Adliyeler de FETÖ'nün Borusu mu  Ötüyor?
Türkiye genelinde FETÖ’ye bağlı 17 hastanenin SGK ile ilişiği kesilince paralel örgüt, aradığı kamikaze hakimi Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde buldu. Yetkili olmadığı dosyalara bakıp ardı ardına FETÖ lehine kararlar veren ve devleti 3,5 milyon TL zarara uğratan Hilvan Asliye  Hukuk Hakimi Yalçın Şahin, HSYK’lık oldu.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile finansal bağı tespit edilen 17 hastane ile tüm ilişkileri kesti. Devletin, 11 ildeki 17 sağlık kurumunu 'MEDULA' sisteminden çıkarması sonrası, yaşadığı büyük zarara bir çare arayan paralel örgüt,  kendine 'kamikaze hakimler' aramaya başladı.

Yargıdaki uzantılarını kullanan örgüt, mahkemelerdeki gözden çıkarılabilir hakimleri inceledi araştırdı. FETÖ'nün imdadına çok geçmeden Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesindeki bir hakim yetişti. Sistemden çıkarılan 17 hastaneden 12'si, Hilvan Asliye Hukuk Mahkemesi'ne giderek SGK aleyhine dava açtı. Bu davalara yetkili olmadığı halde mahkeme, teminatsız ya da çok düşük tutarda teminatlarla SGK aleyhine ihtiyati tedbir kararları vererek, FETÖ kurumlarını korudu.

O HAKİMDEN SERİ KARARLAR
Hilvan Asliye Hukuk Mahkemesi, dikkat çekici şekilde çok sayıda ve seri olarak, SGK'yı da dinlemeksizin, kamu zararı oluşmasına yolaçan kararlara imza attı. Hilvan Mahkemesi Hakimi Yalçın Şahin'in, SGK'nın uygulamasını durdurmak için imza attığı 'ihtiyati tedbir' kararlarının ardından, Şanlıurfa'da faaliyet gösteren FETÖ kurumlarının dışında, Diyarbakır, Kilis, Siirt gibi diğer illerden hastaneler de gelip Hilvan'dan kararlar çıkarmaya başladı. Hilvan'daki tek mahkemeden FETÖ'yü 'kollayan' karar sayısı böylece 57'ye ulaştı.
 

Hilvan Asliye Hukuk Hakimi Yalçın Şahin'in örgüt hastanelerinin lehine verdiği 'ihtiyati tedbir' kararları nedeniyle SGK, hastanelerden yaptığı kesintileri geri ödemek zorunda kaldı. Ancak SGK dava sonrası alacaklı hale geldiğinde örgütün ya tıp merkezlerini muvazaalı şekilde el değiştirdiği ya da içini boşaltıp kapattığı için alacaklarını tahsil edemedi. SGK'nın şu anda aktif olmayan ve el değiştirip değiştirmediği de belirsiz örgüt hastanelerinden 3 milyon 586 bin 248 lira olan alacağının önü de böylelikle kapanmış oldu. Hilvan'daki hakimin kararları olmasaydı, sözkonusu 3,5 milyon TL devletin kasasına girecekti.
O HAKİM HSYK'LIK
Hilvan Asliye Hukuk Hakimi Yalçın Şahin, paralel örgüt tarafından SGK aleyhine açılan 2015 ve 2016 yıllarına ait çok sayıda dosya hakkında yetkisiz olduğu halde karar verip, devleti 3,5 milyon lirayı aşkın zarara uğratması nedeniyle tepkilerin odağına oturdu. Sözkonusu hakimin SGK tarafından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanlığı'na şikayet edildiği öğrenildi.
BAĞLARI KESİLDİ
SGK Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Şanlıurfa, Van ve Eskişehir'de bulunan 17 hastanenin devletle bağını kesmişti. Sözleşme ve protokol imzalanmayan hastanelerin 1 Ocak 2016 itibariyle 'MEDULA Sistemi'ne giriş yapmaları da engellenmişti. Bu kapsamdaki hastaneler şunlar:
"Ankara'da Turgut Özal Üniversitesi Hastaneleri,Başkent Üniversitesine Bağlı Bazı Araştırma Hastaneleri, Bursa'da Bahar, Rentıp, Rentıp Diyaliz Merkezi, Özel Erzurum Şifa Hastanesi, Gaziantep Nizip Özel Medinas Hastanesi, İstanbul Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Konya Mevlana Üniversitesi Vakıf Hastanesi, Şanlıurfa OSM Ortadoğu Hastanesi, Van Özel İstanbul Hastanesi, Özel Eskişehir Sakarya Hastanesi. İzmir'de; Şifa Üniversitesi Bornova Eğitim Araştırma Hastanesi ile birlikte Şifa Üniversitesi Hastanesi'nin Basmane, Gaziemir, Göztepe Şubeleri. İzmir'deki Şifa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi, Şifa Üniversitesi Hastanesi'nin Karşıyaka, Menderes, Balçova Polikliniği, Şifa Üniversitesi Hastanesi Kaya Termal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi, Şifa Üniversitesi Buca Eğitim ve Sağlık Kampüsü."

Kaynak : YenişafakAvatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.