DURU BULGUR 'a CEZA mı Geliyor?

Rekabet Kurulunca, 17 Aralık 2020’de Duru Bulgur Gıda San. Ve Tic. A.Ş.’ye soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmanın sözlü savunma toplantısı, Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle’nin de katılımıyla gerçekleştirildi.

Rekabet Kurumu Başkanı Küle, Duru Bulgur Gıda San. Ve Tic. A.Ş.’ye yönelik başlatılan soruşturmanın, 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesinde yer alan, "Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır" kararını ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik açıldığını hatırlattı.

Küle’nin ardından söz alan soruşturma heyeti, Duru Bulgur Gıda San. ve Tic. A.Ş.’nin ticaretini yaptığı bulgur, pirinç ve bakliyat ürünlerinin perakende zincir marketlere yönelik satışlarında yeniden satış fiyatını belirlemek suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesini ihlal edip etmediğine ilişkin yürütülen soruşturmanın kendileri tarafından, tamamlandığını ifade etti.

Soruşturma heyeti, soruşturma kapsamında yapılan inceleme ve tespitler sonucunda elde edilen bulguların değerlendirilmesi ile Duru Bulgur Gıda San. ve Tic. A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal eder nitelikte eylemlerde bulunduğunu ve muafiyet hakkından yararlanmaması gerektiğini belirterek, idari para cezası uygulanması gerektiğine kanaat getirdiklerini dile getirdi.
Soruşturma heyetinin açıklamalarından ve Duru Bulgur Gıda San. ve Tic. A.Ş. adına yapılan sözlü savunmanın ardından toplantı sona erdi. Rekabet Kurumu tarafından, kararın bildirisinin en geç 23 Şubat’ta yapılacağı bilgisi verildi.

SÖZDE GAZETECİ VE BİR KISIM YEREL AYDINIMSI MUHTEREMLER KOALİSYONUNDAN KOMİK TEPKİLER 

Rekabet Kurulunca, 17 Aralık 2020’de Duru Bulgur Gıda San. Ve Tic. A.Ş.’ye karşı başlatılan soruşturma ile ilgili haber  ulusal medyada yer alır almaz, Karaman ilinde "sonradan çıkma" bir kısım sözde gazeteci ve yerel aydın kitleyi temsil ettiği  iddiasında bulunan bazı aydınımsı tiplerin,Rekabet Kurulunun idari para cezası talebine karşı Kamuoyu oluşturmak için bir hayli gayret sarf ettiğini gözlemleyen Karamanlı sağduyu sahibi vatandaşlar : " sonradan çıkma ve akaramanda hiç bir karşılığı olmayan sözde gazeteci ve aydınımsı tiplerin artık komik olmaya başladıklarını ifade ettiler.

Vatandaşlar: " Rekabet Kurumunun Anayasal bir kurum olduğunu ve Devlet Kurumu olarak idari mekanizmada yer alan bu kurumun amacınında, piyasalarda rekabetin sağlanması ve korunması olduğunu, Devletin bir kurumuna karşı gelmenin hukuki ve ahlaki olmadığını, kaydederek. Kanuna uygun davranmayan herkes ceza alırken bu işletmenin ayrıcalığı ne acaba diye sordular.

REKABET KURUMU BAŞKANLIĞININ DURU BULGUR GIDA SAN.VE TİC. A.Ş.  HAKKINDAKİ REKABET KURULU KARARI

REKABET KURUMUN KARAR İNTERNET SAYFASI LİNKİ: https://www.rekabet.gov.tr/Karar?kararId=be453aa8-9d8d-49ec-adf1-c16a0f073631

Duru Bulgur RK Karar_18-07-112-59.pdf

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol