AK Parti'nin 81 ildeki milletvekili adayları belli oldu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, milletvekili aday listesini YSK teslim etti. entop listeyi teslim ettikten sonra basın mensuplarının karşısına geçti.
Mustafa Şentop'un açıklamasından satır başları:
-Listeler için yoğun temayül yoklaması yaptık.
-550 adayın içinde 99 kadın aday var. Kadın adaylarımızda ve milletvekili sayımızda artış olacak.
-105 milletvekili adaylık sürecinde değerlendirilemedi. 10 vekil zaten adaylık başvurusunda bulunmamıştı.
-Mevcut vekillerden 137 milletvekili listede yer aldı.
-321 üniversite mezunu adayı var.AK Parti'nin aday listesi belli oldu.
İşte AK Parti'nin Kesinleşen Milletvekili Aday Listesi:
ADANA
1. NECDET ÜNÜVAR YÜKSEK DOKTOR
2. FATMA GÜLDEMET SARI YÜKSEK MİMAR
3. SADULLAH KISACIK YÜKSEK MÜHENDİS
4. TALİP KÜÇÜKCAN YÜKSEK ÖĞRETİM ÜYESİ
5. MEHMET ŞÜKRÜ ERDİNÇ YÜKSEK AVUKAT
6. ESRA YALVAÇ YÜKSEK DOKTOR
7. MEHMET CAN YÜKSEK AVUKAT
8. MUSTAFA ÇALIŞKAN YÜKSEK ECZACI
9. ASUMAN TEKİN YÜKSEK MİMAR
10. KASIM PAMUK YÜKSEK MALİ MÜŞAVİR
11. MEHMET FARUK BOZKURT YÜKSEK ÖĞRETMEN
12. RAMAZAN DEMİR YÜKSEK YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
13. MEHMET AY YÜKSEK AVUKAT
14. HASAN BERZAN TOPRAK YÜKSEK AVUKAT
ADIYAMAN
1. AHMET AYDIN YÜKSEK AVUKAT
2. ADNAN BOYNUKARA YÜKSEK MÜHENDİS
3. İBRAHİM HALİL FIRAT YÜKSEK AVUKAT
4. SALİH FIRAT YÜKSEK DOKTOR
5. İCLAL YALÇIN TUTUŞ YÜKSEK ECZACI
AFYONKARAHİSAR
1. HALİL ÜRÜN YÜKSEK AVUKAT
2. ALİ ÖZKAYA YÜKSEK AVUKAT
3. REMZİYE SIVACI YÜKSEK DOKTOR
4. AKİF ÖZKALDI YÜKSEK MÜHENDİS
5. FATİH BEDER YÜKSEK AVUKAT
AĞRI
1. ABDULLAH ATALAY YÜKSEK MÜHENDİS
2. YILMAZ ENSAROĞLU YÜKSEK İLAHİYATÇI
3. HALİL ÖZYOLCU YÜKSEK AVUKAT
4. ALİ KONYAR ORTA YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
AKSARAY
1. İLKNUR İNCEÖZ YÜKSEK AVUKAT
2. NEVZAT PALTA YÜKSEK MÜHENDİS
3. HÜSEYİN HÜYÜK YÜKSEK AVUKAT
AMASYA
1. MEHMET NACİ BOSTANCI YÜKSEK ÖĞRETİM ÜYESİ
2. SAİT YÜCE YÜKSEK İLAHİYATÇI
3. HASAN ALİ CESUR YÜKSEK MÜHENDİS
ANKARA 1
1. YALÇIN AKDOĞAN YÜKSEK SİYASET BİLİMCİ
2. AHMET GÜNDOĞDU YÜKSEK EĞİTMEN
3. ALİ İHSAN ARSLAN YÜKSEK YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
4. JÜLİDE SARIEROĞLU YÜKSEK EKONOMİST
5. MURAT ALPARSLAN YÜKSEK AVUKAT
6. ERTAN AYDIN YÜKSEK MÜŞAVİR
7. TÜLAY SELAMOĞLU YÜKSEK MİMAR
8. FATİH ŞAHİN YÜKSEK AVUKAT
9. MEHMET EMİN ZARARSIZ YÜKSEK MÜŞAVİR
10. HASAN ALBAYRAK YÜKSEK MÜŞAVİR
11. ERCAN KINACI YÜKSEK AVUKAT
12. BARIŞ AYDIN YÜKSEK YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
13. MURAT KÖSE YÜKSEK MÜHENDİS
14. HASAN KARAGÖZ YÜKSEK YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
15. HATİCE DEMİRTAŞ YÜKSEK AVUKAT
16. HAYDAR ŞAHİN YÜKSEK AVUKAT
17. FATMA COŞAR KARACAN YÜKSEK AVUKAT
18. MEHMET ALİ CANLI YÜKSEK AVUKAT
ANKARA 2
1. EMRULLAH İŞLER YÜKSEK ÖĞRETİM ÜYESİ
2. AHMET İYİMAYA YÜKSEK AVUKAT
3. LÜTFİYE SELVA ÇAM YÜKSEK MÜHENDİS
4. VEDAT BİLGİN YÜKSEK ÖĞRETİM ÜYESİ
5. AYDIN ÜNAL YÜKSEK GAZETECİ / YAZAR
6. AYHAN YILMAZ ORTA SERBEST/ÖZEL
7. MAHMUT SAMİ MALLI YÜKSEK MÜHENDİS
8. NEVZAT CEYLAN YÜKSEK YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
9. AHMET BABA YÜKSEK MALİ MÜŞAVİR
10. NURİ ELİBOL YÜKSEK GAZETECİ / YAZAR
11. ADEM CEYLAN YÜKSEK YÖNETİCİ - KAMU
12. SELİM CERRAH YÜKSEK YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
13. BÜLENT YAĞMUR YÜKSEK AVUKAT
14. NESLİHAN CENK YÜKSEK MÜHENDİS
ANTALYA
1. LÜTFİ ELVAN YÜKSEK EKONOMİST
2. MUSTAFA KÖSE YÜKSEK AVUKAT
3. HÜSEYİN SAMANİ YÜKSEK MÜHENDİS
4. GÖKCEN ÖZDOĞAN ENÇ YÜKSEK HALKLA İLİŞKİLER UZMANI
5. SENA NUR ÇELİK YÜKSEK AVUKAT
6. İBRAHİM AYDIN YÜKSEK MÜHENDİS
7. ATAY USLU YÜKSEK YÖNETİCİ - KAMU
8. İBRAHİM TÜRKİŞ YÜKSEK MALİ MÜŞAVİR
9. NEVİN KORKMAZ ZOR YÜKSEK AVUKAT
10. HAKKI BEŞKAZALI YÜKSEK AVUKAT
11. ERCAN MEKTEPLİOĞLU YÜKSEK SERBEST/ÖZEL
12. İZZET YILMAZ YÜKSEK DİŞ HEKİMİ
13. MURTAZA TAMYÜREK ORTA YÖNETİCİ - KAMU
14. MUSTAFA AKDENİZ YÜKSEK VETERİNER HEKİMİ
ARDAHAN
1. ORHAN ATALAY YÜKSEK ÖĞRETİM ÜYESİ
2. YUNUS BAYDAR YÜKSEK VETERİNER HEKİMİ
ARTVİN
1. İSRAFİL KIŞLA YÜKSEK YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
2. VEDAT KİBAR YÜKSEK MALİ MÜŞAVİR
AYDIN
1. MEHMET SADIK ATAY YÜKSEK MÜHENDİS
2. ABDURRAHMAN ÖZ YÜKSEK AVUKAT
3. ZEYNEP ARMAĞAN USLU YÜKSEK ÖĞRETİM ÜYESİ
4. MUSTAFA SAVAŞ YÜKSEK YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
5. METİN YAVUZ ORTA YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
6. ERSİN ESENLİK YÜKSEK MÜHENDİS
7. CENGİZ ALTINTAŞ YÜKSEK ÖĞRETMEN
BALIKESİR
1. MAHMUT POYRAZLI YÜKSEK AVUKAT
2. SEMA KIRCI YÜKSEK DANIŞMAN
3. ALİ AYDINLIOĞLU YÜKSEK ÖĞRETMEN
4. AYŞE KARDAŞ YÜKSEK SİYASET BİLİMCİ
5. KASIM BOSTAN YÜKSEK MEMUR
6. MEHMET BAYYİĞİT YÜKSEK ÖĞRETİM ÜYESİ
7. HİLAL DEMİRÖZER YÜKSEK SERBEST/ÖZEL
8. MUSTAFA CANBEY YÜKSEK GAZETECİ / YAZAR
BARTIN
1. YILMAZ TUNÇ YÜKSEK AVUKAT
2. MUSTAFA YELKENCİ YÜKSEK YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
BATMAN
1. ZİVER ÖZDEMİR YÜKSEK MÜHENDİS
2. MEHMET EMİN EKMEN YÜKSEK AVUKAT
3. MURAT GÜNEŞTEKİN YÜKSEK MÜHENDİS
4. ADİLE GÜRBÜZ YÜKSEK AVUKAT
BAYBURT
1. NACİ AĞBAL YÜKSEK YÖNETİCİ - KAMU
2. BÜNYAMİN ÖZBEK YÜKSEK MÜHENDİS
BİLECİK
1. HALİL ELDEMİR YÜKSEK MÜHENDİS
2. RAMAZAN KURTULMUŞ ORTA EMEKLİ
BİNGÖL
1. ŞEBNEM KOCAKELÇİ YÜKSEK YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
2. ENVER FEHMİOĞLU YÜKSEK ÖĞRETMEN
3. FEYZİ BERDİBEK ORTA SERBEST/ÖZEL
BİTLİS
1. VEDAT DEMİRÖZ YÜKSEK MALİ MÜŞAVİR
2. EDİP SAFTER GAYDALI YÜKSEK EKONOMİST
3. FATİH KADİRİOĞLU YÜKSEK MÜHENDİS
BOLU
1. ALİ ERCOŞKUN YÜKSEK YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
2. FEHMİ KÜPÇÜ YÜKSEK AVUKAT
3. MEHMET EMİN GÜZ YÜKSEK AVUKAT
BURDUR
1. REŞAT PETEK YÜKSEK AVUKAT
2. İBRAHİM EKİCİ YÜKSEK SERBEST/ÖZEL
3. KAMİL ÖZCAN ORTA SERBEST/ÖZEL
BURSA
1. MEHMET MÜEZZİNOĞLU YÜKSEK DOKTOR
2. EMİNE YAVUZ GÖZGEÇ YÜKSEK AVUKAT
3. CEMALETTİN KANİ TORUN YÜKSEK DOKTOR
4. HÜSEYİN ŞAHİN YÜKSEK YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
5. İSMET SU YÜKSEK AVUKAT
6. HAKAN ÇAVUŞOĞLU YÜKSEK AVUKAT
7. ÖNDER MATLI YÜKSEK SERBEST/ÖZEL
8. ZEKERİYA BİRKAN YÜKSEK AVUKAT
9. BENNUR KARABURUN YÜKSEK SERBEST/ÖZEL
10. GÜRSEL DÖNMEZ YÜKSEK MEMUR
11. YÜKSEL YENİ YÜKSEK YÖNETİCİ - KAMU
12. NİHAT NASIR YÜKSEK GAZETECİ / YAZAR
13. HARUN AKIN YÜKSEK YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
14. AHMET KILIÇ YÜKSEK DANIŞMAN
15. OSMAN MESTEN YÜKSEK AVUKAT
16. HALİDE SERPİL ŞAHİN YÜKSEK ECZACI
17. CEMİLE YİĞİT YÜKSEK YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
18. SALİH BAŞPARMAK YÜKSEK EĞİTMEN
ÇANAKKALE
1. BÜLENT TURAN YÜKSEK AVUKAT
2. İSMAİL KAŞDEMİR YÜKSEK AVUKAT
3. JÜLİDE İSKENDEROĞLU YÜKSEK TEKNİKER
4. SEBAHATTİN GÜNER YÜKSEK AVUKAT
ÇANKIRI
1. MUHAMMET EMİN AKBAŞOĞLU YÜKSEK AVUKAT
2. HÜSEYİN FİLİZ YÜKSEK YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
ÇORUM
1. SALİM USLU ORTA YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
2. CAHİT BAĞCI YÜKSEK SOSYOLOG
3. LÜTFİYE İLKSEN CERİTOĞLU KURT YÜKSEK ECZACI
4. AHMET SAMİ CEYLAN YÜKSEK MÜHENDİS
DENİZLİ
1. NİHAT ZEYBEKCİ YÜKSEK İŞADAMI
2. MEHMET YÜKSEL YÜKSEK İŞADAMI
3. BİLAL UÇAR YÜKSEK AVUKAT
4. NURCAN DALBUDAK YÜKSEK YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
5. OSMAN YÜCELİŞ YÜKSEK MÜHENDİS
6. EMİN OKKAYA YÜKSEK VETERİNER HEKİMİ
7. PERAL ULUKÖY YÜKSEK ECZACI
DİYARBAKIR
1. CEVDET YILMAZ YÜKSEK BÜROKRAT
2. MEHMET SELİM ENSARİOĞLU ORTA ÇİFTÇİ
3. SEYYİT HAŞIM HAŞİMİ ORTA EMEKLİ
4. OYA ERONAT YÜKSEK MÜHENDİS
5. FAZIL HÜSNÜ ERDEM YÜKSEK ÖĞRETİM ÜYESİ
6. ABDURRAHMAN KURT YÜKSEK MÜHENDİS
7. ALİ İHSAN MERDANOĞLU ORTA ÇİFTÇİ
8. MUSTAFA ELGÖRMÜŞ YÜKSEK İKTİSATÇI
9. NETİCE ARSLAN ORTA ÖĞRETMEN
10. ALAATTİN PARLAK YÜKSEK SANATÇI
11. ABBAS BARIŞ YÜKSEK YÖNETİCİ - KAMU
DÜZCE
1. FARUK ÖZLÜ YÜKSEK MÜHENDİS
2. FEVAİ ARSLAN ORTA İŞADAMI
3. AYŞE KEŞİR YÜKSEK MÜŞAVİR
EDİRNE
1. ŞEMSETTİN EMİR YÜKSEK
2. FATMA AKSAL YÜKSEK EKONOMİST
3. MUSTAFA OKUR İLK SERBEST/ÖZEL
ELAZIĞ
1. ŞUAY ALPAY YÜKSEK AVUKAT
2. METİN BULUT YÜKSEK YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
3. SERPİL BULUT YÜKSEK ÖĞRETİM ÜYESİ
4. ÖMER SERDAR YÜKSEK AVUKAT
ERZİNCAN
1. TALHA EROL DURMAZ YÜKSEK DOKTOR
2. SERKAN BAYRAM YÜKSEK AVUKAT
ERZURUM
1. EFKAN ALA YÜKSEK MÜLKİ İDARE AMİRİ
2. ADNAN YILMAZ YÜKSEK BÜROKRAT
3. ZEHRA TAŞKESENLİOĞLU YÜKSEK EKONOMİST
4. İBRAHİM AYDEMİR YÜKSEK MALİ MÜŞAVİR
5. ABDURRAHİM FIRAT YÜKSEK AVUKAT
6. ZAFER TARİKDAROĞLU YÜKSEK EĞİTMEN
ESKİŞEHİR
1. NABİ AVCI YÜKSEK ÖĞRETİM ÜYESİ
2. SALİH KOCA YÜKSEK MÜHENDİS
3. EMİNE NUR GÜNAY YÜKSEK EKONOMİST
4. MUSTAFA KEMAL BİÇERLİ YÜKSEK ÖĞRETİM GÖREVLİSİ
5. YETKİN TETİK ORTA SERBEST/ÖZEL
6. ALİ DEMİREL YÜKSEK SERBEST/ÖZEL
GAZİANTEP
1. MEHMET ŞİMŞEK YÜKSEK EKONOMİST
2. ABDULHAMİT GÜL YÜKSEK AVUKAT
3. ŞAMİL TAYYAR YÜKSEK GAZETECİ / YAZAR
4. CANAN CANDEMİR ÇELİK YÜKSEK AVUKAT
5. ABDULLAH NEJAT KOÇER YÜKSEK YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
6. MEHMET ERDOĞAN YÜKSEK YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
7. SERPİL KAVRAK YÜKSEK AVUKAT
8. ALİ ŞAHİN YÜKSEK ULUSLARARASI İLİŞKİLER UZMANI
9. FİKRET MURAT TURAL YÜKSEK ÖĞRETMEN
10. YUSUF ERDEM GÜZELBEY YÜKSEK MİMAR
11. MEHMET MENDERES KARADUMAN YÜKSEK SERBEST/ÖZEL
12. MUHAMMED HAKAN TANRIÖVER YÜKSEK MEMUR
GİRESUN
1. TURHAN ALÇELİK YÜKSEK DOKTOR
2. ADEM TATLI YÜKSEK VETERİNER HEKİMİ
3. MEHMET GELDİ YÜKSEK MÜHENDİS
4. HATİCE KOCAOĞLU YÜKSEK ECZACI
GÜMÜŞHANE
1. KEMALETTİN AYDIN YÜKSEK ÖĞRETİM ÜYESİ
2. FERAMUZ ÜSTÜN YÜKSEK MALİ MÜŞAVİR
HAKKARİ
1. OSMAN KIZILBAN YÜKSEK SERBEST/ÖZEL
2. RÜSTEM ZEYDAN YÜKSEK DOKTOR
3. MEHMET ERTUŞ ORTA YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
HATAY
1. ADEM YEŞİLDAL YÜKSEK AVUKAT
2. ORHAN KARASAYAR YÜKSEK MÜHENDİS
3. MEHMET ÖNTÜRK YÜKSEK İŞADAMI
4. MEHMET ALĞAN ORTA SERBEST/ÖZEL
5. HACI BAYRAM TÜRKOĞLU YÜKSEK İKTİSATÇI
6. TÜLİN DURGUN YETİM YÜKSEK DOKTOR
7. İBRAHİM NACİ YAPAR YÜKSEK MÜHENDİS
8. MEHMET HACIOĞLU YÜKSEK ÇİFTÇİ
9. CANAN KAHRAMAN YÜKSEK MÜHENDİS
10. AHMET DEMİRTAŞ YÜKSEK MÜHENDİS
IĞDIR
1. FERDİ TURAN ORTA YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR
2. CENGİZ ŞEYRAN YÜKSEK DANIŞMAN
ISPARTA
1. SÜREYYA SADİ BİLGİÇ YÜKSEK EKONOMİST
2. RECEP ÖZEL YÜKSEK AVUKAT
3. İSMAİL ÖZDEMİR YÜKSEK BÜROKRAT
4. AYŞE USTA ORTA İŞKADINI
İSTANBUL 1