Üniversitelerde Flaş Atamalar ve  Değişiklikler

Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 11 Üniversiteye Rektör Atadı, Bazı Üniversitelere Bağlı Yeni Fakülteler Kuruldu, Kapatıldı Veya İsimleri Değiştirildi. İlgili Kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Atamalar 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 13'üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2'nci, 3'üncü ve 7'nci maddeleri gereğince yapıldı.


Resmi Gazete'de yayımlanan 3519 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı yeni fakülteler kuruldu, kapatıldı veya ismi değiştirildi.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ'NE İKİ YENİ FAKÜLTE

Karar ile Boğaziçi Üniversitesi'nde Hukuk Fakültesi ve İletişim Fakültesi kuruldu.

                İşte Kurulan,Kapatılan, İsmi Değiştirilen Fakülte ve Enstitüler;


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi rektörlüğüne Karaman ve civarındaki bilim çevrelerinde adı duyulmamış bir isim Prof. Dr. Namık Ak atandı.

K.M.Ü YENİ REKTÖRÜ PROF. DR. NAMIK AK KİMDİR?

Prof.Dr.Namık AK, 1956 Konya doğumlu. 1968'de Hocacihan İlkokulu'ndan mezun oldu.1971'de Konya Karma Ortaokulunu, 1974'de Konya Erkek (Gazi) Lisesi'ni bitirdi. Aynı yıl (1974) KTÜ Temel Bilimler Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nü kazandı ve 1978'de mezun oldu.

1 Ocak 1979'da İstanbul'da saca emaye kaplamalı mutfak gereçleri imalatı yapan MEHTAP A.Ş.'de "İşletme Şefi" olarak başladı.1984 Güzünde Ülker A.Ş.'de Bisküvi imalatında, daha sonra mısır ve pirinç irmiğinin ektrüzyonu/şişirilmesi ve kaplamalı çerez imalatında "İmalat Şefi" olarak Ocak 1988 yılına kadar çalıştı.

1981'de kısa devre askerlik görevini ifa ettikten sonra, 1981-1983 arası İTÜ Fen Bilimler Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalında "Yüksek Lisans", 1997'de ise YTÜ Fen Bilimler Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalında "Doktora" yaptı.

1981-1994 yılları arasında dışarıdan metal, gıda, hizmet, inşaat, kimya, ecza, tekstil vb özel sektörlerde müdür, genel müdürlük görevlerinde bulundu.1994-2004 arası fiili 8.5 yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi İktisadi Teşekkülleri: SUSER, İSTAÇ, BELPET, İSTON A.Ş.'de Danışman, Müdür, Teknik Genel Müdür Yardımcılığını yaptı.

1997-1999 arası Anadolu sermayeli holdinglerin Marmara Gruplarında Genel Müdür, Genel Koordinatör Yardımcısı veya Genel Koordinatörlük vazifelerinde bulundu.2004'de İBB'den SSK emeklisi oldu. 2004-2007 arası Çevre alanında Danışmanlık, Genel Koordinatörlük vazifelerini ifa etti.

2007-2011 arası Bahçeşehir Üniversitesi (BAÜ) Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendislik Bölümü'nde Akredite Hava Kirliliği ve Laboratuvarların Sorumluluğunu yürütürken, piyasaya projeler yaptı ve Çevre Mühendisliği derslerini verdi.

2011-2015 arası Şırnak Üniversitesi (ŞÜ) Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyeliğinde bulundu.

13 Ocak 2015- 27 Mart 2017 arası Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ) Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü'ne alınan Sn. AK, bu zaman zarfında bu bölüm açılamayınca, Çevre Mühendisliği Bölümünde dersler verdi.

Şırnak ve Adıyaman Üniversiteleri'nde bulunurken, Rektör Danışmanı, Bölüm Başkanı, Dekan Yardımcılığı, Anabilim dalı Başkanlığı, BESYO Müdürlü, Fakülte YKÜ, Senato Üyeliği gibi idari görevlerde bulundu. Ekim 2014'de Üniversitelerarası Kurulundan "Doçent" unvanını aldı.

İÜ ve şimdi İÜC TBMYO'da Elektrik ve Enerji Bölümü İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Program Başkanlığı, Yüksekokul Kurul Üyeliği, Enerji Komisyon Başkanlığı, TBMYO Temsilen Bilimsel Araştırma Üyeliği görevleri devam etmektedir.İyi derecede İngilizce bilmekte olup, evli ve 3 çocuk babasıdır.

KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ (KMÜ)’NE REKTÖRÜ PROF. DR. NAMIK AK’IN VAAD ETTİĞİ PROJELERİ:

Çeşitli araştırma ve Karamandaki akil insanlarla yaptığı görüşmelerden sonra  vaad ve projelerini kalema alan Prof.Dr. Namık AK;

"1. Üniversite Akademik ve İdari Çalışanlarında Güven, Dayanışma, Birliği Tesis Etmek, Uygun Çalışma Ortamı, Laboratuvar, Ekipman Sağlamak; Ortak Hayat Alanları ve Sosyal Donatılar ve Tesislerle, Cazibe Merkezi Oluşturarak Karaman’da Oturmalarını Sağlamak

a.) Yönetim olarak adil, şeffaf, güvenilir, hesap verebilirlik, değer veren tarzı sergileyerek çalışanlarımıza güven vermek önceliğimiz.

b.) Çalışanlarımıza işini, araştırmasını rahat yapacak imkan ve ortamı oluşturmak hedeflerimizdendir.

c.) Çalışanlarımıza KMÜ Yerleşkesinin merkezi Karaman’da ikame etmelerini sağlayacak TOKİ aracılığıyla lojman veya sahip olacakları daire, küçük çocukları için kreş, sosyal tesis yapılmasını sağlamak.

d.) Gelecekte mevcut durumun artacağı öngörüsüyle, KYK’ya erkek ve kız yeni yurtların yapılacağı yer ve kapasite planlamalarını yapmak. Aynı şekilde öğrencilerimizin, özellikle ailesi yakın Konya ilimizin dışında bulunanların sosyal, kültürel ihtiyaçlarını Karaman’da geçirebilecekleri kültür merkezi, kütüphane, sinema, tiyatro vb var olanları daha kapsamlı ve amaçlı hale getirmek, olmayanları yap(tır)mak. Karaman esnafının, öğrenci ihtiyaçlarını giderebileceği yerleri temiz, salgın, bulaşıcı hastalıklara karşı korunaklı, asri mekanlar yapmalarını ve hizmet etmelerini teşvik etmek.

e.) Üniversite ve bilimin evrenselliğinden hareketle, bilim, teknik, yenilik, buluş, araştırma, patent vs de “muhafazakar/konservatif” olmayıp, milli ve manevi değerlerde muhafazar olup, uluslar arası arenada KMÜ, dünyada yeni, farklı, çağın şartlarına uygun, faydalı dersleri, programları açmak ve onların hocalarını yetiştirmek. Uluslar arası  farklı, günün koşullarına uygun sempozyumlar, kongreler yaparak, farklı kültürlerden, ülkelerden bilim insanlarını Karaman’a getirmek suretiyle KMÜ’yü dünyaya açılmasını sağlamak.

2.ÜNİVERSİTE-TARIM, SANAYİ, TİCARET PAYDAŞLARIYLA İŞBİRLİĞİ YAPARAK KARAMAN’IN KALKINMASINA, GELİŞMESİNDE LOKOMOTİF VE BEYİN GÜCÜ OLMAK

a) Karaman’ın tarım şehri, havzası olmasından dolayı, özellikle köklü ve kadim elmayı doğal, ara  ve işlenmiş ürünler üretilmesine (meyve suyu, esansı, marmeratı, reçeli, şurubu, konsantresi vs) öncü olarak ihracat veya içpiyasada getirisini artırmada gerek Mühendislik, gerek İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerimiz vasıtasıyla akil ve danışmanlık, proje yöneticiliği yapmak. 

b) Mevcut Araştırma ve Uygulama Merkezleri ile kurulmakta olan TEKNOKENT’in şehrin ihtiyaçlarına uygun şekilde faal hale getirmek.

c) Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ), şehir ve sanayii temsil edecek şekilde komisyonlar kurulacak. Üniversitenin, şehrin ve bölgenin öncelikli alanları belirlenerek, bu alanlara yönelik projeler desteklenerek hayata geçirilecektir.

d) KMÜ’nün gerek İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, gerek Mühendislik Fakültesi ve diğer konuya muhatap KMÜ Birimleri ile işyerleri, kamu kurumları, OSB, sanayi ve ticaret odaları (KASİAD, MÜSİAD vs.) ve Sivil Toplum Kurumları ile işbirliği ile Karaman ilinin, bölgenin, hatta Türkiye’nin acil, gerekli ihtiyaçlarını kısa ve uzun vadeli projelerde yer almasını, eşgüdümle işbirliğini aktif, canlı, sürekli ve sürdürülebilir  yapmak.

e) Karaman’ın ve bölgenin ihtiyacı olan mühendis, doktor, ara eleman, tekniker vs.yetişmesinde mevcut Mühendislik ve İktisadi-İdari Bilimler Fakültelerini, Yüksekokul veya MYO’ları faal, verimli,  ihtiyaca cevap verebilir kılmak.

f) Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Enerji Üretilmesi ve Yaygınlaştırılması

Mevcut KMÜ Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği, Elektrik-Elektronik mühendisliği ve Makine Mühendisliği Bölümleri ve diğer fakültelerin Biyoloji, Kimya vs bölümlerini de katarak, Karaman’ın yenilenebilir enerji kaynakları (yek) bakımından zengin güneş, rüzgar, su kaynaklarını merkezi ve yerel idareyle irtibatlı, işbirliği ve uygulamada bilgi ve deneyim aktarımında danışmanlık yapmak, fizibilite raporu ve master planları hazırlamada bizatihi işin içinde yer almasını sağlamak.

3) İLETİŞİM FAKÜLTESİ, TURİZM VE OTELCİLİK YÜKSEKOKULU

a) Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım ve Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümlerini kapsayan İletişim Fakültesini açmada gayemiz, kadim ve köklü, muhteşem tarihi bulunan Karaman ilimizin dil, tarih, kültür zenginliğini sadece bölgesinde değil, Türkiye ve daha ilerisi dünya ölçeğinde tanıtımını sağlayacak genç, dinamik, üretken, ünlü, donanımı/müktesebatı derin ve güçlü elemanlar yetiştirmeye KMÜ olarak öncü ve kaynak olmasıdır. Karaman’ın tarihî değerleri tanıtan sinema ve çizgi filmini KMÜ ve sivil, uzman kişi veya ajanslarla birlikte, valilik, belediye işbirliğiyle hazırlamak elzemdir ve çok önemsiyoruz.

b) Mevcut Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu faal hale getirerek, kadim, köklü tarihi mirasa sahip Karaman şehrimizi turizm her çeşidinde, özellikle “İnanç Turizm” inde öne çıkarmak.

c) Karaman’daki üniversite-halk-kurumlarla sosyaliteyi, irtibatı güçlendirmek, tarihi görevimiz olan birlik, dayanışma, vakıf medeniyetini yeniden inşaa ve ihya etmek.

4) KARAMAN’DA KÜÇÜK PSİKOLOJİK REHBERLİK DANIŞMA BÜROLARI AÇMAK

Karaman’a insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmak zorunluluğundan dolayı kırsaldan, şehre zorunlu göçlerin olması nedeniyle toplum yapısında  medyaya yansıyan sosyal, ruhsal, kültürel ve hayat tarzı intibaksızlıklarından doğan şiddet, kavga, hoş olmayan, Karaman’ımıza şık düşmeyen vakalar ve ahlaki çöküntü vb sorunları çözmek adına, mevcut Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümünün Anabilimdalında Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı, Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimler Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilimdalını, aynı şekilde Edebiyat Fakültesi Psikoloji, Sosyoloji Bölümleri, İslami İlimler Fakültesi’nin  öğrencilerinin uygulama stajlarında veya mezunlarının istihdamında değerlendirilmeleri toplumsal huzursuzluğu, buhranı, travmayı, rahatsızlığın önüne geçilmesine, iyileştireceğine katkı sağlayacaktır, düşüncesindeyiz. diyerek ana tema ve detaylarıyla Vaad ve Projelerini Sıralamıştı.

SİYASİ, VAKIF VE SOSYAL (STK) ÇALIŞMALARI

Millî Görüş geleneğini takip ettiği net olarak anlaşılan Prof.Dr. Namık AK;

MTTB Trabzon Teşkilat Başkanı ve Genel Merkez YKÜ (1974-1978)

Gürpınar Belediyesi RP Başkanlığı Seçim Çalışmaları Koordinatörü ve Kon. MÜA (1994)

RP Beyoğlu İlçe Teşkilatı Başkan Yrd, sonra Bşk. (1996)

FP Küçükçekmece Belediye Meclis Üyesi (1999-2004) olarak;

AK PARTİ Konya Selçuklu Belediye Başkan Aday Adayı (2004) olarak siyaset arenasında 10 yıl civarında RP-AKPARTİ yörüngesinde emek sarfetmiştir.

Vakıf ve STK'lar ile iletişimini Milli ve Manevi değerleri kapsayan yapılarla oluşturduğunu ifade eden Prof. AK;  (TEKBİR, TEKDER, MMG, BİRLİK VAKFI, MTTB, ÜNDER, MÜSİAD, FGV, TGTV, İYC, İYV, AYBİR, AKV, ENSAR, AVRASYA-BİR, CİHANNÜMA-ENERJİ, vb sivil toplum kuruluşlarının) üye veya müdavimi olduğunu belirtmektedir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mehmet Latif Doğru 3 yıl önce

Karşı mahallenin süleymancı Cami hocasına benziyor Rektör kılığı yok bu amcada