Dünyada 350 milyondan fazla kişinin 'psikolojisi bozuk'

dunyada-350-milyondan-fazla-kisinin-psikolojisi-bozuk

Dünyada 350 milyondan fazla kişinin depresyona yakalandığı belirlendi.
13 Haziran 2013 Perşembe 11:43

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), yarınki Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla  hazırladığı araştırmada, 350 milyondan fazla kişinin depresyon ya da psikolojik  sorunlarla mücadele ettiği ortaya çıktı.

 

Örgütün Ruh Sağlığı ve Madde Bağımlılığı Bölümü Başkanı Dr. Şekhar  Saxena, kadınların depresyona erkeklerden daha meyilli olduğunu belirtti.

 

Kadınların depresyona girme oranının erkeklerden yüzde 50 fazla olduğunu  açıklayan Saxena, kadınlardaki bu yüksek oranın doğum sonrası depresyonla ilgisi  olduğuna dikkati çekti.

 

Saxena, ileri safhalarda kişiyi intihara kadar sürükleyen depresyon  nedeniyle her yıl yaklaşık 1 milyondan fazla kişinin yaşamına son verdiğini ve bu  kişilerin büyük çoğuluğunun kadın olduğunu vurguladı.

 

Dünyada intihar edenlerin yarısından fazlasının depresyona yakalandığını  belirten Saxena, gelişmiş ülkelerde depresyona girme ihtimalinin de arttığını  ifade etti.

 

DSÖ, içine kapanık kişilerde daha sık rastlanan depresyonun genelde bir  hastalık olarak kabul edilmediğini belirterek, genç ve çocuklarda depresyon  teşhisi koymanın zor olduğunu vurguladı.

 

Depresyon tedavisinin ilk adımının, hastalığı kabul etmek ve bir uzmana  danışmak olduğunu bildiren DSÖ, tedaviye ne kadar erken başlanırsa sonuçların o  kadar "yüz güldürücü" olduğunu belirtti.

 

Depresyon tedavisinde yalnızca hastanın değil, çevresinin de tedaviye  dahil olmasının büyük önem taşıdığı biliniyor.

 

Saxena, bugün etkili birçok tedavi yönetimi olmasına karşın, depresyon  hastalarının yarısından azının gerekli tedaviyi alabildiğini, hatta bazı  ülkelerde tedaviye başvuranların oranının yüzde 10’dan da az olduğunu ifade  etti.

 

DSÖ’ye göre alışılmış ruh hali değişikliklerinden farklı olan depresyon,  2 haftadan uzun süre hayattan keyif alamama ve üzüntü belirtileriyle ortaya  çıkıyor ve normal hayata devamı zorlaştırıyor.

 

Sosyal, fiziksel ve psikolojik sonuçlar doğuran depresyonun genellikle  kalp rahatsızlıklarını tetiklediği biliniyor.

 

Öte yandan, ekonomik zorluklar, işsizlik veya yaşanan olumsuzluklar da  depresyon riskini arttıran etmenlerden.

 

 Kaynak: http://kadin.milliyet.com.tr/dunyada-350-milyondan-fazla/ask-iliskiler/detay/1722418/default.htmEtiketler: depresyon , Dünya Sağlık Örgütü , madde bağımlılığı , DSÖ , işsizlik , genellikle , Kalp , Gerekli


Haber okunma sayısı: 732

{lang: 'tr'}

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ