Taraflar Mesaj Yayınladı,Biz Haberini Yaptık

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, bir sendikacının, katıldığı televizyon programında Ermenek’te maaşlarını alamadığı için eylem yapan işçilerin sorunlarının çözümü için yapılan toplantıyla ilgili yaptığı açıklamaların asla gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Twiiter Polemiğine sebep olan olay; 3 Aralık akşamı Karaman'a giden Başaran Aksu'nun,  4 Aralık Dünya Madenciler Gününde Olay TV canlı yayınında, Karaman Valisi ile bir görüşme yapacaklarını ancak valinin sözünü tutmadığını dile getirmesi ile alevlenmişti. Valinin kendilerini umutlandırdığını ifade eden Aksu : "Süleyman Soylu’nun söz geçirmediği işverene, ben hiç söz geçirmem dolayısıyla beni yapacak bir şeyim yok siz kendiniz ne yapıyorsanız yapın gibi bir cevapla biz valilik görüşmesinden ayrıldık."ifadelerini kullanmıştı.

Konuyla ilgili olarak Twitter hesabından yazılı bir açıklama yapan Vali Işık, "4 Aralık Cuma günü Olay TV'nin saat 13.00 haberlerine bağlanan Bağımsız Maden İş Sendikası eğitim uzmanı olan şahıs, aynı gün benimle 2 sendika ve 2 işçi temsilcisinin katıldığı toplantıda kendisinin de bulunduğunu, bu toplantıda İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu'nun söz geçiremediği işverene Vali olarak kudretimin yetmediğini söylediğim şeklinde gerçek dışı ifadeler kullanmıştır. Kendisi toplantıda bulunmadığı gibi toplantıda bu anlama çekilecek bir konuşmam dahi olmamıştır. Bu ifadelerle gündemde kalmaya çalışma gayretinden başka bir şey değildir. Denize düşen yılana, devletin emeğin yanında yer almasından rahatsız olan, devletle işçiyi karşı karşıya getirmekten başka çözüm üretemeyen sözde sendikacı ise yalana sarılır" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezimizce Alınan Bilgiye Göre Karaman Valiliği Polemik Konusu Olan Toplantının Yapıldığı Ziyarete Ait Kapı Önü Ve Makam Katlarına Girişleri İzleyen Gözlem Kameralarının İç Mekan Görüntülerini Paylaşmış Sayın Karaman Valiliği'nin Kıymetli Basın Halkla İlişkiler Müdürü Hayrettin Aslan ile Kıymetli Yazı İşleri Müdürü Metin Görcü Beyefendiler, Ongun Haber ve Kurucularına Bu Zamana Kadar, Basınla Paylaşılması Uygun Ve Gerekli Olan Hiç Bir Veri İletmeye Tenezzül Etmedikleri İçin,Bize Gelen Herhangi Bir Resim, Kamera Kaydı Olmamıştır,O Sebeple Sayın Vali'nin Tweet'i Dışında,İddialarını Destekleyecek Başka Bir Belgeyi Karaman Valiliği'nin Bahsekonu Kıymetli Müdürlerinin Yayın Merkezimize "Flu" Bakmaları (Düşüncemiz Budur,Tabiri Caizse...) Sebebiyle Üzülerek İfade Etmeliyiz ki Yayınlayamıyoruz,Sayın Vali Uygun Bulursa İlgili Verilerin Bize Ulaşmasına Dair Talimat Verir, Bizde Seve Seve Yayınlarız.

Öte Yandan; Bağımsız Maden İşçileri Sendikası'nın örgütlenme uzmanı Başaran Aksu, Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık'ın kendisi hakkında Twitter hesabından öne sürdüğü iddialara ve açıklamalara yine aynı yöntemle Twitter hesabı üzerinden paylaştığı şu mesajla yanıt verdi.  

Sözde sendikacı dediğiniz kişi benim vali bey. Görüşme yapılırken valiliğin önündeydim. Görüşme çıkışı işçi ve sendika temsilcilerimle istişare sonucu o açıklamayı yaptım, toplam süreci özetleyen doğru bir açıklamadır. İşverenle ilgili tek bir açık eleştiriniz olsa ayıp mı olur? https://t.co/bUWbB9Wu4E

— Başaran Aksu (@aksu_basaran) December 6, 2020

— Başaran Aksu (@aksu_basaran) December 6, 2020 Link: https://twitter.com/aksu_basaran/status/1335647350866518018


İşçiyle devleti biz mi karşı karşıya getirmişiz? Yani Özbey'ler yıllar boyunca 4 maden işletmesinde yüzlerce Ermeneklinin hakkına çökerek servet biriktirmişler, yargı etkisiz kalmış, işçiyi ahlaksız ilan etmiş atmışlar. Biz haklarını ödeyin demişiz, patron dost öyle mi vali bey?

Devlet tam 30 yıldır bir patronu korur konumdaysa, işçilerin tüm çözüm başvurularına olumsuz yanıt veriyorsa, elbette işçiyi çözüm için devletin karşısına çıkaracağız. Yılan, yalan denklemi bu açıklamayla sizinle patron arasında kurulabilir ama bizimle işçiler arasında kurulamaz."...

Karaman İli'nin Mutasarrıf,Kaymakam ve Valileri 

Mutasarrıflar
(1869-1922)

Kaymakamlar
(1922-1989)

Valiler
(1989-günümüz)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol