Araştırmacılar, Uzay’ın genişleyerek büyüme sürecini başlatan kozmik olayın sesini ortaya çıkardı. Washington Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan John G. Cramer, Avrupa Uzay Ajansı’nın CMB ölçümleri yapan Planck projesinden detaylı veriler kullanarak, Evren'in oluşumuna ait ses simülasyonunu oluşturdu.

İŞTE BÜYÜK PATLAMANIN SESİ

Uyarı: Tüm Şifrelerinizi Değiştirin! Uyarı: Tüm Şifrelerinizi Değiştirin!Araştırmacılar, Büyük Patlama’nın sesini oluşturabilmek için, Uzay’ın her yerine dağılan, kozmik mikrodalga geçmişi (CMB) olarak bilinen radyasyonu analiz etti. Dalgaboyları arasındaki farklılıklardan, Büyük Patlama’ya kadar uzanan saniyelere ulaşılamasa da, Evren’in erken dönemlerindeki yapısına ve düzenine ait bilgiler elde edilmeye çalışıldı.

The Atlantic sitesinin haberine göre Cramer, ‘Evren’in ilk dönemlerinde bir bass enstrümanı gibi çalıştığını ve ses dalgalarını sürekli daha uzaklara yaydığını’ belirtti. Aşırı sıcak halden giderek soğuyan ve genişleyen Evren, ses dalgalarının da giderek azalan frekanslarda yayılmasını sağladı. Bir süre sonra, ses dalgaları insan kulağının duyamayacağı frekansa indirgendi.

Kaynak: http://dunya.milliyet.com.tr/bilim-adamlarina-gore-evren-in-ilk-ses-kaydi/dunya/dunyadetay/09.04.2013/1691355/default.htmEtiketler: Avrupa , Washington