İşte CHP'de Muhaliflerin Tartışmalı İmza Listesi

CHP'den 15 Milletvekili İYİ Parti'ye Geçti

chpden-15-milletvekili-iyi-partiye-gecti

İyi Parti'nin Grup Kurarak Seçime Girmesi Sağlandı
22 Nisan 2018 Pazar 14:01

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve Grup Başkanvekili Özgür Özel başkanlığındaki heyet, bugün İYİ Parti heyeti ile bir araya geldi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu lie İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in görüşmesinde gündeme gelen İYİ Parti'nin doğrudan seçime katılabilmesi için Meclis'te grup kurdurma seçeneği görüşmede masaya yatırıldı.

Edinilen bilgilere göre CHP'den 15 milletvekili istifa ederek İYİ Parti'ye katıldı.
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP'li vekillerin İyi Parti'ye geçtiğini TBMM'de açıklama yaparak doğruladı.

Seçim Kanunu’na göre, bir partinin seçime katılabilmesi için, “İllerin en az yarısında, oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olmaları veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gruplarının bulunması şartını” yerine getirmesi gerekiyor. İYİ Parti’nin, 6 ay şartına takılması durumunda, B Formülü’nün yani, TBMM’de grup kurmak için gerekli olan 20 milletvekili şartının yerine getirilmesi için en az 15 milletvekiline daha ihtiyaç bulunuyor. Şu anda İYİ Parti’nin Meclis’te 5 sandalyesi bulunuyor. Meclis’te 20 sandalyeyi bulursa, İYİ Parti seçimlere doğrudan katılma hakkına kavuşacak.

                      İŞTE İYİ PARTİ'YE GEÇEN 15 CHP'Lİ MİLLETVEKİLİKonuya ilişkin açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve beraberinde İYİ Parti'ye geçen 15 vekil TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Engin ALTAY Şu Açıklamalarda Bulundu:

"Türkiye’nin bu demokrasi ayıbından kurtulması lazım katılabilecek partilerin standartları bellidir. Demokrasimizin daha fazla tahrip edilmesini doğru bulmuyoruz. Biz yok edilen adaleti yeniden inşa edeceğiz. YSK’nın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan partilerin seçim gerekliliklerini tamamlayıp tamamlamadıklarına ilişkin istediği görüşün İYİ Parti açısında olumlu olmasına rağmen YSK’da İYİ Parti adına olumlu bir yaklaşım olmasını siyasi bir karardır. Dolu dizgin seçimlere giden bir parti için bu durum doğru olamaz. Biz bu demokrasi ayıbıyla mücadele edeceğiz. YSK'nın bu ayıba zorlanmasıyla mücadele edeceğiz.
Demokrasi bizin için değil herkes için deriz biz. Bu sebeple yargının bu siyasi tasarrufunu ortadan kaldırılması için CHP’ye mensup 15 vekil bugün partimizden istifa edip İYİ Parti’ye geçmişlerdir."

BÜLENT TEZCAN: "BU TARİHİ BİR SORUMLULUK"
15 arkadaşımız bir parti göreviyle CHP'den istifa edip İYİ Parti'ye geçmişlerdir. Bu, tarihi bir sorumluluk tarihi bir görevdir. tarih onları partilerinden ayrılan değil partisinin verdiği görev nedeniyle demokrasiyi kurtaran kahramanlar olarak yazacaktır.Bu, zor bir görevdir. Bu attığımız adım demokrasinin önüne kurulan tuzağı temizleme adımıdır.Bu tuzak dünkü YSK'daki tartışmayla açığa çıkmıştır. Kurul bir karar veremedi. Çok basit bir karar her seçimde kolaylıkla verilir. Kurul'un bu kararı pazartesiye ertelemesi sinsi planlar olduğunu göstertiyor.81 milyon vatandaşın sorumluluğunu omuzlarımızda taşıyoruz. Kavganın bile mertçe olanı makbuldür. Ve şimdi bu noktada mertliği bozacak adımlar atmanın peşindesiniz er meydanı şartların yaratmak bizim görevimiz.15 arkadaşımız fedakarca bu adımı attılar. Bu karar Türkiye'yi demokrasiye taşıma kararıdır. 24 Haziran'a kadar başka tuzakların da kurulabileceğini biliyoruz. Bu halede olduğu gibi bundan sonraki süreçte de CHP büyük demokrasi davasını zafere ulaştırmak için CHP gerekli her adımı atacaktır.
CHP'den istifa edip İYİ Parti'ye katılan Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, istifaya ilişkin konuştu. Demirtaş şöyle dedi:"AK Parti ve MHP tarafından bir kumpas var, biz bu kumpası boşa çıkarmak ve Türkiye'nin önünü açmak için İYİ Parti'ye geçiyoruz. Seçilmesek de önemli değil, koltuğun önemi yok. Karar aşamasında Grup Başkanvekillerimizin değerlendirmesi oldu ve 15 vekil belirlenerek adımlar atıldı. Türkiye'nin içinde bulunduğu demokrasi sıkışıklığının önünü açmak için bu adım atılıyor. CHP'den istifa edip üyelik belgelerimizi (İYİ Parti'ye) verdik." 

İyi Parti'nin büyük kongresini yaptığı tarih itibariyle 24 Haziran'da yapılacak seçimlere katılamayacağı iddia edilmişti. 

15 CHP'li milletvekilinin istifa ederek İyi Parti'ye geçmesiyle, İyi Partili milletvekili sayısı 20'ye ulaşacak. 15 CHP'li milletvekilinin katılımıyla İyi Parti, Meclis'te grup kurma sayısı olan 20 milletvekiline ulaşarak seçimlere doğrudan katılma hakkı elde etmiş olacak.
Ayrıca Meral Akşener de 100 bin imzaya ihtiyaç duymadan parti grubunun önerisiyle cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilecek.

Siyasi partiler kanununun 36'ncı maddesine göre bir partinin seçime katılabilmesi için "illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunması" gerekiyor.

MECLİS ARİTMETİĞİ DEĞİŞTİ

CHP İÇİNDEN AYKIRI İLK TEPKİ

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, 15 Milletvekilinin İyi Parti'ye katılmasının ardından "ÖDP, TKP ve DSP için de 20’şer vekil isteriz!" dedi.

ONGUNHABER İKTİDARI VE SAYIN CUMHURBAŞKANINI UYARIYOR!

Bir Devrin Mazlumu ve Mahrumu Olarak Millet AK Parti ve Kıymetli Cumhurbaşkanı'nın yanında Oldu, Mazlum dan Mağrur'a Dönüşüp, Yeni Bir Mazlum Meydana Getirirseniz Hepimizin Birlikte Saavaştığı En Az 150 Yıllık Hakimiyete Sahip Olan Bürokrasi imparatorluğu O Mazlum Kitle'nin Yanına Geçer, Size Seçimi ve Muktedir Bir İktidar Zeminini Kaybettirir.
Çoğu Emrinizde Olan Yakın ve Uzak Bürokratlarınızın Sahibi Yukarıda Bahsedilen Bürokrasi İmparatorluğudur, Bazıları Milletvekili, Bakan,Daire başkanı,Genel Müdür, Müşavir, Müsteşar Olan Bu Şahısların Bir Tuzak Hazırladığı Düşüncesindeyiz Bu Tuzağa Gelmeyin Yeni Bir Mazlum ve Mahrum Kitle'nin Oluşmasına İzin Vermeyin Bürokrasiye Nüfuz Edin Acil Görevden Alma İşlemi Uygulayın Tuzağa çekiliyorsunuz
 BİZ UYARIYORUZ...Haber okunma sayısı: 1818

{lang: 'tr'}

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ