DEVA Partisi Genel Başkanı Türkiye Cumhuriyet Anayasası'nın 66. maddesinde yer alan "Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür. Türk babanın veya Türk ananın çocuğu Türktür." ifadesinden rahatsız oldu.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 21'inci eylem planı olan Temel Haklar Eylem Planı'nı açıkladı. Partinin genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında tanıtılan eylem planının ayrıntılarını Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu anlattı.

"YENİDEN ELE ALINMALI"

DEVA Partisii kurumsal  sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda, "“Herkesin kendini bu ülkenin eşit ve özgür vatandaşı hissetmesi, güçlü bir vatandaşlık anlayışının hakim kılınmasıyla mümkündür. Anayasamızın 66. maddesini, çağımızın gereği olarak, kapsayıcı bir anlayışla yeniden ele almayı teklif ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

TÜRK KİMLİĞİNDEN NEDEN RAHATSIZSINIZ?

Deva Partisi twitter hesabından 02.01.2023 saat: 12:23 de yapılan paylaşıma teki gösteren vatandaşlar: "Zaten 6’lı masa Parlamenter demokrasiye geçiş belgesinde etnik/mezhepsel kimliklere siyasal kimlik vereceğiz dediniz.Yani Türk’ü kaldırıyorsunuz", "size bundan sonra İngiliz Ali desek rahatlarmısınız?" şeklinde tekilerini ifade eden yorumlar yaptılar.

"DAHA KAPSAYICI BİR ANLAYIŞI SAVUNUYORUZ"
Anayasa'daki 66'ncı maddenin yeniden ele alınmasını teklif ettiklerini belirtti. Anayasada ifadeleriyle yer alan "Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür" maddesinin yeniden ele almayı teklif ettiklerini belirten Babacan "Parti programımızda açıkça beyan ettiğimiz üzere biz, ülkemizde daha kapsayıcı ve daha kuşatıcı yeni bir vatandaşlık anlayışının geliştirilmesi gerektiğini savunuyoruz. Ülkede hiç kimsenin ayrımcılığa maruz kalmamasının temel dayanaklarından biri, güçlü bir vatandaşlık anlayışıdır. Herkesin kendini bu ülkenin eşit ve özgür bir vatandaşı hissetmesi, böylesine güçlü bir vatandaşlık anlayışının hâkim kılınmasıyla mümkündür. Bu kapsamda, anayasamızın 66'ncı maddesini, çağımızın gereği olarak, kapsayıcı bir anlayışla yeniden ele almayı teklif ediyoruz" dedi.

İnegöl protokolü engelliler için sahaya çıktı İnegöl protokolü engelliler için sahaya çıktı

SAVUNMA BİÇİMİNİZ BUMUDUR?

Resim

YUKARDAKİ PR TUTMAZSA ÇEVİRELİM KAZI YANMASIN MI?

Ali Babacan: Atatürkçüyüm

ANAYASANIN 66. MADDESİ NEDİR?
1982 Anayasası ile hayatımıza giren 66. Madde de Türkiye'de doğan her kişi Türk olarak kabul edilir. Bu bağlamda 66. maddenin tam hali şöyle; "Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk'tür. Türk babanın veya Türk annenin çocuğu Türk'tür. Vatandaşlık, kanunun gösterdiği şartlarla kazanılır ve ancak kanunda belirtilen hallerde kaybedilir. Hiçbir Türk, vatana bağlılıkla bağdaşmayan bir eylemde bulunmadıkça vatandaşlıktan çıkarılamaz. Vatandaşlıktan çıkarma ile ilgili karar ve işlemlere karşı yargı yolu kapatılamaz."