İşte CHP'de Muhaliflerin Tartışmalı İmza Listesi

Biz İsrail’in Hakikaten Neyi Oluyoruz, Ya da İsrail Bizim Neyimiz?

Cüneyt DİLER

Cüneyt DİLER

E-Posta : cuneythoca2071@hotmail.com

ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını Gazze sınırında protesto eden Filistinlilere İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu onlarca kişi hayatını kaybetmiş, binlerce Filistinli ise yaralanmıştı.
İsrail'in saldırısına Türkiye de sert tepki göstermiş, 3 gün yas ilan edilmişti.

Ama Türkiye ve İsrail arasındaki toplam dış ticaretin 2002 yılında 1,4 milyar dolar olan hacmi, AKPARTİ döneminde rekor hızla büyüyerek 2013 yılında 5 milyar doları aştı, 2014’te 5,8 milyar dolarla rekor kırdı, 2017 yılı itibariyle de 5 milyar dolara yakın bir düzeyde gerçekleşti. İsrail ile ticaret 2002-2017 döneminde yüzde 249,4 büyüdü" 


                           Devlet İstatistik Enstitüsü (Resmi) Verileri Aşağıdaki Gibi Olunca...

Mavi Marmara krizinin yaşandığı Mayıs 2010’dan sonra da ticaretin tam tersine arttığı görülmekte iken; hatta 2014’te Türkiye’nin İsrail ile ticareti tüm zamanların rekorunu kırarak 5,83 milyar dolara tırmandığını göstergeler net bir şekilde ortaya koyuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye, 2017 yılında İsrail'e 38 milyon dolar değerinde tarım ihracatı gerçekleştirdi.

İsrail'in Türkiye'ye gerçekleştirdiği tarım ithalatı da benzer bir hacimde meydana geldi: 37 milyon dolar.

2014 yılında Türkiye'nin İsrail'e tarım ve ormancılık ihracatı 40 milyon dolar, İsrail'den ithalatı 19 milyon dolar iken, yıllar içinde bu ürün grubu içinde iki ülkenin ticaret hacmi birbirine yaklaşmış.

İki ülke arasındaki ticaret hacmine baktığımız zaman ise 2017 yılında 4,9 milyar dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz.

İsrail, Türkiye'nin büyüklüğüne göre ticaret ortakları sıralamasında 21. basamakta yer alıyor.

2017'de Türkiye'nin İsrail'e ihracatı 3,41 milyar dolar, İsrail'den ithalatı ise 1,51 milyar dolar şeklinde meydana geldi.

Yine 2017 verilerine göre Türkiye'nin İsrail'e gerçekleştirdiği en büyük ihracat kalemi 3,3 milyar dolar ile imalat sanayi.

Ekonomi Bakanlığı'na göre Türkiye ile İsrail arasında imzalanan ve 1 Mayıs 1997 tarihinde yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması'nı takiben iki ülke arasındaki ticaret hacmi yıllar içinde artış gösterdi.

Yine Ekonomi Bakanlığı'na göre Türkiye'nin İsrail'e ihracatında en önemli ürünler binek otomobilleri, demir çelik ürünleri, izole edilmiş kablo ve teller, mücevherci eşyası ve aksamı, plastik eşyalar, konfeksiyon ürünleri, beyaz eşya, seramik ürünleri ve çimento.

İsrail'in Türkiye'ye ithalatında ise petrol yağları, propilen polimerler, siklik hidrokarbonlar, elektrik enerjisi üretim grupları ve etilen polimerler öne çıkıyor.

Türk Dış Politikasında; “Yanındaymış Gibi Gösterip Karşısında Durmak yahut Karşısındaymış Gibi Gösterip Yanında Durmak” artık rahatça okunabilen ve tepkiye sebep olan bir denge problemi halini aldı, Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yer alan vize rejimi sayfasında, Türkiye’nin hangi ülke vatandaşlarına vize uyguladığı ya da vize istemediği bilgileri yer alıyor.

İnceleyen her vatandaşın kolayca bulabileceği bu sayfadaki bilgilere göre; Türkiye, İsrail vatandaşlarından vize istemiyor. Bakanlığın sayfasında İsrail’e uygulanan vize rejimi için “Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.” ifadeleri yer alıyor.

İşte Belgeler:

Ama Her fırsatta Filistin halkıyla dayanışma içerisinde olduğunu söyleyen hükümetimiz Filistinlilerden vize istiyor. Bakanlığın sayfasında Filistinlilere uygulanan vize rejimi hakkında şu satırlar yer alıyor:

“Diplomatik pasaport hamilleri bir aya kadar ikamet süreli turistik veya resmi amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde vizeden muaftır. Diğer resmi pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabi olup, Schengen ülkeleri veya ABD, Birleşik Krallık, İrlanda geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli şartları taşımaları koşuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giriş vizesi e-Vize olarak ita edilmektedir.”

Trump’tan önce AKP iktidarı Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanımıştı. AK PARTİ iktidarı ile işgalci İsrail arasında 28 Haziran 2016’da imzaladığı “normalleşme” anlaşmasının Ankara ve Kudüs’te akdedildiği ilan edilmişti.
TBMM’nin resmi sitesinde yayımlanan anlaşmanın tam metni için  tıklayınız!

Yanındaymış Gibi Gösterip Karşısında Durmak yahut Karşısındaymış Gibi Gösterip Yanında Durmak Bana Hem Mantık Hem de Vicdan Bakımından Uygun Gelmiyor.

Önemli Bir Sorum Var;
İsrail karasularında bulunan doğalgazın Avrupa’ya taşınmasının yanı sıra askeri ve savunma sanayindeki iş birliği anlaşmaları halen yürürlükte olacak mı?

16 Mayıs 2018 Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunulan "Mavi Marmara dahil, İsrail ile yapılan anlaşmaların iptal edilmesi önerisi" AKPARTİLİ' li milletvekillerinin oylarıyla reddedildiğine dair bir haberde alınca aklım iyiden iyiye karıştı.

Biz İsrail’in Hakikaten Neyi Oluyoruz, Ya da İsrail Bizim Neyimiz?

 

 

 

 

İzlenme: 543 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR