SBS Sınav Soru Ve Cevapları (Sbs sınavı soru ve çözümleri puan hesaplama)
SBS 2013 sınavı soru ve cevapları,sbs sınavı soru ve cevap anahtarı,sbs sınavı sonuçları,sbs sınavı puan hesaplama,sbs sınav soru ve çözümleri hepsi bu sayfada olacaktır.
 
8. sınıf öğrencilerinin, o yılın öğretim programlarında belirtilen kazanımları elde etme seviyesinin ölçüleceği, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl haziran ayında ders bitiminden sonra düzenlenen merkezi sistem sınavlarıdır.
 
SBS Sınav soruları ve cevapları.SBS Sınav soruları ve çözümleri.SBS puan hesaplama motoru.SBS soru ve cevap anahtarı resmi sitede verildikten sonra sitemizde olacak.SBS sınavı için bizi takip etmeye devam edin.
 
Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Mustafa Koç, Seviye Belirleme Sınavına (SBS ) 1 milyon 127 bin 211 öğrencinin başvurduğunu belirterek, bunların 2 bin 284'ünü engellilerin oluşturduğunu ifade etti. 
 
Sınav bitiminden sonra saat 13.00 itibariyle sorular ve cevap anahtarı www.meb.gov.tr adresinde yayımlanacaktır.
 
Engelli adaylar için özel tedbirler uygulanacağını, bu adayların, binaların giriş katlarında sınava alınacağını söyleyen Koç, binalara gelemeyen 41 öğrencinin ise evlerinde ya da hastanelerde SBS'ye girebileceğini bildirdi.
 
Sınavda, adaylara 100 soru için 120 dakika süre verildiğini, engelli adaylara ise sürenin 30 dakika uzatılacağını kaydeden Koç,  sınavın engelliler düşünüldüğünde saat 12.30'da sona ereceğini ve soru kitapçıklarıyla cevapların Bakanlığın internet sitesinde saat 13.00'te yayınlanacağını açıkladı.
 
Sınav merkezlerinin yakınında olanlardan hem öğrencilere hem de ailelerine hak ettiği saygıyı göstermelerini isteyen Koç, adayların, saat 10.00'da başlayacak sınava, kimlik kontrollerinin yapılabilmesi için en geç saat 09.30'da sınav merkezlerine gelmelerinin önemli olduğuna dikkati çekti. 
 
SBS´de hangi derslerden soru sorulacaktır?
 
Sınavlarda; görsel sanatlar, teknoloji ve tasarım, müzik, beden eğitimi, rehberlik/sosyal etkinlikler dersleri dışındaki zorunlu derslerden, öğrencinin devam ettiği sınıfın konularına ait sorular sorulacaktır.
 
Sınavda sorulacak sorular 5 ana başlık altında toplanmıştır:
 
1-Türkçe, 2-Matematik, 3-Fen ve Teknoloji, 4-Sosyal Bilgiler, 5-Yabancı Dil
 
Soru sayısı ve buna bağlı olarak da sınav süresi,  öğrencinin yaş durumu dikkate alınarak belirlenmiştir.
8. SINIF SORU DAĞILIMLARI
DERSLER
8. SINIF
   TÜRKÇE
23
   MATEMATİK
20
   FEN VE TEKNOLOJİ
20
   SOSYAL BİLGİLER *
20
   YABANCI DİL
17
   TOPLAM
100 SORU
   SÜRE
120 DAKİKA
 
* Sosyal bilgiler sorularının içinde din kültürü ve ahlak bilgisi soruları da yer alacaktır. Ancak bu dersten muaf olan öğrencilerle bunları cevaplamak istemeyen
öğrenciler için alternatif sosyal bilgiler soruları yer alacaktır.
 
Soru sayılarının dağılımı neye göre belirleniyor?
Soruların dağılımı ve test bölümlerinin oluşturulması, dersin haftalık ders programı içerisindeki ağırlığına orantılı olarak yaklaşık değerlerin tamamlanması esas alınarak belirlenmiştir.

 
Sınavın soru içeriği nasıl olacak?
Soru içeriklerinin öğretim programları odaklı, okulda sunulan eğitim ve öğretime dayalı olarak hazırlanması esas alınacaktır.
 
8. sınıflar için hazırlanan sınavda 7. sınıfın konularından da soru gelecek mi?
Hayır. Sorular öğrencinin devam ettiği sınıfın konularıyla sınırlı kalınarak hazırlanacaktır. Sınavlarda, sınıfa ait olarak o yıl için milli eğitim bakanlığının belirlediği kazanımlar dışına çıkılmayacaktır.
 
SBS zorunlu bir sınav mıdır? Sınava girmeyen öğrenci için nasıl bir uygulama yapılıyor?
Hayır, zorunlu bir sınav değildir. Sınava girmeyen öğrenci, o yıl yapılan sınavda en düşük puan ne ise o puanı alır. Fakat, öğrenci iyi bir anadolu lisesine ya da iyi bir özel liseye devam etmek istiyorsa bu puan yerleştirme işleminde yeterli olmayacağından sınava girmesi gerekmektedir.
 
Matematik ve Türkçe derslerinin ağırlık katsayısı eşit, bu iki dersin sınavda kazandıracağı puanın eşit olduğu anlamına mı geliyor?
Hayır, testlerin ağırlık katsayıları bir dersten yapılan sorunun değerini belirlemede tek etken değildir. Her dersin yapılma oranı, standart sapması gibi veriler de puanlamaya etki edeceğinden katsayılarda farklılıklar oluşur. Testlerin ağırlık katsayıları sabit kalmasına rağmen her yıl derslere ait soruların katsayı değerlerinin değişmesinin sebebide budur.
 
Özel yabancı okullara SBS puanı ile mi girilir?
Evet, özel yabancı okullara girişte 8. sınıf puanı değil, 8. sınıf SBS puanı esas alınır. Başvurular SBS puanı açıklandıktan sonra, ilgili okullara belirlenen tarihlerde ve koşullarda bireysel olarak yapılır.


Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/sbs-sinav-soru-ve-cevaplari-sbs/gundem/detay/1720357/default.htmEtiketler: MEB , Milli Eğitim Bakanlığı , Mustafa Koç , SBS , teknoloji , saat , internet , Haziran , Tasarım , Müzik , puan hesaplama , 1 Milyon , Saat 12 , Anadolu , okulda , 2013
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.