Sendikalar Yolsuzluk Merkezi

sendikalar-yolsuzluk-merkezi

Maliye tarafından ortaya konulan yolsuzluk raporları sendika genel başkan ve yardımcılarının bir yıl içerisinde 377 günlük yolluk parası aldığını belirledi
21 Ağustos 2013 Çarşamba 18:29

İşçinin hakkını korumak için mücadele etmesi gerekirken çıkar hesaplarının odağı haline gelen bazı sendikalar şimdi işçi çalıştırıp para basıyor.
Üyelerinden topladıkları aidatları bugüne kadar bankalarda biriktiren sendikaların,  otelcilikten televizyon yayıncılığına, akaryakıt bayiliğinden oto tamirciliğine kadar pek çok sektörde binlerce kişi çalışanı bulunuyor. Hal böyle olunca yolsuzluğun önü de açılmış oluyor. Maliye tarafından ortaya konulan yolsuzluk raporları da bunun en büyük göstergesi niteliğinde. 2010 yılında Maliye denetim elemanlarının incelemeleri sonucunda ortaya çıkan yolsuzluklardan birinde bazı yıllara ait sendika giderlerinin yüzde 66'sının yönetici harcamalarından oluştuğu tespit edildi. Yine maliyeciler genel başkan ve yardımcılarının bir yıl içerisinde 377 günlük yolluk parası aldığını belirledi. Oysa Harcırah Kanunu'na göre bir işçi için yollukta üst sınır 180 gün. Yolsuzluk çarkı sendikadan ayrıldıktan sonra bile işliyor. Türk-İş'in eski genel başkana Bayram Meral, CHP'den milletvekili seçildikten sonra da sendikadan para almış, Yol-İş sendikasında oğlunu 5 bin lira maaşla kendisinin yerine oturtmuştu. Kendisine sendika kasasından 120 bin liralık Mercedes aldıran Meral, “Herkes böyle yapmıyor mu?” diyerek, nasıl bir dolap döndüğünü itiraf etmişti.
Dünkü yazımızın ardından gazetemize arayan çok sayıda eski sendika yöneticisi de iddiaları doğrulayarak, sendikaların içine düştüğü yolsuzluk batağının üzerine gidilmesini istedi. İsminin açıklanmasını istemeyen ve 1990 yılları ile 2005 yılları arasında Türk Metal Sendikası'nda çeşitli mevkilerde görev yapan eski bir yönetici, sendika hakkında yaptığı suç duyurusuna rağmen hâlâ dava açılmamasından yakındı. Adı Ergenekon davasında da geçen Metal Sen'in aylık 7 milyon lirayı bulan kira ve aidat gelirini işçi için değil ideolojik ve ticari amaçlar için kullandığını iddia eden yönetici, Kocaeli Terörle Mücadeleye, Ankara'da savcılığa 8 tane, 3 tane de Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na dilekçe verdiğini söyledi. Ankara savcılığının bilirkişi raporlarında da suçların onayladığını belirten yetkili, aradan 6 yıl geçmesine rağmen dava açılmadığını söyledi. Kendisinin birçok defa tehdit ve darp edildiğini anlatan yetkilinin verdiği bilgilere göre sendikanın Ankara, Antalya, Kıbrıs Didim Ereğli'de otelleri bulunuyor. Aynı şekilde sendika, yasal olmadığı halde kasa fişi ile 7 milyon liralık arazisini aile şirketi üzerine geçirerek özel bir televizyon kanalı bile kurmuş. Eski yöneticinin verdiği bilgilere göre yolsuzluklar bunlarla da sınırlı değil. 12 adet Rolex marka saatin her biri için 13 bin lira ödeme yapan sendika, yine saat alımı için tek seferde 320 bin liralık ödeme yapmış. Sendika aynı şekilde kendi ideolojisine yakın gördüğü yazarların da kitaplarını satın alarak desteklemiş. Sendika yetkilisi, yüksek sponsorluk bedelleri ile Çılgın Türkler ve Musa'nın Çocukları adlı kitaplara yüksek bedeller ödendiğini söyledi.
Toplam 1 milyon bin 671 sendikalının 600 bini kamu, yaklaşık 400 bini de özel sektörde. Ülke barajı olan yüzde 1 oranını 44 sendika geçebilir durumda, bu sendikaların 30'u Türk-İş, 8'i Hak-İş, 4'ü DİSK'e bağlı sendikalar olurken bağımsız sendikalardan da 2'si yüzde 1'lik barajı geçer durumda. DİSK'in üye sayısı 100 bin civarında seyrederken Hak-İş'in üye sayısı 166 bin, Türkİş'in üye sayısı ise 702 bin civarında. Bağımsız sendikaların üye sayısı da yaklaşık 32 bin. 1980'de 5 milyon 721 bin 074 olan sendikalı işçi sayısı, 12 Eylül darbesi sonrası hızla düşmeye başladı. 1985'te 1 milyon 711 bin 254'e geriledi. Buna bağlı olarak 1979 yılı ile 1985 yıllarının işçi ücretleri karşılaştırıldığında yarı yarıya bir düşüş oldu. Türkiye'nin dış borç yükü ise 1980-1987 yılları arasında iki katından fazla artmıştı.
Haber okunma sayısı: 1392Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER