Başkan'dan Kızına Anahtar Teslim Belediye

Türk Hava Kurumu Üniversitesi rektörü iken hakkında çıkan FETÖ ile irtibatlı ve İltisaklı ithamları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN hakkında FETÖ'nün Medya Organlarından STV de kullandığı ifadelerden dolayı görevine son verilen Kütahya eski MHP Milletvekili  MHP’li Prof. Dr. Alim Işık’ın yönettiği Kütahya Belediyesi’ne ilişkin mülkiye müfettişlerinin hazırladığı raporda, Işık’ın kızı avukat İmran Işık’ın belediyede başdanışman olduğu ve belediyenin stratejik plan hazırlama kurulunda yer aldığı saptandı. Çalışanların da ifadelerine yer verilen raporda başkan Işık’ın müdürlere hitaben bir toplantıda kızına ilişkin “Sözü sözümdür. Talimatı talimatımdır” dediği belirtildi.

Gazeteci Hazal Ocak’ın haberine göre, mülkiye müfettişlerinin hazırladığı raporda Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık’ın kızını belediyeye başdanışman yaptığı stratejik planlama kurulunda yer verdiği belirtildi. Işık’ın müdürlerine kızıyla ilgili “Sözü, sözümdür” dediği belirtilirken, kendisine özel araç ve oda tahsis edildiği öğrenildi.Prof. Dr. Alim Işık’ın yönettiği Kütahya Belediyesi’ne ilişkin mülkiye müfettişlerinin hazırladığı çarpıcı bir denetim raporu ortaya çıktı. (İLGİLİ RAPORA KISA BİR SÜRE SONRAhttps://www.sayistay.gov.tr/tr/?p=2&CategoryId=103 ) Belediyeler - Bağlı İdareler KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.)

Raporda Işık’ın kızı avukat İmran Işık’ın belediyede başdanışman olduğu ve belediyenin stratejik plan hazırlama kurulunda yer aldığı saptandı. Çalışanların da ifadelerine yer verilen raporda başkan Işık’ın müdürlere hitaben bir toplantıda kızına ilişkin “Sözü sözümdür. Talimatı talimatımdır” dediği belirtildi.Raporda resmi bir kamu kurumu olan belediyenin başkan Işık ve diğer görevliler tarafından bir aile kurumu gibi yönetildiğine dikkat çekilerek belediyede hiçbir resmi sıfatı ve yasal dayanağı olmadan başkanın kızı İmran Işık’ın kamu görevini usulsüz olarak üstlendiği tespit edildi. Belediye Başkanı Alim Işık ise kızının resmi danışmanı olduğunu belirterek “Bunda bir sıkıntı yok” dedi.

‘KENDİSİNİ ÜZMEKTEN SAKININ’ UYARISI
Mülkiye müfettişleri tarafından hazırlanan raporda başkan Işık’ın kızı avukat İmran Işık’ın belediyede yer aldığının saptanması üzerine çalışanların ifadelerine başvurulduğu belirtildi. Bir çalışan, ifadesinde İmran Işık’ın bir toplantı yapmadığını ancak belediye birim müdürlerinin toplantılarına katıldığını gördüğünü ve bir müdürle toplantısında başkan Işık’ın özetle, “İmran Hanım benim kızım, canım, yavrum, aynı zamanda şahsi vekilim ve danışmanımdır. Kendisi bu işten hiçbir ücret almamaktadır. İstediği evrak, istediğim evraktır. Bu böyle bilinsin, kendisini üzmekten sakının” dediğini anlattı.

‘HEM ÖZEL ODA, HEM ARAÇ TAHSİS EDİLDİ’

Başka bir ifadede de “Belediye başkanımızın kızı, şahsi avukatı, fahri danışmanı, belediyemiz içerisinde müdürlere talimat vermek üzere yetkilendirilmiş birisidir. Başkan Bey’in göreve geldiği günden itibaren belediyemizde çalışmaktadır. Müdürlüklerce yapılan hemen hemen her işin, Başkan Bey’den önce onay merci olarak görev yapmaktadır. İlgili işlerle alakalı müdürlere talimat vermektedir. Belediyemizin 3. katında Başkan Bey’in bulunduğu alanda oda tahsis edilmiştir. Araç tahsis edildiğini bilmeme rağmen plakasını bilmiyorum” sözleri kaydedildi. Raporda bu konuya ilişkin özetle, “Resmi bir kamu kurumu olan belediyenin başkanı Prof. Dr. Alim Işık ve diğer görevliler tarafından bir aile kurumu gibi yönetildiği, belediyede hiçbir resmi sıfatı ve yasal dayanağı olmadan belediye başkanının kızı avukat İmran Işık’ın kamu görevini usulsüz olarak üstlendiği saptandığından ilgililer hakkında inceleme başlatılacak ve avukat İmran Işık hakkında Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulacaktır” denildi.

‘BİR SAKINCA VAR MI?’

Prof.Dr. Alim Işık ise kızının belediyede başdanışman ve belediyenin stratejik plan hazırlama kurulunda yer almasına ilişkin “Bir sakınca var mı? Stratejik planı hazırlamada yer alamaz mıymış? Tüm kamu kurumları, ilgili paydaşlar, ihtiyaç duyulan noktalardaki her türlü kişiler stratejik planlarda yer alabilir. Dolayısıyla ihtiyaç varsa her vatandaşımızdan yararlanabiliriz” dedi. 
Işık, çalışanların ifadelerine ilişkin de özetle, “Burası hem Sayıştay hem de Mülkiye denetimine tabi bir kurum. Varsa herhangi bir usulsüzlük kurumlar gereğini yapar. Bu tür dedikodulara dayalı işlerle biz iş yapamayız. Devletin kurumları görevinin başındadır, ne gerekirse yapılır. Bu belediyeye 2019 yılında başkan olduk. 2011 yılından beri Mülkiye denetimine tabi olmayan belediye Mülkiye müfettişleri tarafından denetlendi. Denetlenmeye devam edecek. Yüzlerce bulgu var. Biz de gereğini yapıyoruz. Bizden önce yapıldı diye kurumun herhangi bir eksiği yanlışı varsa düzeltilemeyeceği anlamına gelmez’’ diye konuştu.

BAŞKAN IŞIK : ‘BİR SIKINTI YOK’

Oda ve araç tahsis edilmesi iddiası ile kızı İmran Işık’ın belediyede şu an resmi olarak hangi görevde çalıştığını sormamız üzerine ise başkan Işık şöyle konuştu:“Lütfen, bu konular özel konular. Herhangi bir usulsüzlük varsa bunu yapacak kurumlar bellidir. Gereğini yaparlar. Benim resmi danışmanımdır. Bilabedel hukuk konularında, ihale dokümanlarının incelenmesi, sözleşmenin hukuka uygunluğuna ilişkin denetlenmesi konularında destek aldığım, bilgi aldığım danışmanımdır. Bunda bir sıkıntı yok.

Kızı İmran Işık için MHP’li başkanın VIP odasında doğum günü kutlaması yapılmış, belediye bürokratları da hazır bulunmuştu. 2 Eylül’de medyaya yansıyan görüntülerde İmran Işık’ın kutlamasına, Belediye Özel Kalem Müdürü ve başkanın özel sekreteri de katılmış, özel sekreter pastayı getirirken özel Kalem müdürü ise ikram etmişti.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi rektörü iken hakkında çıkan FETÖ ile irtibatlı ve İltisaklı ithamları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN hakkında FETÖ'nün Medya Organlarından STV de kullandığı ifadelerden dolayı görevine son verilen Kütahya eski MHP Milletvekili  MHP’li Prof. Dr. Alim Işık’ın hakkında özellikle 22, 23 ve 24. Kütahya Milletvekili Fehmi Kınay’ın çok çarpıcı paralel yapılanma saptamaları bulunuyor.


GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMIŞTI

Kütahya Belediyesi’ni AK PARTİ’den 2019 yerel seçimlerinde devralan Başkan Işık daha önce MHP’den milletvekilliği de yaptı. Ayrıca Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektör Vekilliği’ne de atanan Işık’ın görevine “görülen lüzum üzerine” son verildiği belirtilmişti. Işık hakkında “FETÖ”cü olduğu öne sürülen haberler de yapılmıştı.

Emekli General Kürşat Atılgan tarafından THK üniversitenin genel sekreterlik koltuğuna oturtulduğu iddia olunan Prof.Dr. Alim IŞIK Meclis Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde FETÖ terör örgütünü kelimenin tam anlamı ile “mübarek bir yapı” olarak nitelendiriyor:

Prof. Dr. Işık hakkında zaman zaman  gazetelerde yer alan haberde, Işık'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik ifadelerinin yer aldığı bir videonun ortaya çıktığı belirtilmişti.

Prof. Dr. Alim IŞIK'ın başkanlık sistemi ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN hakkındaki görüşleri aşağıda kendi sesinden çekilmiş olan videoda bulunmaktadır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol