Trump'tan Çin'e 50 Milyar Dolarlık Ek Gümrük Vergisi

Seren Serengil emniyette ifade verdi

seren-serengil-emniyette-ifade-verdi

Seren Serengil ifade vermek için emniyete çağırıldı.
20 Kasım 2012 Salı 21:11

Serengil emniyet girişinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “ Sıfır araba aldık diye düşündük 2’nci el çıktı. Bu anlamda da şikayetimizi yapmaya geldik" dedi.   

 

HUMMER’DEN SONRA 2’İNCİ ARACIMA EL KONULDU

 

Serengil, "Sibel Can’la aynı yerden mi aldınız aracı" sorusuna ise, “Maalesef aynı yerden aldık, maalesef Sibel’le ikimizin bu konuda kaderi aynı. Yıllar önce de Hummer almıştık. Devlet gene Hummer’lara el koydu" dedi. Serengil sözlerine şöyle devam etti: Anlamadığım şu, neden araçlar bizden alınıyor da, bu yanlışlığı yapan bu hatayı yapan, biz sonuçta paramızı veriyoruz arabayı alıyoruz. Biz bu arabanın tarihçesini bilemeyiz. Biz değil bir erkek olarak siz bile bilemezsiniz. Biz gidiyoruz paramızı ödüyoruz vergimizi ödüyoruz. Ama hem vergi düşürüyorlar hem modelini düşürüyorlar. Bizim araçlarımız alınıyor.Peki bunlar nasıl arabalarını hala satabiliyorlar"

 

Serengil Şikayetçi olacak mısınız sorusuna “evet" cevabını verdi. Arabanızın markası neydi sorusuna Seren Serengil “ Mercedes’te aracı satmak zorunda kaldık. Çünkü bu dedikodulardan sonra avukatım araştırdı" dedi.

 

Serengilin avukatı ise “ Seren hanımın aldığı araç yapmış olduğumuz araştırma sonucunda Mercedes’in fabrikasından, oradan sordurduk yaptığımız araştırma sonucunda araç 2010 model çıktı. Sıfır olarak aldırdığımız araç sordurduk 2’inci el çıktı"dedi.

 

Serengil aracınızı uygun fiyata mı aldınız sorusuna ise, “ aldığım zaman geçen yıl sıfır arabanın rakamı ne ise o fiyata aldım. Ama sonuçta 2011’se rakam doğru. Ama 2010’sa yanlış rakam olmuş"

 

“ Peki siz aracın durumunu bilerek mi sattınız sorusuna ise Serengil “ Benim annem, bu dedikodular çıkmış benim haberim yoktu. Dedik yani böyle problemler varmış biz arabayı iade etmek istedik. İade almadılar, almayınca sattık" dedi.

 

PARASINI ÖDEDİĞİMİZ ARAÇLAR ALTIMIZDAN ALINIYOR

 

Serengil Sözlerine şöyle devam etti: Yıllardan beri biz arabaları alıyoruz; parasını da veriyoruz arabalar bizim altımızdan alınıyor. Ben de diyorum ki bu adamlar hala galerilerde araba satmaya devam ediyor. Yani diyorum ki onların cezasını biz neden çekelim.

 

Gümrüklerden lüks araçların düşük beyanla getirilip devlete düşük vergi ödenmesiyle ilgili Çiftkurtlar Otomotiv’in sahibi Mehmet Çelik 20 Ekim’de gözaltına alınmıştı. Şarkıcı Sibel Turnagöl’ün eşi Çelik emniyete gelerek ifade vermiş, ardından serbest bırakılmıştı. Çelik daha sonra adliyeye giderek ifade vermişti. 1 Kasım’da ise ünlü şarkıcı Sibel Can ifade vermek üzere emniyete çağrılmıştı. Sibel Can’ın lüks aracına el konulmuştu.

 

SORUŞTURMA SELİM IŞIK DAVASIYLA BAŞLAMIŞTI

 

İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 2010 yılında "Tilki Selim" olarak bilinen Selim Işık’a düzenlenen uyuşturucu operasyonunda, şüphelinin Hummer marka cipine de el koymuştu. Şok cihazı, çivi atma, duman püskürtme özelliği ile donatılmış araç incelendiğinde evraklarında bir gümrük beyanı ile ilgili usulsüzlük olduğu belirlenmişti. Konu Mali Suçlarla Mücadele

 

Şube Müdürlüğü’ne devredilmiş, mali polis, aracın fabrika çıkış fiyatının çok altında fiyatla gümrükten geçirilerek Türkiye’ye getirildiğini tespit etmişti. Bu yolla gümrük ve lüks tüketim vergilerini eksik ödeyen cip sahibinin, aracın gerçek fiyatının yüzde 110’u kadar devleti zarara uğrattığı belirlenmişti.

 

300 LÜKS ARAÇ SAHİBİ EMNİYETE ÇAĞIRILMIŞTI

 

Tilki Selim’in cipiyle tespit edilen yolsuzluk yöntemini açığa çıkaran Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, çalışmayı bu aşamada bırakmayarak soruşturmayı derinleştirmiş ve benzer yöntemle ülkemize sokulan 300 araç daha tespit etmişti. ABD polisi ile yürütülen çalışma kapsamında düşük beyanla ülkemize sokulan araçların sahipleri emniyete tek tek çağırılırken, geçtiğimiz ay Çiftkurtlar otomobilin sahibi Mehmet Çelik gözaltına alınmış ve bazı araçlara da el konulmuştu.

 

 


Haber okunma sayısı: 848 Kaynak: Ok.Net

{lang: 'tr'}

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER