Trump'tan Çin'e 50 Milyar Dolarlık Ek Gümrük Vergisi

HSK Terörle ve Teröristlerle Mücadeleye Devam Ediyor

hsk-terorle-ve-teroristlerle-mucadeleye-devam-ediyor

FETÖ Soruşturmaları Kapsamında 39 Hakim ve Savcı Meslekten İhraç Edildi
07 Ekim 2017 Cumartesi 06:57

Hakimler ve Savcılar Kurulu, yeni ihraç kararlarını açıkladı. Buna göre, FETÖ soruşturmaları kapsamında 39 hakim ve savcı meslekten ihraç edildi.
HSK Genel Kurulunda, son 3 gündür bazı ifadelerde ve dijital verilerde FETÖ ile iltisaklı olduğuna dair bilgiler bulunan 100 civarında hakim ve savcının durumunu görüşmek için çalışmalar yapılıyordu.

HSK ŞEREFLİ DURUŞUNDA KARARLI "MESLEKTE KALMALRI UYGUN DEĞİL"
HSK tarafından, 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) 3. maddesinin 1. fıkrası kapsamında FETÖ/PDY ile iltisak ve irtibatları olduğu sabit görülen 39 hakim ve cumhuriyet savcısının meslekte kalmalarının uygun olmadığı ve ayrı ayrı olmak üzere meslekten çıkarılmalarına karar verildi.
İHRAÇ SAYISI 4 BİN 560 OLDU BU SAYI ARTABİLİR
HSK, süreçte 4 bin 521 hakim ve savcı hakkında FETÖ üyeliğinden işlem yapmış ve bu kişiler meslekten ihraç edilmişti. Bugün ihraç edilenlerle FETÖ/PDY kapsamında meslekten ihraç edilen hakim ve savcı sayısı toplam 4 bin 560 oldu.
İTİRAFÇILARIN ETKİSİ BÜYÜK OLDU
Meslekten çıkarma kararının, dijital materyallerde yapılan incelemeler, örgüt mensuplarının haberleşme için kullandıkları şifreli programlarda yer alan kayıtlar, soruşturmalar kapsamında ifadelerine başvurulan hakim ve cumhuriyet savcılarının ifade ve sorgu tutanakları ve soruşturma sürecinde itirafta bulunan hakim ve cumhuriyet savcılarının beyanlarının birlikte değerlendirilmesi sonucu alındığı kaydedildi.
HSK'nın ihraç kararının Resmi Gazete'ye gönderildiği öğrenildi.

HSK Genel Kurulu Kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.
İhraçlarla ilgili HSK kararnamesini okumak için tıklayınız...

İHRAÇ EDİLEN HAKİM VE SAVCILARIN LİSTESİ

ihrac1.jpg

ihrac2.jpg

BİN 500 HAKİM - SAVCI ALINACAK
Öte yandan  Adalet Bakanlığı, bin 500 hakim ve savcı alınacağını duyurmuştu! 2017 dönemi için tespit edilen ihtiyaç durumuna göre Bakanlık tarafından yapılacak yazılı sınavı ve mülakat ile 9-5 dereceli kadrolara bin 500 adli yargı hakim ve savcı adayı alınacağı belirtilmişti. Yazılı sınav, ÖSYM tarafından 24 Aralık 2017 Pazar günü  Ankara'da yapılacak.


 


Haber okunma sayısı: 795

{lang: 'tr'}

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ