DEVLET ÜNİVERSİTELERİ NAL TOPLADI...

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR) tarafından yapılan Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması sonuçları devlet üniversitelerindeki çöküşü gözler önüne serdi.

Yapılan araştırmaya göre, üniversitelerin genel memnuniyet sıralamasında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (K.M.Ü.) 90 üniversite arasında yer dahi almadı...

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR), "Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA-2021)" yaptı. Araştırma lisans düzeyindeki üniversite öğrencileriyle yapıldı.Araştırma, koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizdeki bütün üniversitelerdeki "uzaktan eğitimi" temel aldı.

ÜNİVERSİTELER İŞ BULMAK İÇİN ALINMASI GEREKEN DİPLOMAYI VEREN BİR ARACI KURUM GÖRÜNÜMÜNDE,BİLİM VE İDEALİZM TÜKENDİ...

ÜNİAR (Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı) tarafından periyodik olarak her yıl yapılan bu araştırmada, "Türkiye'deki üniversiteler, uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerini öğrenme deneyimleri açısından memnun edebilmekte midir?", "Kaliteli, erişilebilir ve kullanışlı bir uzaktan eğitim ve dijital öğrenme alt yapısına sahip midir?", "Kurumun yönetimi ve işleyişi açısından öğrencilerin taleplerini hızlı ve memnuniyet verici düzeyde karşılayabilmekte midir", "Uzaktan öğrenme ortamları, imkan ve kaynaklar açısından zengin bir çeşitliliğe sahip ve yeterli midir", "Öğrencilerin kişisel gelişimini ve gelecekteki kariyerlerini destekleyebilmekte midir?" sorularına öğrencilerden yanıt arandı.

BU BİR PARADİGMA SORUNUDUR, ÜNİVERSİTE VE ŞEHİR BİR BİRİNE YABANCI İSE O ŞEHİR VE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİYE ÇOK UZAKTIR.

Öğrenci Memnuniyet Düzeyleri Şehir Haritası (Siyah Rekli Şehirler Öğrenci Dostu Olmayan Şehirler)

Öğrenci Dostu Şehirler Sıralaması Açıklandı!

TÜMA-2021'de 125 devlet ve 73 vakıf olmak üzere 198 üniversitede öğrenim gören 42 bin 353 öğrenciden veri toplandı.

Araştırmada, öğrencilerin değerlendirmelerine göre "Uzaktan eğitim sürecinde üniversiteler sınıfta kaldı. Üniversitelerin ve fakültelerin sürece hazır olmadığı, uzun yıllardır YÖK tarafından belirlenen kriterleri tamamlamadıkları anlaşılmaktadır" değerlendirmesi yapıldı.

Araştırmada,uzaktan eğitimde ders anlatma kültürünün en ciddi sorunlardan biri olduğu vurgulandı.

DEVLET ÜNİVERSİTELERİ RESMEN ÇAKILDI

Üniversitelerin genel memnuniyet sıralamasında ilk beş üniversite sırasıyla, Abdullah Gül Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi ve Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi oldu. Tek devlet üniversitesi Abdullah Gül Üniversitesi oldu.

Uzaktan eğitim alt yapısı sıralamasında ise Koç Üniversitesi birinci sırada yer alırken, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi ikinci, Yaşar Üniversitesi üçüncü, Abdullah Gül Üniversitesi dördüncü, Özyeğin Üniversitesi beşinci sırada yer aldı. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol