Trump'tan Çin'e 50 Milyar Dolarlık Ek Gümrük Vergisi

Havuz suyundaki klor astımı tetikleyebilir

havuz-suyundaki-klor-astimi-tetikleyebilir

Memorial Şişli Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Füsun Soysal, astım hastalarının tatilde sağlıklarını riske etmemek için planlama yapmaları gerektiğini söyledi.
10 Haziran 2013 Pazartesi 11:30

Soysal, “Tatilde gidilecek yer, ulaşım şekli, kalınacak otel veya ev seçimleri özenle yapılmalıdır.” dedi.

Uz. Dr. Füsun Soysal, astım hastalarının tatilde yapmaları gerekenlere ilişkin bilgi verdi.
“Tatil için tüm ayrıntılar önceden planlanmalı.” diyen Soysal, astım ve alerji hastalarının tatile çıkmadan önce tüm riskleri hesaplaması, kalacak yer ve şartların seçimi konusunda çok dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Soysal, “Tatilde gidilecek yer, ulaşım şekli, kalınacak otel veya ev seçimleri özenle yapılmalıdır. Gidilecek bölge açısından; hava kirliliği olmayan, polenlerin yoğun olmadığı ve yüksek nem içermeyen yerler seçilmelidir. Araba ile yolculuklarda klima kullanılmalı, uçak yolculuğu yapanlar ise nefes açıcı ilaçlarını yanlarından ayırmamalıdır. Yolculukta araba kullanılacaksa; camları açmak yerine klima kullanılması daha uygundur. Ancak araba klimalarının temizliğinin yapılması ve polen filtresi içermesi önemlidir. Arabaya binmeden yaklaşık 10 dakika önce klima çalıştırılmalı ve sonra arabaya binilmelidir. Ayrıca günün çok sıcak saatlerinde araba ile yolculuk yapmaktan kaçınılmalıdır. Uçak yolculuğu esnasında kabin basıncı ve klimalar alerjik kişiyi olumsuz etkileyebilir.” ifadelerini kullandı.

Ev tozu alerjisi olanlar dikkat

Soysal, ev tozu alerjisi olanlara, “Otel odasının halı ile kaplı olması, özellikle ev tozu (akar) alerjisi olanlar açısından tehlikelidir. Mümkünse halı ile kaplı olmayan odalar tercih edilmelidir. Ayrıca kalınacak odanın havalandırma sistemi yüksek kalitede olmalıdır.” şeklinde uyarıda bulundu.

Havuz suyundaki klor astımı tetikleyebilir

Tatilde havuza gireceklere de uyarılarda bulunan Soysal, bu konuda şunları söyledi: “Klor, özellikle alerjik astım hastalarında nefes darlığını tetikleyici bir etken olabilir. Ayrıca klor, ciltte ve gözde de yanma, kızarma, kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlara da yol açabilir. Önlem olarak havuzdan çıktıktan hemen sonra duş alınması önemlidir.”

Güneş alerjisinin, yaz tatillerinde karşılaşılabilecek başlıca sorunlardan olduğunu anlatan Soysal, “ Güneş, ciltte ve gözde reaksiyon yaratabilir. Bu nedenle 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşe çıkmamak, güneş gözlüğü ve şapka kullanmak, yüksek koruma faktörlü kremlerle cildi korumak önemlidir. Astım hastaları için önerilen yüzme ve yürüyüş gibi sporların güneşin çok yoğun olduğu saatlerde yapılması uygun değildir.Astım ve alerji hastalarının birçoğu yaz döneminde şikayetleri hafiflediği için ilaçlarını ihmal edebilir. Ancak kontrolsüz bir alerji ve astım yaz tatillerinde hızla alevlenerek sorun yaratabilir. Rahat bir tatil geçirebilmek için tüm önlemlerin alınması ve gereken ilaçların düzenli kullanılması büyük önem taşımaktadır. Tatil öncesi astım ve alerji hastalarının yapması gereken en önemli hazırlık; düzenli kullanılan ya da acil durumda kullanılacak ilaçların, cilt, burun ve göz alerjileri için kullanılabilecek krem ve damlaların mutlaka önceden hazırlanarak valize yerleştirilmesidir.” şeklinde konuştu.



Kaynak: http://kisiselbakim.milliyet.com.tr/havuz-suyundaki-klor-astimi/yasamonerileri/detay/1720953/default.htm

Haber okunma sayısı: 796

{lang: 'tr'}

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ