HSYK'dan 45 Hakim ve Savcıya İhraç
HSYK tarafından, FETÖ'nün medya yapılanmasına ilişkin 26'sı tutuklu 29 sanığın yargılandığı davada, 21 tutuklu sanığın tahliye edilmesine karar veren İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ile duruşma savcısı geçici olarak görevden uzaklaştırıldı.


FETÖ'nün medya yapılanması davasında 21 kişiye tahliye kararı veren Mahkeme Başkanı İbrahim Lorasdağı, hakimler Barış Cömert ve Necla  Yeşilyurt Gülbiçim, HSYK tarafından açığa alındı.

"AÇIĞA ALMA, GÖREVDEN ALMA ANLAMINA GELMEZ"
Konu hakkında açıklama yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Açığa alma, görevden alma anlamına gelmez" ifadelerini kullandı.
ÖNCE TAHLİYE, SONRA TEKRAR GÖZALTI KARARI
Tahliye kararı verilen 21 sanıktan 13'ü bir başka soruşturma kapsamında, 8'i ise savcının itirazı üzerine yeniden gözaltına alınmıştı.
Davada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen Şarkıcı Atilla Ataş, Gazeteciler Ali Akkuş, Erkan Acar, Hüseyin Aydın, Murat Aksoy, Seyit Kılıç, Yetkin Yıldız, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Yakup Çetin, Bünyamin Köseli, Cihan Acar, Abdullah Kılıç ve Oğuz Usluer'in, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla, "Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etme" ve "Türkiye Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçlarından tekrar gözaltına alınmasına karar verilmişti.
Öte yandan 8 kişi hakkındaki tahliye kararı için bir üst mahkemeye itiraz eden Cumhuriyet Savcısının itirazını değerlendiren 26. Ağır Ceza Mahkemesi, Ahmet Memiş, Bayram Kaya, Cemal Azmi Kalyoncu, Cuma Ulus, Habib Güler, Halil İbrahim Balta, Büşra Erdal ve Muhammed Sait Kuloğlu hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi.
8 şüpheli, cezaevi çıkışında yakalama kararı gereğince hakim karşısına çıkarılmak üzere gözaltına alınmıştı.
İhraç edilen hakim ve savcıların listesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

İŞTE LİSTE...
Lütfen Tıklayınız  >> Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulunun 03/04/2017 Tarihli ve 2017/665 Sayılı Kararı
MESLEKTEN ÇIKARMA KARARLARINA YÖNELİK YENİDEN İNCELEME SONUÇLARI
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulu'nun 24/08/2016 Tarih, 2016/426 Karar no.lu; 31/08/2016 tarih, 2016/428 Karar no.lu ve 15/11/2016 tarih, 2016/440 Karar no.lu kararlarıyla, 23/07/2016 tarih ve 29779 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 667 sayılı Olağanüstü Hâl Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname ile 18/10/2016 tarih ve 6749 sayılı Olağanüstü Hâl Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun'un 3'üncü maddesinin 1'inci fıkrası uyarınca meslekte kalmalarının uygun olmadığına ve ayrı ayrı meslekten çıkarılmalarına karar verilen, ekli karar içeriğinde adı geçen Hâkim ve Cumhuriyet Savcılarının yeniden inceleme dilekçeleri ile dosyadaki bilgi ve belgeler ile tüm deliller Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulu tarafından 29/03/2017 tarihinde yapılan toplantıda incelenerek kesin karara bağlanmıştır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Lütfen Tıklayınız  > > Ek1:Karar
Lütfen Tıklayınız  >>  Liste
İTİRAZLAR REDDEDİLDİ
HSYK tarafından itirazları reddedilenler arasında birçok Yargıtay Tetkik Hakimi, Cumhuriyet Savcısı, Hakimler, Savcılar, Danıştay Tetkik Hakimi, İdare Mahkemesi Üyesi, Adalet Bakanlığı Tetkik Hakimi, Bölge Adliye Mahkemesi Üyesi, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Müfettişi, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, Vergi Mahkemesi Üyesi bulunmaktadır. Kişiler hakkında meslekten çıkarılma kararlarının yerinde olduğunun değerlendirildiği, kararların değiştirilmesine yer olmadığı belirtilirken itirazların ayrı ayrı olmak üzere esastan reddine karar verildiği açıklandı.
İşte O Karar;


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.