Nar Ekşisi Sosları Yasaklanıyor...

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan "Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, nar ekşisine, nar, nar suyu, nar suyu konsantresi ve su dışında başka bir gıda bileşeni eklenemeyecek.

Nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos, nar aromalı şurup ve nar ekşili şurup gibi isimlerle nar ekşisi benzeri ürünler yurt içinde piyasaya arz edilemeyecek. Bu kapsamda yurt içinde piyasaya arzına izin verilmeyen ürünler, 30 Haziran 2024'ten sonra piyasada bulundurulamayacak.

Bugün itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Yönetmelik değişikliğine göre; %100 Nar Ekşisi ürünlerinden farklı olarak içeriğinde glikoz şurubu, glikoz-fruktoz şurubu, aroma vericiler ve çeşitli katkı maddeleri barındıran Nar ekşili soslar ve aromalı türevleri bugün itibariyle tarih oluyor! Buna göre, Türk Gıda Kodeksi’nde yapılan değişikliğin Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesinin ardından bugün itibariyle nar ekşisine nar suyu ve su haricinde herhangi bir bileşen eklenemeyecek. Ayrıca nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, nar ekşili sos, nar aromalı şurup ve nar ekşili şurup gibi isimlerle nar ekşisine benzer ürünler yurtiçinde piyasaya arz edilemeyecek.

Bu noktada “Yurtiçinde piyasaya arz edilemez” ifadesinin aslında üretilemez demek olmadığını söylemek gerekiyor. Öyle ki, bakanlığımız üreticinin bu sağlıksız ürünleri üretmesini engellemek yerine, “satabiliyorsa başka ülkelere satsın” bakış açısıyla üretimini değil, yurtiçinde piyasaya arzını sınırlıyor. Diğer yandan yönetmelik değişikliğinin Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiği bugün itibariyle piyasaya arz edilemeyen ürünlerin market raflarından kaldırılmasını ise 1,5 yıl sonraya yani 30 Haziran 2024 tarihine erteliyor. Yani özetle nar ekşisi görünümlü aromalı ve katkılı soslar bugün itibariyle yurtiçinde satılamıyor, üretilenler yurtdışına gönderilebiliyor.

Ayrıca yurtiçindeki tüketiciye arzı yasaklanan bu ürünlerin “raflardakiler ziyan olmasın” bakış açısıyla market raflarından kaldırılması da 1,5 yıl sonraya erteleniyor. Bu haliyle tüketici arzı yasaklayan ama ürünlerin satışını durdurmayan bakanlığın üreticiden yana tavrı nedeniyle, nar ekşisi taklidi ürünlerle mücadelesini ancak etiket okuma farkındalığıyla sürdürecek.

Taslakta yer alan bir diğer hükümle de alkollü içkilerde kullanılan aroma vericilere ilişkin düzenleme yapılıyor.

Buna göre, uluslararası kabul görmüş kokteyl, alkollü içki ve bunların aromaları ile denatüran madde olsa bile tersiyer bütil alkol, alkollü içkilere aroma verici madde ya da bileşen olarak eklenemeyecek ve ürün isimlendirilmesinde kullanılamayacak. Bir alkollü içkinin ana aroma maddesi veya o alkollü içkiye özgü görseller başka bir içkiyi işaret edecek şekilde yer alamayacak.

Düzenlemeyle sanayi tipi üretimde kullanılması gereken bütil alkolün, gıda sanayisinde kullanılması da önlenmiş olacak. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol