Trump'tan Çin'e 50 Milyar Dolarlık Ek Gümrük Vergisi
ABD Başkanı Donald Trump, Çin mallarına 50 milyar dolarlık ek gümrük vergisi getirecek olan kararnameyi imzaladı.

Başkan Trump, ülkesinin fikri mülkiyet haklarına uymadığı gerekçesiyle Çin'e 50 milyar dolarlık ek gümrük vergisi uygulama ve Çin'in ABD'deki yatırımlarını kısıtlama kararı aldı. Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, gümrük vergisi oranı Çin'in ABD ekonomisine verdiği zarar doğrultusunda belirlendi.
ABD'nin en fazla ticaret açığı bulunan ülkeler sıralamasında 2017 yılı verilerine göre, başı Çin çekiyor, ikinci sırada ise Meksika bulunuyor. ABD'nin Çin ile olan ticaret açığı, 375 milyar doları buluyor.
Trump'ın Çin'e karşı başlatma kararı aldığı hamle gereğince, ABD Ticaret Temsilcisi Bob Lighthizer yeni bir Çin gümrük tarifeleri paketi kuracak. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de ABD'nin teknolojisini ve mülklerini Çin'in yatırımlarını kısıtlama amaçlı bir plan yapacak.
Avrupa Birliği Bu Karardan Muaf
Diğer yandan, ABD en azından kısa vadede Avrupa Birliği (AB) üyeleri ve altı ülkenin yeni çelik ve alüminyum ithalat gümrük vergilerinden muaf tutacağını açıkladı.
AB üyelerinin yanısıra Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Meksika ve Güney Kore’ye de ek gümrük vergileri geçici olarak durduruldu.
ABD’nin cuma günü yürürlüğe girecek yeni düzenlemesi çelikte yüzde 25, alüminyumda yüzde 10 vergi artırımı öngörüyor.
Türkiye’ye Yüzde 148’e Kadar Vergi Gelebilir
ABD Ticaret Bakanlığı Türkiye‘den ithal edilen karbon ve alaşım çelik tel çubuk hakkında yürüttüğü damping ve sübvansiyon incelemesini de tamamladı.
İthalatın ABD‘li üreticilere zarar verdiği kanıtlanırsa Türkiye‘den ithal ürünlere beş yıl boyunca yüzde 148’e kadar gümrük vergisi getirilebilecek.
ABD Türkiye‘den 2016 yılında 20.5 milyon dolar tutarında çelik tel çubuk ithal etti.
Türk çelik tel çubuk üreticilerinden Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar aleyhine yüzde 4.74 damping ve yüzde 3.86 sübvansiyon marjı, İçdaş Çelik aleyhine yüzde 7.94 damping ve yüzde 3.81 sübvansiyon marjı tespit edildi. Diğer Türk üreticiler için bu oranlar sırasıyla yüzde 6.34 ve yüzde 3.84 oldu.
Reuters’ın haberine göre ithalatın ABD‘li üreticilere zarar verip vermediğini belirleyecek Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun tespitini 3 Temmuz’a yakın bir tarihte açıklaması bekleniyor.

ALLTAKİ RESİM VE RESMİN İÇİNDEKİ LİDERLERİN POZİSYONLARI ANLAYANA ÇOK ŞEY ANLATIYOR DİKKATLE BAKIN LÜTFEN...


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol