalışıldığını ifade ederken, başkan bey ses çıkarmamış ve bugün olduğu gibi aksini iddia edememiştir? Cami ve hayır yerlerini kim yaparsa yapsın Diyanet İşleri Başkanlığımız bir yerin yapılması için maddi yardımda bulunduğunda, yardımlar orada kullanılmadan önce şahıs veya derneklerle 'Cami veya Kur'an kursu inşaatı bittikten sonra müştemilatı ile birlikte tamamının kullanım ve tasarruf yetkisi Diyanet İşleri Başkanlığı adına ilgili müftülük yetki sahibidir' ibaresinin bulunduğu bağlayıcı bir sözleşme imzalanmış ve dolayısı ile yukarıda zikredilen tarihte Diyanet İşleri Başkanlığımızın göndermiş olduğu yardımlar cami derneğine verilmeden önce bu sözleşme karşılıklı olarak onlarla da imzalanmış, cami ve ona bağlı yerlerin tamamının kullanım yetkisi İlçe Müftülüğüne verilmiştir." ifadelerine yer verildi.
Son olarak açıklamada, "Projede Kur'an kursu olarak belirlenen ve 2016 yılından itibaren Çınarlı hanım kardeşlerimize yönelik Kur'an eğitiminin verildiği camimizin en alt kısmının aslına uygun olarak kullanılması amaçlanmıştır. İlçe Müftülüğü tarafından Hastaneler Camii altında projede belirlendiği gibi kısmi düzenleme yapılmadan önce sözlü olarak ilgili tarafa defalarca bilgi verilmiştir. Mimari projede olmamasına rağmen oldubittiye getirilerek, apar topar bir gecede taziye yerine dönüştürülen Kur'an kursundaki eşyalar Çınarlı hanım kardeşlerimizin taziye yeri ihtiyacı göz önünde bulundurularak, erkekler için yapılan taziye yerinin bir bölümüne duvar örülmek sureti ile bayanlara tahsis edilmek istenmiş ve maalesef Çınar Belediyesi tarafından gönderilen elemanlar tarafından yaptığımız duvarlar yıkılmış ve tamamen iyi niyetlerle yapmış olduğumuz bu girişimimiz engellenmiştir." denildi.
Öte yandan, belediyenin resmi internet sitesinde söz konusu yapının açılışıyla ilgili haberde "Kur'an kursu" ifadesinin geçtiği görüldü.
Haber'in Kaynağı:(Vedat Aydın - İLKHA)
'Bölgenin istikrara, güvene ve ekonomik kalkınmaya ihtiyacı var'

'Bölgenin istikrara, güvene ve ekonomik kalkınmaya ihtiyacı var'

'Bölgenin istikrara, güvene ve ekonomik kalkınmaya ihtiyacı var'

'Bölgenin istikrara, güvene ve ekonomik kalkınmaya ihtiyacı var'

'Bölgenin istikrara, güvene ve ekonomik kalkınmaya ihtiyacı var'

'Bölgenin istikrara, güvene ve ekonomik kalkınmaya ihtiyacı var'

'Bölgenin istikrara, güvene ve ekonomik kalkınmaya ihtiyacı var'


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.