BTK'dan Turkcell açıkalaması

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), İngiliz Tahkim Mahkemesi’nin Turkcell’in ortaklık yapısıyla ilgili 30 Ocak 2013 tarihinde alması muhtemel bir kararın, hisse devrinin BTK onayına tabi olması gerçeğini değiştirmeyeceğini bildirdi.

BTK, basın ve yayın organlarında, İngiliz Tahkim Mahkemesi’nin yarın alması muhtemel bir karar nedeniyle, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ’nin (Turkcell) kontrol unsurunun el değiştirmesine yol açacak gelişmelerin yaşanabileceğine yönelik haberler üzerine yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Yetkilendirme Yönetmeliği’nde yer alan ”Görev ve imtiyaz sözleşmesi sahibi işletmeciler bakımından kontrol unsurunun el değiştirmesine yol açan hisse devir, edinim ve hareketleri, Kurumun yazılı izni ile gerçekleştirilir. Hisselerin bu Yönetmelikte belirtilen usullere uyulmaksızın devredilmesi veya edinilmesi halinde; Kurumun idari para cezası ve diğer idari müeyyide ve tedbirleri uygulama hakkı saklı kalmak kaydıyla, anılan devrin Kurumca uygun bulunmaması ve Kurumca belirlenen süre içerisinde uygun hale getirilmemesi halinde söz konusu yetkilendirme Kurum tarafından iptal edilir” hükmü hatırlatıldı.

BTK ile Turkcell arasında imzalanmış olan İmtiyaz Sözleşmesinde de, kontrol unsurunun el değiştirmesine yol açan her nevi hisse devrinin BTK’nın onayına tabi olduğu ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: ”İşletmecinin Sözleşmelerde yer alan yükümlülüklerinden herhangi birini yerine getirmediğinin ve verilen süre içinde bu durumu düzeltmediğinin tespiti halinde sözleşmenin feshedileceğine ilişkin hükümler düzenlenmiştir. Bu kapsamda, söz konusu Mahkemenin alacağı kararın hisse devrinin Kurumun onayına tabi olması gerçeğini değiştirmeyeceği ve konunun mezkur hüküm de dahil olmak üzere ilgili mevzuat uyarınca Kurum tarafından değerlendirileceği hususu kamuoyunun bilgisine arz olunur.”Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/btk-dan-turkcell-acikalamasi/ekonomi/ekonomidetay/29.01.2013/1662019/default.htmEtiketler: Turkcell , BTK , Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu , 2013
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.