Beyrut Patlaması İyonosferi Sarstı

Lübnan'ın liman kenti Beyrut'ta 2020 yılında meydana gelen bir patlama, volkanik patlamaların oluşturduğu dalgalara rakip olan, güneye doğru giden, yüksek hızlı bir atmosferik dalgaya yol açtı.

4 Ağustos 2020'de yerel saatle 18.00'den hemen sonra  Lübnan'ın liman kenti Beyrut'ta 2.750 tondan fazla güvenli olmayan şekilde depolanmış amonyum nitrat gizemlli bir biçimde patladıveya patlaması sağlandı...

 Yaklaşık 210 kişi öldü, 300.000'den fazla kişi geçici olarak evsiz kaldı ve 140.000'i terk etti. - arkasında 140 metre çapındaki krater. Patlama, insanlık tarihindeki en güçlü nükleer olmayan, insan yapımı patlamalardan biri olarak kabul ediliyor.

Meydana gelen gürültü Almanya'yla Tunus ve Tüm Kıbrıs gibi ülkelerdeki sensörleri harekete geçirmiş ve yaşanan sarsıntıyı 500 kilometre uzaktaki sismik istasyonlar bile tespit etmişti.

Japonya'daki Hokkaido Üniversitesi ve Hindistan'daki Ulusal Teknoloji Enstitüsü Rourkela Kampüsü'nden araştırmacılar, Beyrut patlamasının Dünya atmosferinin uzay boşluğuyla buluştuğu bölgenin de sarsılmasına yol açtığını belirledi.

İyonosfer, çok sayıda serbest elektrondan oluşuyor. Fazla miktarda morötesi radyasyon ve jeomanyetik fırtına gibi doğal olaylarla nükleer deneme gibi insan yapımı faaliyetler iyonosferdeki elektronlarda bozulmalara sebebiyet verebiliyor.

Bilim insanları söz konusu araştırmada, GPS uydularının patlama günü yeryüzündeki istasyonlara ilettiği sinyallerde yaşanan gecikmeleri, normal bir günde yaşananlarla karşılaştırarak iyonosferdeki elektronlarda meydana gelen değişiklikleri hesapladı.

Araştırma ekibinden gezegen bilimci Kosuke Heki, bulgulara dair: "Patlamanın iyonosferde güneye doğru saniyede 0,8 kilometre hızla ilerleyen bir dalga oluşturduğunu gördük." dedi.

Lübnan'daki olayın pek çok volkanik patlamayla karşılaştırılabileceği de ortaya çıktı. Örneğin Beyrut patlamasının iyonosferi, 2004'te Japonya'daki Asama Dağı'nda yaşanan volkanik püskürmeden daha fazla etkilediği tespit edildi.

Araştırma bulguları Scientific Reports'ta yayımlandı. tıklayınız.

Orijinal makale:

Bhaskar Kundu vd. 4 Ağustos 2020'de Beyrut, Lübnan'daki patlamanın atmosferik dalga enerjisi iyonosfer kaynaklı rahatsızlıklardan kaynaklanıyor TIKLAYINIZ. Bilimsel Raporlar . 2 Şubat 2021.

DOI: 10.1038 / s41598-021-82355-5

İLGİLİ ÇALIŞMA VE SONUÇ RAPORU İÇİN https://www.nature.com/articles/s41598-021-82355-5 TIKLAYINIZ

PATLAMA İLE İLGİLİ TEKNİK VE MİMARİ ÇALIŞMALARDA DETAYLI OLARAK YAYINLANMAYA DEVAM EDİLİYOR

Beyrut patlamasının belki de en kapsamlı yeniden inşası Forensic Architecture tarafından video ve resimlerle detaylandırılarak kullanıma sunuldu 

Forensic Architecture, Londra Üniversitesi merkezli bir araştırma ekibidir ve dünya genelindeki vakaları araştırmak için mimari teknikler ve teknolojiler kullanır. Bağımsız bir Mısır çevrimiçi gazetesi olan Mada Masr, videolar, fotoğraflar ve belgeler de dahil olmak üzere halka açık bilgileri analiz etmeye çağırdı . Projenin amacı, 4 Ağustos olaylarının yeniden yapılandırılmasına yardımcı olmak için bir zaman çizelgesi ve bir 3B model üretmekti.

Soruşturmanın sonuçları açıklandı ve tarihin belki de en büyük nükleer olmayan patlamasına yol açan olaylar ve başarısızlıklar hakkında fikir veriyor .

YÜKSEK ELEKTRON PARAZİTLERİ EKOLOJİK DENGEYİ VE CANLILARIN RUHSAL DURUMUNU VE BİYOLOJİK DİRENCİNİ OLMUSUZ ETKİLİYOR

Japonya'daki Hokkaido Üniversitesi bilim insanları tarafından yapılan hesaplamalar, patlamadan kaynaklanan atmosferik dalganın Dünya'nın üst atmosferinde yüksek elektron parazitlerine yol açtığını buldu. Bulgularını Scientific Reports dergisinde yayınladılar .

HOKKAİDO ÜNİVERSİTESİ'NİN ÇALIŞMASI VE BULGULARI İÇİN https://www.global.hokudai.ac.jp/blog/the-blast-that-shook-the-ionosphere/ TIKLAYINIZ.

Hindistan'daki Ulusal Teknoloji Enstitüsü Rourkela'dan meslektaşları içeren bilim insanları, Dünya'nın iyonosferindeki toplam elektron içeriğindeki değişiklikleri hesapladı:"atmosferin yaklaşık 50 ila 965 kilometre yükseklikte olan kısmı. Aşırı ultraviyole radyasyon ve jeomanyetik fırtınalar gibi doğal olaylar ve nükleer testler gibi insan yapımı faaliyetler iyonosferin elektron içeriğinde bozulmalara neden olabileceği" ihtimalleri dile getiriliyor.

Enstitüde Görevlendirilen Uzman Ekip, GPS uyduları tarafından yer istasyonlarına iletilen mikrodalga sinyallerinin yaşadığı gecikmelerdeki farklılıklara bakarak iyonosferik elektron içeriğindeki değişiklikleri hesapladı.

Bilim İnsanları ayrıca Beyrut patlamasının ürettiği iyonosferik dalganın büyüklüğünü, doğal ve antropojenik olayları izleyen benzer dalgalarla karşılaştırdılar. Beyrut patlamasının ürettiği dalganın, Japonya'nın merkezindeki Asama Yanardağı'nın 2004 patlamasıyla oluşturulan bir dalgadan biraz daha büyük olduğunu ve Japon adalarındaki diğer son patlamaları takip edenlerle karşılaştırılabilir olduğunu buldular.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.